شنبه, ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
»   دسته‌بندی نشده  »   زنگ زرد در کمین گندمزار‌های استان یزد
10 فروردین 1402 , ساعت 20:23

زنگ زرد در کمین گندمزار‌های استان یزد

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان یزد در خصوص گسترش عوامل بیماری زای برگی در ارتباط با گندم و جو هشدار داد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان یزد در خصوص گسترش عوامل بیماری زای برگی در ارتباط با گندم و جو هشدار داد.

مرتضی فتاحی گفت: از آنجایی که شرایط آب و هوایی حاکم بر استان به نحوی است که مساعد ظهور و گسترش عوامل بیماری زای برگی در ارتباط با گندم و جو بوده باید گندم کار‌های عزیز توجه داشته باشند که به محض اعلام شبکه‌های مراقبت و پیش آگاهی مزارع گندم و جو استان نسبت به مبارزه با این عوامل خسارت زا اقدام جدی به عمل آورند.

وی افزود: چنانچه با آفت مبارزه نشود عملکرد در واحد سطح محصول گندم و جو به نحو قابل توجهی پایین می‌آید و عملا آن محصول اقتصادی نخواهد بود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان یزد با اشاره به اینکه در منطقه هرات شاهد بیماری زنگ زرد هستیم اعلام کرد: کارشناسان بعد از بررسی توصیه‌های لازم را به گندم کار‌های ان منطقه دادند تا در اسرع وقت به مبارزه با این عامل خسارت زا اقدام کنند.

فتاحی اظهار داشت: خوشبختانه سموم مورد نظر در منطقه موجود است به منظور جلوگیری از گسترش این عوامل خسارت زا، چنانچه این اقدام صورت نگیرد با توجه به شرایط اب و هوایی حاکم بر استان باعث گسترش این افات می‌شود و گندمی که تولید می‌شود دارای دانه‌های چروکیده است و عملکرد آن به نحو قابل توجهی پایین می‌اید، آن مزرعه ارزش اقتصادی خود را از دست میدهد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی گفت: در حال حاضر زمان ریزش سن مادری گندم است و لازم است که در مناطق کشاورزان به توصیه‌های کارشناسان دقت و به آن عمل کنند وگوش به زنگ باشند به محض اینکه جمعیت افت سن گندم در مزارع به حد اقتصادی برسد لازم است علیه این افت نیز اقدام مناسب انجام گیرد.

فتاحی گفت: در حال حاضر باید با قارچ کش‌های مناسب که در منطقه موجود است و نیز زیر نظر کارشناسان شبکه مراقبت و پیش آگاهی مبارزه شیمیایی علیه این بیماری انجام شود و بعد از ان نیز مزرعه باید تحت پایش و رصد قرار گیرد و چنانچه دوباره علائم ظاهر شد دوباره باید با ان مبارزه کرد.

مطالب مرتبط

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: مبازره با آفات سن و شته در مزارع غلات و کلزا از اسفندماه آغاز شده و تا نیمه خرداد ماه ادامه دارد....
بیش از ۲ میلیون هکتار مبارزه با علف‌های هرز در اراضی کشاورزی کشور در سال زراعی جاری انجام شده است. به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر ...
مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران گفت: رعایت تناوب زراعی با سایر محصولات زراعی نظیر کلزا به عنوان اصلی‌ترین راهکار کاهش جمعیت و خسارت عوامل خسارتزای کاشت گندم و جو ضروری است....
مدیرکل دفتر پیش آگاهی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: نزدیک به ۳ میلیون و ۱۵۰ هزار هکتار با علف‌های هرز گندم در سال زراعی جاری مبارزه شده است. به نقل ...
No Thoughts on زنگ زرد در کمین گندمزار‌های استان یزد

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها