یکشنبه, ۱۴ خرداد ۱۴۰۲
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, گزارش های ویدئویی, همدان  »   استفاده از حشرات مفید برای دفع آفات ذرت و گوجه فرنگی + فیلم
31 تیر 1401 , ساعت 8:18

استفاده از حشرات مفید برای دفع آفات ذرت و گوجه فرنگی + فیلم

در شهرستان تویسرکان ۹۰۰ هکتار مزارع زیر کشت ذرت و ۱۲۰ هکتار زیر کشت گوجه فرنگی است که در مرحله اول تاکنون، در ۳۰۰ هکتار از سطح مزارع حشره شکارگر رهاسازی شده است.

برای کنترل کرم ساقه خوار ذرت و گوجه فرنگی از حشرات مفید یعنی زنبور‌های تریکوگراما و براکون استفاده می شود که جایگزینی مناسب به جای سم پاشی با سموم شیمیایی هستند.

حذف سم پاشی‌ها، صرفه جویی در هزینه، حذف عوارض ناشی از وجود سم در محصول برای مصرف کننده و همچنین جلوگیری از نابودی حشرات مفید در مزارع از مزیت‌های این روش است.

با پیگیری جهادکشاورزی استان همدان ۴ نوبت از این دو نوع زنبور توزیع خواهد شد. دو نوبت توزیع زنبور رایگان و دو نوبت بعد هم با هزینه کشاورز انجام می‌گیرد و هزینه‌ای کمتر از یکصد هزار تومان توسط کشاورز پرداخت می‌شود که در مقایسه با هزینه های سمپاشی بسیار ناچیز است.

در شهرستان تویسرکان ۹۰۰ هکتار مزارع زیر کشت ذرت و ۱۲۰ هکتار زیر کشت گوجه فرنگی است که در مرحله اول تاکنون، در ۳۰۰ هکتار از سطح مزارع حشره شکارگر رهاسازی شده است. مرحله دوم بیست روز پس از رهاسازی مرحله اول انجام می‌شود.

در مرحله تخم آفت از زنبور تریکوگراما استفاده می‌شود که در بسته‌های کاغذی کوچک یا تریکوکارت محتوی حدود چهارصد شفیره زنبور قرار دارند. با خارج کردن شفیره زنبور از محیط خنک به مزرعه، پس از ۲۴ ساعت زنبورها وارد زمین زراعی می‌شوند و به دنبال تخم آفت رفته و و در داخل تخم آفت تخم گذاری می‌کند. درنتیجه تخم آفت را غیرفعال کرده و در نهایت از تخم آفت به جای کرم یا لارو آفت، زنبور تریکوگراما بیرون می‌آید.

در مرحله بعدی یعنی زمانی که لارو‌های آفت در مزرعه هستند از زنبور براکون استفاده می‌شود. این زنبور‌ها لاروها را می‌یابند و آن‌ها را نیش زده و در بدن آن‌ها تخم گذاری می کنند و لاروهای زنبورها پس از خارج شدن از تخم، لاروهای آفت را از بین می‌برند.

هدف از اجرای این طرح کاهش استفاده از سموم، حفظ محیط زیست و تولید محصول سالم است.

کشاورزان و باغ داران برای راهنمایی و تهیه زنبورهای تریکوگراما و براکون می توانند به ادارات حفظ نباتات جهاد کشاورزی شهر یا استان خود مراجعه کنند.

.

مطالب مرتبط

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان بر ضرورت مراقبت از مزارع کشاورزی در روزهای اخیر در برابر کرم برگ خوار و کرم قوزه باشند. کیانوش حق نما ...
طرح ردیابی آفت کرم ساقه خوار در مزارع ذرت روستاها ی عربلو و ساعتلوی بیگلر ارومیه اجرا می شود. مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ارومیه با اعلام این خبر افزود : ...
نام نشریه: دستورالعمل كنترل بيولوژيک آفات مهم محصولات زراعی و باغی تهیه و تدوین کننده: گروه توسعه كاربرد عوامل بيولوژيک، سازمان حفظ نباتات کشور...
No Thoughts on استفاده از حشرات مفید برای دفع آفات ذرت و گوجه فرنگی + فیلم

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها