دوشنبه, ۰۷ فروردین ۱۴۰۲
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   بومی سازی دستگاه پرتو دهی الکترو مغناطیس برای از بین بردن آفات + فیلم
13 بهمن 1401 , ساعت 22:31

بومی سازی دستگاه پرتو دهی الکترو مغناطیس برای از بین بردن آفات + فیلم

متخصصان صنعت هسته‌ای موفق به طراحی و بومی سازی دستگاه پرتودهی الکترومغناطیس شدند. از این دستگاه برای از بین بردن آفات و افزایش عمر انبارداری محصولات کشاورزی استفاده می‌شود.

متخصصان صنعت هسته‌ای موفق به طراحی و بومی سازی دستگاه پرتودهی الکترومغناطیس شدند. از این دستگاه برای از بین بردن آفات و افزایش عمر انبارداری محصولات کشاورزی استفاده می‌شود. آروان نام جدیدترین دستاورد محققان صنعت هسته‌ای است که امروز در نمایشگاه دستاورد‌های این صنعت رونمایی شد.

سید پژمان شیرمردی معاون سازمان انرژی اتمی و مدیرعامل شرکت توسعه کاربرد پرتوها در حاشیه افتتاح پنجاه و سومین نمایشگاههای دستاوردهای صنعت هسته ای در تهران اظهار داشت: این سامانه در اصل یکی از دستگاه‌های ساخت سازمان انرژی اتمی برای کاهش و حذف آفات از محصولات کشاورزی است.

وی توضیح داد: متاسفانه وجود برخی حشرات در حبوبات، غلات و بعضی از انواع خشکبار، به اقتصاد حوزه کشاورزی ما آسیب می‌زند و ما به این سمت حرکت کردیم که با ارایه دستگاه‌های مختلف مانند دستگاه خودحفاظ گاما، دستگاه‌های شتاب‌دهنده الکترون و نیز دستگاه آروان پرتو، چنین خسارت‌هایی را کاهش دهیم.

شیرمردی با بیان اینکه امروز این دستگاه جدید را با قیمت پایین‌تر و کیفیت بهتر نسبت به نمونه خارجی ارائه می‌کنیم، افزود: این دستگاه ۳ قابلیت دارد و خلاقیت‌هایی که در آن به کار رفته، این دستگاه را متمایز از نمونه‌های آمریکایی و چینی کرده است و قابلیت استفاده در کارخانه‌های کوچک و هم صنایع بزرگ را دارد.

وی تاکید کرد: با استفاده از این دستگاه هم بُعد سلامت و هم بُعد اقتصاد تامین خواهد شد.

مدیرعامل شرکت توسعه پرتوها گفت: به دنبال این هستیم که با تولید انبوه؛ قیمت فعلی دستگاه را مجدد کاهش دهیم.

مدیرعامل شرکت توسعه کاربرد پرتوها گفت: صنعت هسته‌ای حوزه گسترده‌ای دارد و شامل فعالیت‌های چندجانبه در حوزه تولید انرژی، صنعت، سلامت و امنیت مواد غذایی،‌کشاورزی و… می‌شود.

دستگاه آروان پرتو توسط شرکت توسعه کاربرد پرتوهای ایران طراحی و ساخته شده است و قابلیت استفاده برای محصولاتی از قبیل خرما، پسته، برنج، غلات، حبوبات، آجیل، انجیر، کشمش، ادویه‌جات، سبزیجات، گیاهان دارویی را دارد. از امواج الکترومغناطیسی این دستگاه برای پرتودهی به محصولات استفاده می‌شود؛ که قابلیت از بین بردن آفات و حشرات را دارد.

با بومی سازی این دستگاه ایران جزء ۵ کشور صاحب دانش فنی ساخت این تجهیزات در جهان محسوب می‌شود.

.

.

.

https://www.iribnews.ir/files/fa/news/1401/11/13/9182708_501.mp4

مطالب مرتبط

رییس سازمان انرژی اتمی ایران در جریان افتتاح پنجاه و سومین نمایشگاه تخصصی دستاوردهای صنعت هسته‌ای کشور از دستگاه آفت‌زدایی و خشک‌کن مایکروویو آروان پرتو رونمایی کرد. محمد اسلامی درباره ...
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: بحث تولید محصولات ارگانیک یکی از اهداف جدی مجامع بین المللی، سازمان بهداشت جهانی و سازمان خوار و بار جهانی بوده که زیر ساخت‌های آن از جمله مبارزه ...
رئیس سازمان انرژی اتمی کشور گفت: با استفاده از فناوری پلاسما توانسته‌ایم با وجود سم آفلاتوکسین در محموله‌های پسته مبارزه کنیم که بدون وجود عوارض اثرگذاری کاملی دارد. محمد اسلامی ...
No Thoughts on بومی سازی دستگاه پرتو دهی الکترو مغناطیس برای از بین بردن آفات + فیلم

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها