سه شنبه, ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, فارس  »   کنترل تلفیقی آفت کرم گلوگاه در انارستان‌های خرامه
6 تیر 1401 , ساعت 8:31

کنترل تلفیقی آفت کرم گلوگاه در انارستان‌های خرامه

طرح مدیریت تلفیقی آفات در کنترل کرم گلوگاه انار در باغ‌های شهرستان خرامه اجرا شد.

طرح مدیریت تلفیقی آفات در کنترل کرم گلوگاه انار در باغ‌های شهرستان خرامه اجرا شد.

زینب علی نژاد مسئول حفظ نباتات جهاد کشاورزی شهرستان خرامه گفت: امسال برای چندمین سال پیاپی از اقلام غیر شیمیایی، چون تله نوری فرمونی، تله دلتایی فرمونی، کارت‌های آبی و زرد، گوگرد پاشی، پرچم زدایی و محلول پاشی کائولین در کنترل عامل خسارت زای کرم گلوگاه در انارستان‌های خرامه استفاده شده است.

وی با بیان اینکه مدیریت خسارت این آفت با بکارگیری یک روش خاص ممکن نیست، افزود: با شروع فعالیت لارو حشره در اواخر اردیبهشت ماه، در هر هکتار باغ انار ۱۵ عدد تله نوری، ۲۰ عدد تله دلتایی و ۳۰۰ کارت زرد و آبی نصب می‌شود.

علی نژاد با بیان اینکه بیشترین خسارت را لارو حشره و تا حدودی حشره کامل به محصول وارد می‌کند، بیان کرد: جمع آوری و انهدام انار‌های باقیمانده از سال قبل بر روی درختان و سطح باغ و هرس مناسب درختان پس از سرمای زمستانه نقش بسزایی در کاهش جمعیت این آفت خواهد داشت.

به گفته وی جایگزینی روش‌های طبیعی در مبارزه با انواع آفات و بهینه سازی مصرف سموم راهبردی مناسب در کاهش هزینه‌های تولید، حفظ سلامت محیط زیست و تولید محصول سالم به است.

مسئول حفظ نباتات مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان خرامه تصریح کرد: نزدیک به ۴۴۵ هکتار از اراضی باغی خرامه به درختان انار اختصاص دارد و دو رقم رباب و می‌خوش عمده‌ترین ارقام انار این شهرستان هستند.

مطالب مرتبط

آفت کرم گلوگاه انار هرساله به جان انارستان‌های شهرستان ارسنجان می افتد و خسارت‌های زیادی به این باغ ها وارد می کند. این آفت به صورت ۴ تا ۵ نسل ...
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آرادان از کسب نخستین گواهی کاربرد نشان حد مجاز آلاینده‌ها در محصولات کشاورزی از سازمان ملی استاندارد توسط یکی از بانوان تولیدکننده انار این شهرستان خبر داد....
عضو هیات علمی بخش تحقیقات گیاه‌پزشکی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی گفت: طرح تحقیقاتی بررسی اثر آفت‌کش زیست تجزیه‌پذیر کپسوله شده بر پایه سرکه چوب در این مرکز ...

پاسخ دهید

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها