چهارشنبه, ۲۹ فروردین ۱۴۰۳
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   دیدار و گفتگوی سرپرست سازمان حفظ نباتات كشور با مسئولین کشاورزی هند: از صادرات كیوی به هند تا واردات انبه و آفت كش های آماده مصرف و تكنیكال
18 بهمن 1402 , ساعت 11:24

دیدار و گفتگوی سرپرست سازمان حفظ نباتات کشور با مسئولین کشاورزی هند: از صادرات کیوی به هند تا واردات انبه و آفت کش های آماده مصرف و تکنیکال

اولین نشست همکاری های کشاورزی ایران و هند با حضور مریم جلیلی مقدم سرپرست سازمان حفظ نباتات کشور، خانی نوذری معاون توسعه بازرگانی وزارت جهادکشاورزی و زهرا جلیلی مقدم مدیر کل دفتر امور میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری معاونت امور باغبانی در دهلی نو برگزار شد.

توسعه روابط تجاری کشاورزی دو کشور، همکاری های دو‌جانبه در زمینه محصولات باغبانی و تحقیقات مرتبط به آن به ویژه در خصوص گیاهان دارویی، میوه های گرمسیری، محصولات گلخانه ای، قارچ خوراکی، کشاورزی هوشمند، رفع موانع فنی پیش روی صادرات کیوی و بسترسازی تسهیل و توسعه صادرات خرما، سیب، زعفران و مسایل فنی کنترل آفات و بیماریها و کیفیت سموم، موانع گمرکی و تبادل اطلاعات و همکاری دوجانبه بخش های تحقیقاتی دو کشور از محورهای گفتگوهای طرفین در این نشست بود.

دیدار و گفتگوی سرپرست سازمان حفظ نباتات کشور با مسئولین کشاورزی هند

جلیلی مقدم سرپرست سازمان حفظ نباتات که برای دیدار و گفتگو با همتایان هندی خود در دهلی نو به سر می برد در حاشیه اولین نشست همکاریهای کشاورزی ایران و هند در خصوص مهمترین محورهای مذاکرات با مسئولین بخش های مختلف وزارت کشاورزی هند اظهار داشت: در زمینه حفظ نباتات مذاکرات مفصلی برای رفع مشکلات فی مابین در خصوص صادرات کیوی به هند صورت گرفت و مقرر گردید با توجه معرفی فهرست جدیدتری از باغات، سردخانه ها و سورتینگ های مورد تایید وزارت جهاد کشاورزی ج.ا. ایران، طرف هندی این فهرست جدید را در اسرع وقت بررسی و تایید نماید تا روند صادرات محصول کیوی علاوه بر باغات و شرکت های رجیستر شده قبلی، با تعداد بیشتری از باغات و شرکت های صادر کننده افزایش یابد.

وی در خصوص درخواست طرف هندی برای صادرات انبه به ایران نیز گفت: مقرر گردید طرف هندی ضمن تکمیل پرسشنامه های سازمان حفظ نباتات جمهوری اسلامی ایران برای تحلیل خطر آفات انبه، فهرست تاسیسات ضدعفونی آب گرم انبه را برای بازدید کارشناسان حفظ نباتات ارسال نماید تا برنامه ریزی های بعدی صورت پذیرد.

سرپرست سازمان حفظ نباتات کشور در خصوص واردات آفت کشهای آماده مصرف و تکنیکال بیان کرد: مقرر گردید طرف هندی ضمن اطلاع رسانی در خصوص وضعیت کارخانجات و شرکت های تحت نظارت و مورد تایید وزارت کشاورزی هند، نظارت و کنترل بیشتری بر مقوله کیفیت آفت کش ها و رسیدگی بیشتر به خدمات پس از فروش و پیگیری های بعدی برای شرکت های متخلف داشته باشند.

دکتر جلیلی مقدم در خصوص استفاده از پهپادها در کشور هند گفت: با توجه به اینکه استفاده از پهپادها برای سمپاشی مزارع و باغات در هند از یک سال پیش آغاز شده، مقرر گردید نکات فنی در خصوص تکنیک های سمپاشی و نازل ها و برنامه های هوشمند استفاده از پهپاد های سمپاش تبادل اطلاعات بین دو کشور صورت گیرد.

.

مطالب مرتبط

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر از طغیان آفت مگس انبه در مرکبات استان خبر داد و گفت: عملیات مقابله غیرشیمیایی در دستور کار است. کبری توکلی با ...
No Thoughts on دیدار و گفتگوی سرپرست سازمان حفظ نباتات کشور با مسئولین کشاورزی هند: از صادرات کیوی به هند تا واردات انبه و آفت کش های آماده مصرف و تکنیکال

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها

  • <div id="div_eRasanehTrustseal_82516"></div>
    <script src="https://trustseal.e-rasaneh.ir/trustseal.js"></script>
    <script>eRasaneh_Trustseal(82516, true);</script>