شنبه, ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   ممنوعیت مصرف حشره کش کلرپیریفوس از 1403
26 اسفند 1400 , ساعت 13:15

ممنوعیت مصرف حشره کش کلرپیریفوس از ۱۴۰۳

در سال‌های گذشته باقیمانده این آفت کش از موانع صادرات محصولات کشاورزی و غذایی کشور به کشورهای مختلف بویژه اتحادیه اروپا بوده است.

سید جواد نوروزیان، مدیرکل دفتر آفت کش های سازمان حفظ نباتات کشور در نامه ای به انجمن های تولید کنندگان و واردکنندگان سموم کشور از ممنوعیت تدارک و مصرف آفت کش کلرپیریفوس (دورسبان) در کشور خبر داد.

بر طبق این نامه و بر اساس تصمیم هیات نظارت بر سموم کشور، تدارک و مصرف این آفت کش به ترتیب از ابتدای سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۳ ممنوع خواهد بود و ترخیص سفارش های آفت کش انجام شده تا ابتدای سال ۱۴۰۱ از گمرک، حداکثر تا پایان شهریور ۱۴۰۱ بلامانع خواهد بود. 

کلرپیریفوس از آفت کش های پرمصرف با طیف اثر وسیع در کنترل انواع آفات (کشاورزی و غیرکشاورزی) است که در بیش از یکصد کشور دنیا به ثبت رسیده است. مصرف کشاورزی و خانگی این آفت کش به دلیل نگرانی ها در باره اثرات مزمن مخرب آن بر سلامتی انسان در تعداد زیادی از کشورهای دنیا ازجمله اتحادیه اروپا، انگلستان، کانادا و ایالات متحده ممنوع شده است.

در تحقیقات متعدد پزشکی، اثرات مزمن زیانبار این حشره کش بر سلامت انسان به ویژه در نوزادان و کودکان از جمله کاهش وزن نوزادان، آسیب های نورولوژیکی و مغزی (کاهش کورتکس مغز) و به دنبال آن کاهش هوش و ایجاد اوتیسم و عقب ماندگی ذهنی و دیگر مشکلات رشدی در کودکان و ایجاد بیماری های خودایمنی به اثبات رسیده است.

در سال‌های گذشته باقیمانده این آفت کش از موانع صادرات محصولات کشاورزی و غذایی کشور به کشورهای مختلف بویژه اتحادیه اروپا بوده است.

مطالب مرتبط

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور در جلسه شورای مدیران حفظ نباتات کشور گفت: دبیرخانه روتردام باید در سازمان ایجاد شود و مصوبات و سایر امور و همکاری در چهارچوب کنوانسیون روتردام به جد ...
مدیرکل دفتر آفت‌کش‌های سازمان حفظ نباتات کشور گفت: در دو ماهه اخیر در حوزه آفت‌کش‌های آماده مصرف، تعداد ۱۴۲ مجوز با وزنی حدود هزار و ۸۷ تن و در ماده موثره تکنیکال هم ...
اجلاس بین المللی کنوانسیون های بازل، روتردام و استکهلم در ژنو سوئیس برگزار گردید. شانزدهمین نشست کنفرانس اعضای کنوانسیون بازل (BC COP-16)، یازدهمین نشست کنفرانس اعضای کنوانسیون روتردام (RC ...
نوآوری در کشاورزی با توجه به پیش آمدن چالش‌های جهانی از جمله رشد جمعیت، تغییرات آب و هوا و دسترسی محدود مواد مغذی مهم گیاه مانند فسفر و پتاسیم از اهمیت برخوردار است. ...
No Thoughts on ممنوعیت مصرف حشره کش کلرپیریفوس از ۱۴۰۳

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها