جمعه, ۱۹ خرداد ۱۴۰۲
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, گلستان  »   کرم برگ خوار و کرم قوزه در کمین مزارع گلستان
24 تیر 1401 , ساعت 8:15

کرم برگ خوار و کرم قوزه در کمین مزارع گلستان

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان بر ضرورت مراقبت از مزارع کشاورزی در روزهای اخیر در برابر کرم برگ خوار و کرم قوزه باشند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان بر ضرورت مراقبت از مزارع کشاورزی در روزهای اخیر در برابر کرم برگ خوار و کرم قوزه باشند.

کیانوش حق نما امروز در گفت و گو با خبرنگاران و اهالی رسانه استان گلستان با اشاره به اینکه کشاورزان پنبه، سویا و ذرت کار استان این روزها باید بیشتر از گذشته مراقب محصولات خود باشند، اظهار کرد: این روزها زمانی است که کشاورزان در مزارع خود با آفاتی همچون کرم برگخوار، کرم قوزه و سنک مواجه می شوند.

وی با بیان اینکه بر اساس پیش بینی های صورت گرفته مطابق با الگوها و داده های موجود جمعیت این آفات در مزارع استان گلستان در روزهای آتی افزایش می یابد، افزود: آنچه ضرورت دارد این است که نسبت به اطلاع رسانی در این خصوص به منظور مراقبت بیشتر و اقدامات پیشگیرانه اقدام کنیم.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان گلستان با اعلام این موضوع، گفت: لارو کرم های برگ خوار بسیار پلی فاژ بوده و به اکثر گیاهان زراعی مانند ذرت، پنبه و سویا آسیب جدی وارد خواهد کرد.

وی افزود: خسارت در برگ ها به صورت پاره پاره شده است اما در صورت گسترش خسارت به جز رگبرگ و ساقه بقیه قسمت ها قابلیت مصرف دارد.

حق نما حضور نسل دوم و سوم این کرم که مصادف با خرداد تا اواسط مرداد ماه است را دارای خسارت بیشتری برای مزارع دانست و تاکید کرد: با تلفیقی از کنترل زراعی، بیولوژیک و شیمیایی می توان این آفت را مدیریت کرد.

وی با بیان این مطلب که این آفت در مناطق کشت ذرت، پنبه، سویا و کنجد فعال است، ادامه داد: یکی از دلایل افزایش جمعیت عدم یخبندان زمستان و تغییرات اقلیمی دما و خشکی و به تبع آن افزایش تغذیه این آفت بوده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان تاکید کرد: لازم است کشاورزان استان در صورت مشاهده کرم برگخوار، کرم قوزه و سنک در مزارع خود به نزدیک ترین کلینیک گیاهپزشکی و مراکز خدمات جهادکشاورزی مراجعه کنند.

مطالب مرتبط

آفت کرم خاردار و کرم قوزه پنبه به برخی از مزارع پنبه شهرستان فسا خسارت زده است. انصاری مدیر جهاد کشاورزی فسا در همایش روز مزرعه پنبه که در سایت ...
با هدف ترویج مبارزه زیستی با آفات به جای سموم شیمیایی، برای اولین بار در کشور گروهی 12 نفری به نام گروه جهادی بسیج مبارزه بیولوژیک تشکیل شده است. ...
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی فارس با اشاره به طغیانی شدن آفت خطرناک کرم غوزه در بعضی از مزارع پنبه داراب، گفت: یکی از راه‌های کنترل این آفت مهم، استفاده از ابزارهای ...
مدیرعامل شرکت پنبه کاران داراب با اشاره به هجوم کرم قوزه پنبه و کرم خاردار به مزارع پنبه کشاورزان این شهرستان، این موضوع را چالش جدید پنبه‌کاران داراب دانست. غلامرضا ...
No Thoughts on کرم برگ خوار و کرم قوزه در کمین مزارع گلستان

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها