چهارشنبه, ۱۹ بهمن ۱۴۰۱
»   اخبار, اخبار ایران, ایران, دسته‌بندی نشده  »   گلخانه داران تا آخر آبان در سامانه سماك، ثبت نام كنند
20 مهر 1401 , ساعت 13:51

گلخانه داران تا آخر آبان در سامانه سماک، ثبت نام کنند

تولید کنندگان محصولات گلخانه‌ای و زراعی برای ثبت نام در سامانه و دریافت کد سلامت تا ۳۰ آبان ماه و تولید کنندگان محصولات باغی تا پایان سال زراعی (شهریور ۱۴۰۲) فرصت دارند.

مشاور رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: تاکنون اطلاعات مربوط به ۱۱ محصول گلخانه‌ای، باغی و زراعی در سامانه سماک بارگذاری شده است و تولیدکنندگان برای صادرات محصول خود ملزم به ثبت نام در این سامانه و دریافت کد سلامت محصولات هستند.

ایرج ملکی روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با ایرنا در بوشهر عنوان کرد: تاکنون از میان محصولات گلخانه‌ای بادمجان، خیار، گوجه فرنگی، کرفس و فلفل دلمه‌، از محصولات باغی کیوی، سیب،خرما و مرکبات و از محصولات زراعی برنج ثبت سامانه سماک شده و تولیدکنندگان این محصولات بدون ثبت نام و دریافت کد کیو آر ( QR) نمی‌توانند اقدام به صادرات کنند.

وی تاکید کرد: تولید کنندگان محصولات گلخانه‌ای و زراعی برای ثبت نام در سامانه و دریافت کد سلامت تا ۳۰ آبان ماه و تولید کنندگان محصولات باغی تا پایان سال زراعی (شهریور ۱۴۰۲) فرصت دارند.

مشاور رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: تاکنون حدود ۲۰۰ نفر در سامانه سماک ثبت نام کرده‌اند که ثبت نام کنندگان از میان باغداران بیشتر مربوط به استان‌های شمالی بویژه تولید کنندگان کیوی و از میان گلخانه‌داران از سراسر کشور هستند.

ملکی افزود: در زمان حاضر اطلاعات مربوط به دریافت کد سلامت این محصولات تا مرحله کاشت، داشت و برداشت ثبت شده و در مرحله دوم ثبت شاخصه‌های مربوط به سورت و بسته‌بندی نیز در سامانه ثبت می‌شود.

وی اعلام کرد: این اطلاعات برای محصولات باغی تا ۲ هفته آینده ثبت می‌شود، اما چون برای محصولات گلخانه‌ای فرصت داریم و با حوصله بیشری ثبت اطلاعات سورت و بسته‌بندی را در دستور کار داریم.

مشاور رئیس سازمان حفظ نباتات کشور اذعان کرد: برای شناسنامه دار کردن بخش‌های پس از تولید تا صادرات اکنون مشکلاتی وجود دارد و کشور هند، اتحادیه اروپا و روسیه این اطلاعات را خواسته‌اند و ثبت این بخش نیز آغاز و اطلاعات اولیه ارائه شده است تا در آینده همه مراحل کاشت تا صادرات محصولات کشاورزی دارای شناسنامه و کد سلامت باشند.

ملکی یادآور شد: دلیل برگشت خوردن محصولات کشاورزی ایران از کشور روسیه نداشتن شناسنامه و هویت مشخص بود و دلیل راه اندازی سامانه سماک نیز شناسنامه‌دار کردن و ارائه کد سلامت برای محصولات کشاورزی است که با ثبت نام کشاورز و بررسی‌های فنی از محصول او انجام می‌شود.

وی ادامه داد: با اسکن کردن این کد همه اطلاعات محصول از زمان کاشت تا برداشت در سامانه نشان داده می‌شود و این بررسی اکنون به بخش قرنطینه محصولات کشاورزی در همه دنیا افزده شده و در راستای جلب نظر مشتری خارجی برای رونق صادرات لازم است این اقدام انجام شود و ناچار به فراهم کردن این امکان هستیم.

مشاور رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه سلامت هموطنان در ارتباط با مصرف محصولات کشاورزی اهمیت بسیاری دارد، تاکید کرد: باید همین دقت که برای هویت و سلامت محصولات صادراتی صورت می‌گیرد برای محصولات عرضه شده در داخل هم داشته باشیم.

ملکی بیان کرد: در این راستا در مرحله نخست برای محصولات دارای کد سلامت کیو آر تبلیغات گسترده انجام و به عنوان محصولات سالم به مردم معرفی می‌شود.

مطالب مرتبط

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: واردات چوب با پوست به کشور با رعایت دستورالعملی که ساعت‌ها روی آن کار شده است، آزاد است. به نقل از روابط عمومی سازمان ...
شاهپور علایی مقدم، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: با روسیه برای صادرات محصولات کشاورزی توافقات خوبی صورت گرفته، که میتواند فرصت مناسبی برای جهش خوبی برای صادرات ...
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: بحث تولید محصولات ارگانیک یکی از اهداف جدی مجامع بین المللی، سازمان بهداشت جهانی و سازمان خوار و بار جهانی بوده که زیر ساخت‌های آن از جمله مبارزه ...
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: با پیگیری‌های مجلس و سازمان حفظ نباتات مقرر شده است ۳۰۰ نفر کارشناس گیاه پزشکی (حفظ نباتات) برای تقویت قرنطینه گیاهی به استخدام سازمان حفظ نباتات درآمده و ...
No Thoughts on گلخانه داران تا آخر آبان در سامانه سماک، ثبت نام کنند

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها