چهارشنبه, ۲۹ فروردین ۱۴۰۳
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, ایران, هرمزگان  »   رونمایی از نخستین سامانه هسته‌ای آفت زدایی نخلستان‌های کشور در بندرعباس
14 بهمن 1402 , ساعت 10:07

رونمایی از نخستین سامانه هسته‌ای آفت زدایی نخلستان‌های کشور در بندرعباس

با حضور وزیر جهاد کشاورزی نخستین سامانه هسته‌ای آفت زدایی نخلستان‌ها و باغ‌های کشور در بندرعباس رونمایی شد.

با حضور وزیر جهاد کشاورزی نخستین سامانه هسته‌ای آفت زدایی نخلستان‌ها و باغ‌های کشور در بندرعباس رونمایی شد.

در جریان دور دوم سفر‌های استانی رئیس‌جمهور و اعضای هیات دولت به استان هرمزگان، نخستین سامانه پرتویی آفت‌زدایی نخلستان‌ها و باغ‌های کشور به نام “آریو رینگ” با هدف آفت‌زدایی نخلستان‌ها و باغ‌های کشور، توسط محمد علی‌نیکبخت وزیر جهاد کشاورزی و سیدپژمان شیرمردی، معاون سازمان انرژی اتمی در بندرعباس رونمایی شد.

رونمایی از سامانه هسته‌ای آفت زدایی نخلستان‌های کشور در بندرعباس

معاون سازمان انرژی اتمی در آیین رونمایی از سامانه آریورینگ، با اشاره به اینکه این دستگاه یکی از مهم‌ترین دستاورد‌های هسته‌ای در حوزه کشاورزی است، گفت: این دستگاه بدون استفاده از سموم شیمیایی و آسیب به درختان با استفاده از امواج الکترومغناطیسی و تولید گرما تخم، لارو و سوسک سرخرطومی را از بین می‌برد.
سید پژمان شیرمردی افزود: حلقه موج با توان تابشی ۱۲kw، بالا بردن هیدرولیک با قابلیت جابجایی تا ارتفاع ۱۰ متر و سامانه خنک کننده از مشخصات این دستگاه است.
هدف از ساخت این دستگاه کنترل آفت سوسک سرخرطومی خرما، کاهش مصرف سموم، حذف باقیمانده سموم در محصولات و استفاده صلح آمیز انرژی هسته‌ای مبتنی بر دانش روز و سازگار با محیط زیست است.

مدیرعامل شرکت توسعه کاربرد پرتو‌های ایران گفت: در مناطق جنوب کشور، طی سال‌های اخیر یک آفت وارداتی موجب آسیب به درختان نخل شده که ادامه این روند و عدم کنترل آن منجر به تخریب همه نخلستان‌های کشور می‌شود؛ بنابراین هدف از ساخت این سامانه، کنترل آفت سوسک سرخرطومی خرما، کاهش مصرف سموم، حذف باقیمانده سموم در محصولات و استفاده صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای مبتنی بر دانش روز و سازگار با محیط زیست است.

شیرمردی تاکید کرد: در سازمان انرژی اتمی ایران با خودباوری، اراده قوی و به‌کارگیری نیرو‌های توانمند، متعهد و متخصص، مصمم هستیم که نقش فناوری هسته‌ای و ضریب نفوذ پرتو‌ها را در زندگی مردم بیشتر کنیم و یکی از مهم‌ترین مصداق‌ها در این زمینه ، موضوع کشاورزی و امنیت غذایی است.

معاون سازمان انرژی اتمی ایران گفت: درخت نخل به‌عنوان نماد مقاومت یکی از مهم‌ترین دلایل سکونت بخش مهمی از مردم در فلات مرکزی و مناطق جنوبی کشور است و بیش از ۵۰۰ هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کرده است که باید با حمایت از این سرمایه ملی به تثبیت و ارتقای آن کمک کنیم.

مطالب مرتبط

No Thoughts on رونمایی از نخستین سامانه هسته‌ای آفت زدایی نخلستان‌های کشور در بندرعباس

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها

  • <div id="div_eRasanehTrustseal_82516"></div>
    <script src="https://trustseal.e-rasaneh.ir/trustseal.js"></script>
    <script>eRasaneh_Trustseal(82516, true);</script>