پنجشنبه, ۰۶ مهر ۱۴۰۲
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   دبیرخانه کنوانسیون روتردام در سازمان حفظ نباتات تشكیل می شود
2 خرداد 1402 , ساعت 10:48

دبیرخانه کنوانسیون روتردام در سازمان حفظ نباتات تشکیل می شود

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور در جلسه شورای مدیران حفظ نباتات کشور گفت: دبیرخانه روتردام باید در سازمان ایجاد شود و مصوبات و سایر امور و همکاری در چهارچوب کنوانسیون روتردام به جد پیگیری شود.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور در جلسه شورای مدیران حفظ نباتات کشور گفت: دبیرخانه روتردام باید در سازمان ایجاد شود و مصوبات و سایر امور و همکاری در چهارچوب کنوانسیون روتردام به جد پیگیری شود.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور به سفر اخیر خود و شرکت در اجلاس بین المللی کنوانسیون های بازل، روتردام و استکهلم که در شهر ژنو سوئیس اشاره کرد و گفت: کنوانسیون روتردام یکی از معاهدات بین‌المللی سازمان ملل متحد است که توسط برنامه محیط زیست (UNEP) و سازمان خواربار و کشاورزی (FAO) سازمان ملل متحد، پایه گذاری شده است. طبق این معاهده، بر مبنای بررسی‌های فنی و اطلاعات به دست آمده از نقاط مختلف دنیا و تعیین میزان مخاطرات زیست محیطی آفت‌کش‌های شیمیایی در حال مصرف، آخرین تغییراتی که در فهرست آفت کش‌های مضر و خطرناک وجود دارد، توسط اعضا مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد و در نهایت اعلام می شود که کدام آفت‌کش‌ها باید از فهرست آفت‌کش های در حال کاربرد حذف و همینطور تجارت آنها متوقف شود. این موضوع از لحاظ بین‌المللی حفظ سلامت غذایی مردم و ممانعت از آلودگی های زیست محیطی و حفاظت از منابع طبیعی حائز اهمیت است و تمام کشورهای عضو، متعهد به رعایت و اجرای مصوبات کنوانسیون روتردام هستند.

.

دبیرخانه روتردام در سازمان حفظ نباتات تشکیل می شود

دکتر رنجبر اقدم بر تشکیل دبیرخانه کنوانسیون روتردام در سازمان حفظ نباتات تاکید کرد و اظهار داشت: ایران از اعضای معاهده بین المللی روتردام بوده و در ایران نیز سازمان حفظ نباتات به عنوان مرجع ملی این کنوانسیون شناخته می‌شود. دبیرخانه روتردام می بایست در سازمان ایجاد شود و مصوبات و سایر امور و همکاری در چهارچوب کنوانسیون روتردام آن به جد پیگیری شود.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور در خصوص تصمیمات اخذ شده در این نشست گفت: در این کنوانسیون تصمیمات خوبی گرفته شد، یکی از این موارد، تصمیم در مورد پیشنهاد جایگزینی اتخاذ تصمیم بر مبنای رای اکثریت، به جای رعایت اصل اجماع بود، که بعد از بحث‌های طولانی مدت فنی و حقوقی، در نهایت در این دوره به تایید نهایی نرسید و مصوب نشد.

وی ادامه داد: لازم به ذکر است که رعایت اصل اجماع در تصویب موارد مطرح شده، به ویژه در راستای حفظ حقوق و منافع کشورهای در حال توسعه از اهمیت به سزایی برخوردار است. علاوه بر این در خصوص اضافه شدن یک فهرست جدید برای آفت کش‌ها، به عنوان Annex VIII در کنار فهرست آفت‌کش‌های مندرج در فهرست Annex III نیز تصمیم گیری شد. همینطور در خصوص ممنوعیت مصرف، تجارت و جایگزینی هفت آفت‌کش Terbufos، methoxychlor، Carbosulfan، Fenthion، Paraquate، Iprodione و Acetochlor در سطح بین المللی تصمیم‌گیری شد.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور ضمن اشاره به اهمیت و جایگاه بخش تحقیقات کنترل بیولوژیک و نقش اساسی آن در مدیریت تلفیقی عوامل خسارت زای گیاهی تصریح کرد سهم اندک کنونی کنترل بیولوژیک در سبد مدیریت تلفیقی عوامل خسارت زای مختلف در بوم سامانه های کشاورزی و طبیعی کشور را مطلوب نیست و می بایست با سیاست گذاریها ، تصمیم گیری ها و برنامه ریزی ها نقش پر رنگ تری در ستاد و استان ها پیدا کند .

دکتر رنجبر اقدم در پایان با بیان اینکه شورای حفظ نباتات در سیاست گذاری های کلان نقش مهمی دارد بربرگزاری فوری جلسات این شورا در اولین فرصت ممکن تاکید کرد.

.

.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفظ نباتات کشور

مطالب مرتبط

مدیرکل دفتر آفت‌کش‌های سازمان حفظ نباتات کشور گفت: در دو ماهه اخیر در حوزه آفت‌کش‌های آماده مصرف، تعداد ۱۴۲ مجوز با وزنی حدود هزار و ۸۷ تن و در ماده موثره تکنیکال هم ...
رییس سازمان حفظ نباتات کشور از آزاد شدن صادرات آفت کش ها خبر داد. دکتر شاهپور علایی مقدم رییس سازمان حفظ نباتات کشور در دیدار با اعضای انجمن تولید کنندگان ...
رییس سازمان حفظ نباتات کشور، از تولید ۲۸ هزار تن انواع سموم و آفت کش‌ها توسط کارخانجات داخلی خبر داد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر شاهپور ...
سازمان حفظ نباتات کشور خواستار جرم‌انگاری فروش سموم کشاورزی در فضای مجازی شد. به گزارش گیاهپزشکی ایران به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر آفت کش ‌های ...
No Thoughts on دبیرخانه کنوانسیون روتردام در سازمان حفظ نباتات تشکیل می شود

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها

  • <div id="div_eRasanehTrustseal_82516"></div>
    <script src="https://trustseal.e-rasaneh.ir/trustseal.js"></script>
    <script>eRasaneh_Trustseal(82516, true);</script>