شنبه, ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   رونمایی از نخستین سامانه‌های پرتودهی ساخت داخل / آفت زدایی و کاهش ضایعات مواد غذایی با پرتودهی
23 مرداد 1401 , ساعت 19:21

رونمایی از نخستین سامانه‌های پرتودهی ساخت داخل / آفت زدایی و کاهش ضایعات مواد غذایی با پرتودهی

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در روز‌های آینده نخستین سامانه‌های پرتودهی ساخت داخل، رونمایی خواهد شد.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در روز‌های آینده نخستین سامانه‌های پرتودهی ساخت داخل، رونمایی خواهد شد.

معاون رئیس جمهور درباره سامانه‌های پرتودهی گفت: یکی از کسری‌های خدمت ما عقب ماندگی در استفاده از ظرفیت پرتودهی در حوزه مواد غذایی و کشاورزی است.

وی افزود: سعی کردیم کار مطالعاتی را با برنامه منسجم دنبال کنیم و وارد اجرا شویم. از ان جایی که این تجهیزات را به ما نمی‌فروشند به طراحی و ساخت در داخل روی آوردیم و طی روز‌های آینده، نخستین سامانه‌های پرتودهی ساخت داخل و رونمایی خواهیم کرد.

اسلامی افزود: ۱۲ قطب پرتودهی در کشور طراحی شد که با مشارکت استان‌ها و سرمایه گذاران بخش خصوصی موضوع را دنبال می‌کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: فرآیند قطب‌های پرتودهی موجب می‌شود که برای اولین بار، مزیت‌های فناوری هسته‌ای برای مردم تعریف شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: گستره کشور ما باید پوشش فراگیری برای پرتو دهی ایجاد کند تا از این طریق آفت‌های وارده به مواد و محصولات کشاورزی کم شود که دستاورد بزرگی برای سلامت جامعه است و از طرف دیگر انبارمانی و ظرفیت نگهداری این مواد هم بیشتر شود.

اسلامی گفت: در حوزه پلاسما، آفت زدایی و سم زدایی هم در حال سرمایه گذاری روی اولین مراکزمان هستیم که به زودی طرح‌های آن شروع می‌شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: حداقل خاصیت این اقدام این است که در آینده و دوره‌ای ۱۰ ساله، از ضایعات ۳۰ درصدی مواد کشاورزی و غذایی که حجم بسیار بالایی است کاسته می‌شود.

مطالب مرتبط

No Thoughts on رونمایی از نخستین سامانه‌های پرتودهی ساخت داخل / آفت زدایی و کاهش ضایعات مواد غذایی با پرتودهی

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها