هجوم انبوه ملخ‌ های مراکشی به شمال افغانستان + فیلم
هجوم انبوه ملخ‌ های مراکشی به شمال افغانستان + فیلم
برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل در مورد هجوم شدید ملخ‌ مراکشی به شمال افغانستان برای دومین سال پیاپی هشدار داده است.

برنامه جهانی غذا در مورد هجوم شدید ملخ‌ مراکشی به شمال افغانستان برای دومین سال پیاپی هشدار داده است.

این نهاد وابسته به سازمان ملل می‌گوید درصدد راه‌اندازی کارزاری است که از هجوم ملخ‌ و آسیب‌ به مزارع و محصول امسال جلوگیری شود.

سال گذشته هشت ولایت افغانستان شاهد هجوم گسترده ملخ‌ بود و اکنون در ولایت قندوز در شمال‌شرقی افغانستان ملخ‌ها چنان زیادند که در زمین جای خالی نیست. کشاورزان در ولایت قندوز می‌گویند که ملخ‌ها بیشتر محصولات را خوردند و چیزی باقی نمانده است.

شمال افغانستان از بانک‌های غله آن کشور است و این خطر وجود دارد که ملخ‌ها در پایان فصل به جای محصول، سبد خالی روی دست مردم بگذارند.

محمد ابراهیم، یک کشاورز در قندوز گفت ملخ‌ها چراگاه و کشتزار را خوردند و بعد هرچه پیش رویشان باشد خواهند خورد: «بیست جریب زمین رو کشت کردم حالا یازده جریب را خوردند و ۹ جریب باقی مانده، این گندم و کشت را که کاملا بخورند ما به کودکان‌مان چی بدهیم؟»

نهادهای بین‌المللی و اداره‌های حکومت طالبان هم دست به کار شده‌اند و عملیات نابودی ملخ‌ها را شروع کرده‌اند اما نیرو کم و امکانات محدود است.

ملخ‌های مراکشی یکی از بزرگ‌ترین تهدیدها برای کشاورزان است و در مزارع شمال افغانستان هزاران هزار ملخی که تنها دو سه هفته عمر دارند عملا می‌توانند روزانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ متر مربع محصول را بخورند.

تعداد ملخ‌ها به حدی امسال در ولایت قندوز زیاد است که کشاورزان توانایی رفتن به مزارع و کار روی کشتزار را ندارند. در سال‌های گذشته در بیشتر مناطق افغانستان با وسایل دست‌داشته ابتدایی به جنگ ملخ‌ها می‌رفتند که این روند با توجه به تعداد زیاد ملخ‌ها کارساز نیست.

بیشتر مردم افغانستان متکی به زراعت و دامداری هستند و سال پیش خسارت ملخ۴۸۰ ملیون دلار تخمین زده شد.

/