دوشنبه, ۱۳ تیر ۱۴۰۱
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   ممنوعیت مصرف حشره کش کلرپیریفوس از 1403
26 اسفند 1400 , ساعت 13:15

ممنوعیت مصرف حشره کش کلرپیریفوس از ۱۴۰۳

در سال‌های گذشته باقیمانده این آفت کش از موانع صادرات محصولات کشاورزی و غذایی کشور به کشورهای مختلف بویژه اتحادیه اروپا بوده است.

سید جواد نوروزیان، مدیرکل دفتر آفت کش های سازمان حفظ نباتات کشور در نامه ای به انجمن های تولید کنندگان و واردکنندگان سموم کشور از ممنوعیت تدارک و مصرف آفت کش کلرپیریفوس (دورسبان) در کشور خبر داد.

بر طبق این نامه و بر اساس تصمیم هیات نظارت بر سموم کشور، تدارک و مصرف این آفت کش به ترتیب از ابتدای سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۳ ممنوع خواهد بود و ترخیص سفارش های آفت کش انجام شده تا ابتدای سال ۱۴۰۱ از گمرک، حداکثر تا پایان شهریور ۱۴۰۱ بلامانع خواهد بود. 

کلرپیریفوس از آفت کش های پرمصرف با طیف اثر وسیع در کنترل انواع آفات (کشاورزی و غیرکشاورزی) است که در بیش از یکصد کشور دنیا به ثبت رسیده است. مصرف کشاورزی و خانگی این آفت کش به دلیل نگرانی ها در باره اثرات مزمن مخرب آن بر سلامتی انسان در تعداد زیادی از کشورهای دنیا ازجمله اتحادیه اروپا، انگلستان، کانادا و ایالات متحده ممنوع شده است.

در تحقیقات متعدد پزشکی، اثرات مزمن زیانبار این حشره کش بر سلامت انسان به ویژه در نوزادان و کودکان از جمله کاهش وزن نوزادان، آسیب های نورولوژیکی و مغزی (کاهش کورتکس مغز) و به دنبال آن کاهش هوش و ایجاد اوتیسم و عقب ماندگی ذهنی و دیگر مشکلات رشدی در کودکان و ایجاد بیماری های خودایمنی به اثبات رسیده است.

در سال‌های گذشته باقیمانده این آفت کش از موانع صادرات محصولات کشاورزی و غذایی کشور به کشورهای مختلف بویژه اتحادیه اروپا بوده است.

مطالب مرتبط

سازمان حفظ نباتات کشور خواستار جرم‌انگاری فروش سموم کشاورزی در فضای مجازی شد. به گزارش گیاهپزشکی ایران به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر آفت کش ‌های ...
مدیرکل دفتر آفت کش های سازمان حفظ نباتات کشور از تلاش برخی شرکت های اصلی تولید کننده سموم کشاورزی در اتحادیه اروپا برای بازگشت دوباره به بازار ایران با رفع تحریم ها خبر ...
جلسه هم اندیشی با تولید کنندگان و وارد کنندگان سموم دفع آفات نباتی از تاریخ 9 لغایت 11 ابان از ساعت 9-11 در محل سالن شهید نظریان سازمان حفظ نباتات برگزار می گردد....
مدیرکل استاندارد استان زنجان گفت: با صدور ۳ مجوز جدید، در نیمه ابتدایی سال، ۶ فقره پروانه کاربرد نشان حد مجاز آلاینده‌ برای محصولات کشاورزی استان صادر شد. داریوش اشکانی‌پور ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها