شنبه, ۰۲ بهمن ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, مازندران  »   کنترل علف هرز گل جالیز با کشت کتان به عنوان تله در مزارع میاندورود
۸ آذر ۱۴۰۰ , ساعت ۹:۵۲

کنترل علف هرز گل جالیز با کشت کتان به عنوان تله در مزارع میاندورود

مدیر جهاد کشاورزی میاندورود از کشت کتان به عنوان تله برای کنترل و از بردن علف هرز گل جالیز در مزارع این شهرستان خبر داد.

مدیر جهاد کشاورزی میاندورود از کشت کتان به عنوان تله برای کنترل و از بردن علف هرز گل جالیز در مزارع این شهرستان خبر داد.

سید اسماعیل علوی با بیان اینکه برای کنترل و از بردن علف هرز گل جالیز، کشت گیاه کتان در مزرعه آلوده به گل جالیز انجام می شود، گفت: این گیاه در یک هکتار از مزرعه روستای اوسا این شهرستان که در سال گذشته آلوده به این انگل گیاهی بود، کشت شد.

وی بیان کرد: گل جالیز گیاهی یکساله سفید تا زرد مایل به قهوه ای به ارتفاع ۱۵ تا ۵۰ سانتی متر است؛ ساقه گوشتی و برگ های فلس مانند دارد و تعدادی زیادی گل های زیبا به شکل گل میمون در طول ساقه تشکیل می دهد که بذر هنگام جوانه زدن ریشه چه تولید می کند و ریشه چه به طرف ریشه گیاه میزبان رشد می کند، به آن می چسبد و از آن آب و مواد غذایی می گیرد، سپس این گیاه انگلی ساقه تولید کرده و در سطح زمین به صورت شاخساره مارچوبه ای ظاهر می شود، در همین هنگام ریشه اصلی انگل ریشه های ثانویه تولید و رشد بیرونی پیدا می کند تا ریشه بوته های دیگر را آلوده کند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میاندورود تصریح کرد: با کشت گیاه کتان در اراضی آلوده که به عنوان گیاه تله بوده ترشحات ریشه کتان باعث جوانه زدن بذر گل جالیز می شود که آن را آلوده کرده ولی تولید بذر نمی کند.

این مسوول اظهار کرد: بهداشت مزرعه مهمترین روش پیشگیری از آلودگی و گسترش آلودگی است ، بذر های گل جالیز بسیار ریز و شیبه گرد (پودر مانند) بوده و قدرت چسبندگی به سطوح مختلف را دارند و این بذر ها با آب، باد، حیوانات، حشرات، ماشین آلات و ادوات کشاورزی و انسان به راحتی منتقل می شوند، بنابراین کود حیوانی آلوده به بذر، رفت و آمد ماشین ها و ادوات کشاورزی بین مزارع بدون شستشو و تمیز کردن به راحتی باعث آلودگی مزارعی می شود که سابقه آلودگی نداشته باشد و در صورت آلودگی زیاد استفاده از تناوب با گیاهان غیرحساس حداقل به مدت دو سال تا حدی موثر است.

وی گفت: در تناوب می توان از گیاهان تله استفاده و با کشت گیاهان غیر حساس و گیاهان تله، مانند کتان در زمین های آلوده می توان تا حدودی گل جالیز را کنترل کرد.

مطالب مرتبط

مراسم تجلیل از برگزیدگان بخش کشاورزی و منابع طبیعی با حضور وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد. دکتر ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی در این مراسم اظهار داشت: لازم است تصمیمات ...
مدیر جهاد کشاورزی میاندورود از اجرای طرح بررسی کارایی علفکش آترازین در کنترل انگل جالیز در مزارع کلزای این شهرستان خبر داد. به نقل از پایگاه اطلاع رسانی جهاد کشاورزی ...
معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور گفت: روش های کنترل علف هرز گل جالیز معروف به "سرطان" که خسارت های جدی به کشاورزان صیفی کار وارد می ساخت، به کشاورزان کشور ابلاغ ...
«سرطان» تنها برای انسان‌ نیست، گیاهان هم سرطان دارند که سالهاست کشاورزان را اسیر کرده و تا 100 درصد به مزارع آنها خسارت می‌زند به حدی که بسیاری از آنها مجبور شدند کشاورزی ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها