چهارشنبه, ۱۷ خرداد ۱۴۰۲
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   تاثیر استفاده از سموم کشاورزی در کالاهای صادراتی / فقدان دانش از بازارهای جهانی محصولات کشاورزی
25 آذر 1400 , ساعت 9:24

تاثیر استفاده از سموم کشاورزی در کالاهای صادراتی / فقدان دانش از بازارهای جهانی محصولات کشاورزی

نماینده مردم دامغان در مجلس با بیان اینکه جنبه‌های صادراتی کشور ما در حال تقویت است، گفت: مسئله اصلی تجارت کشاورزی در ایران امروز، فقدان دانش از بازارهای جهانی است. این موضوع ما را با چالش‌های جدی مواجه می‌کند.

نماینده دامغان در مجلس با اشاره به ممنوعیت واردات محصولات کشاورزی از جمله فلفل دلمه‌ای ِایران به روسیه، گفت: برای کشت بعضی کالاها از سموم کشاورزی متفاوتی استفاده می‌کنیم تا آفات را دفع کنیم و این مسئله مورد قبول بعضی کشورها مثل هند یا روسیه نیست.

علی اکبر علیزاده برمی در گفت‌وگو با ایسنا در مورد ممنوعیت واردات محصولات کشاورزی از جمله فلفل دلمه‌ای از ایران به روسیه گفت: ما در گذشته یک بستر کشاورزی سنتی داشتیم که در کنار آن یا به عبارتی در حاشیه ماجرا صادراتی صورت می‌گرفت که چندان قابل توجه نبود. در دولت سیزدهم اما جنبه‌های صادراتی محصولات کشاورزی تقویت شده است.

این عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس اظهار کرد: کشاورزان به بازارهای جهانی آشنا نیستند و این ناآگاهی باعث می‌شود که مثلا کالاهای ما از سوی روسیه برگشت بخورد. می‌توان گفت که برای کشت بعضی کالاها از سموم کشاورزی متفاوتی استفاده می‌کنیم تا آفات را دفع کنیم و این مسئله مورد قبول بعضی کشورها مثل هند یا روسیه نبود.

نماینده مردم دامغان در مجلس گفت: وزارت جهاد کشاورزی باید هر چه سریع‌تر کشاورزان و رایزن‌های این حوزه را به‌روز کند. کشاورزان قصد سوئی ندارند. می‌توان گفت شرایط تغییر کرده است. تفاوت سموم جدید با سم‌های قدیمی شبیه تفاوت بنزین یورو چهار با بنزین‌های قبلی است. نمی‌توان گفت بنزین نوع قبلی مشکل داشته است بلکه شرایط جدیدی پیش آمده و استاندارها تغییر کرده است. سازمان حفظ نباتات کشورهای مختلف دنیا با هم متفاوت هستند.

نماینده مردم دامغان در مجلس با بیان اینکه جنبه‌های صادراتی کشور ما در حال تقویت است، گفت: مسئله اصلی تجارت کشاورزی در ایران امروز، فقدان دانش از بازارهای جهانی است. این موضوع ما را با چالش‌های جدی مواجه می‌کند.

علیزاده برمی خطاب به مسئولان وزارت جهاد کشاورزی گفت: مسئولان این وزارت خانه باید نسبت به رعایت حد استاندار تولید کالای صادراتی حساس باشند و اقداماتی در راستای استانداردتر شدن آن انجام دهند.

به گزارش ایسنا، چندی پیش خبری مبنی بر ممنوعیت واردات محصولات کشاورزی از جمله فلفل از ایران به روسیه منتشر شد. در این خبر ذکر شده بود که روسیه به دلیل وجود باقی مانده سموم کشاورزی در محموله‌های فلفل این ممنوعیت را برقرار کرده است. پذیرفته نشدن فلفل دلمه‌ای ایران از سمت روسیه در حالی اتفاق افتاد که این کشور مشتری حدود ۴۴ درصد فلفل ایران در سال گذشته بوده است.

مطالب مرتبط

پژوهشگران پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی به منظور کنترل آفات گلخانه ای سبزی و صیفی موفق به دستیابی فرمولاسیون و تولید آفت‌کش‌های گیاهی شدند. عضو هیئت علمی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی ...
همایش ملی سلامت پسته با هدف توسعه صادرات، مدیریت آفلاتوکسین‌ها و باقیمانده آفتکش‌ها و تقویت دیپلماسی غذایی ۲۸ شهریور در محل سازمان حفظ نباتات کشور به صورت حضوری و برخط برگزار می‌شود....
جلسه شورای راهبردی تحقیقات سلامت محصولات کشاورزی با هدف احصاء اولویت های تحقیقاتی در حوزه سلامت محصولات کشاورزی با حضور رئیس، معاونین و مدیران سازمان حفظ نباتات کشور، معاون پژوهشی و فناوری سازمان ...
گروهی از دانشمندان برزیلی با استفاده از فناوری نانو در تلاشند تا نیاز به مواد شیمیایی کنترل‌کننده علف‌های هرز را تا ۸۰ برابر کاهش دهند. به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، ...
No Thoughts on تاثیر استفاده از سموم کشاورزی در کالاهای صادراتی / فقدان دانش از بازارهای جهانی محصولات کشاورزی

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها