چهارشنبه, ۱۹ بهمن ۱۴۰۱
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, خوزستان  »   ورود پاجوش خرما به خوزستان ممنوع است
5 مرداد 1401 , ساعت 14:44

ورود پاجوش خرما به خوزستان ممنوع است

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: جابجایی هر گونه پاجوش از استان‌های خرماخیز و کشور‌های همسایه به خوزستان ممنوع است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: جابجایی هر گونه پاجوش از استان‌های خرماخیز و کشور‌های همسایه به خوزستان ممنوع است.

محسن حسنی گفت: با توجه به آلودگی نخیلات کشور‌های عربی همسایه و همچنین آلودگی نخیلات استان‌های سیستان و بلوچستان، فارس، بوشهر، کرمان، هرمزگان، به آفت قرنطینه‌ای سوسک سرخرطومی حنایی خرما، جلوگیری از ورود این آفت به خوزستان مهمترین اولویت قرنطینه گیاهی و به عنوان یک عامل پدافند غیرعامل ضروری است.

وی گفت: به همین منظور دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی شناسایی و ردیابی آفت قرنطینه‌ای سوسک سرخرطومی حنایی خرما در مناطق مختلف استان خوزستان برگزار شده است.

مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خوزستان ادامه داد: این کارگاه‌های آموزشی به منظور آگاهی بخشی به باغداران و کارشناسان کشاورزی برگزار می‌شود و مطالبی در خصوص زیست شناسی، طرز شناسایی، علایم خسارت و نحوه پیشگیری و کاهش خسارت آفت قرنطینه‌ای سوسک سرخرطومی حنایی خرما ارایه می‌شود.

حسنی افزود: سوسک سرخرطومی حنایی خرما مهمترین آفت نخیلات است.

وی اظهار داشت: هم اکنون ردیابی این آفت از طریق نصب تله فرمونی سرخرطومی حنایی خرما در باغات نخیلات خوزستان توسط کارشناسان آموزش دیده در حال انجام است و خوشبختانه تاکنون این آفت در استان خوزستان مشاهده نشده است.
حسنی مهمترین علایم تشخیص آفت را شامل ترشح شیرابه قهوه‌ای رنگ و همچنین مواد فیبری شبیه خاک اره از محل ورود لارو‌ها به تنه، انتشار بوی خاص لهیدگی از تنه درخت، وجود سوراخ‌های متعدد روی تنه درخت، شکستن تنه و واژگونی تاج درخت، خشک شدن جوانه مرکزی و در نهایت مرگ کامل درخت بیان کرد.

مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خوزستان ادامه داد: بهره‌برداران در صورت مشاهده آفت سرخرطومی حنایی خرما، مراتب را در کوتاه‌ترین زمان به مراکز جهاد کشاورزی و کارشناسان حفظ نباتات اطلاع دهند.

مطالب مرتبط

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: با پیگیری‌های مجلس و سازمان حفظ نباتات مقرر شده است ۳۰۰ نفر کارشناس گیاه پزشکی (حفظ نباتات) برای تقویت قرنطینه گیاهی به استخدام سازمان حفظ نباتات درآمده و ...
مبارزه با آفت مگس مدیترانه‌ای در باغ های انار ارسنجان آغاز شده است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز فارس، آفت مگس مدیترانه‌ای این روز‌ها به جان درختان انار ...
جلسه شورای مدیران سازمان حفظ نباتات کشور با حضور دکتر اعظمی، عضو و سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در سالن غدیر سازمان حفظ نباتات کشور برگزار شد....
مسافران عراق و عتبات عالیات از به همراه آوردن هرگونه اندام گیاهی به کشور ممانعت کنند. مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با هشدار نسبت به خطرات سوسک خرطومی ...
No Thoughts on ورود پاجوش خرما به خوزستان ممنوع است

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها