آتش‌سوزی جنگل‌های پلدختر مهار شد / متهمان شناسایی شدند
آتش‌سوزی جنگل‌های پلدختر مهار شد / متهمان شناسایی شدند
بخشی از آتش‌سوزی در جنگل‌ها بر اثر آتش زدن کاه و کلش باقیمانده در اراضی کشاورزی توسط کشاورزان ایجاد می‌شود که در واقع ناشی از سهل‌انگاری است. آتش زدن بقایای گیاهی و کاه و کلش مزارع طبق قوانین کشور با مجازات همراه است و با افراد متهم برخورد قانونی می‌شود.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور از مهار آتش‌سوزی جنگل‌های پلدختر استان لرستان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهادکشاورزی، سرهنگ علی ملکی آهنگران گفت: با همکاری و تلاش مستمر نیروهای منابع طبیعی استان لرستان، همیاران طبیعت محافظ، نیروهای بسیج و محیط زیست و با بهره‌گیری از دو فروند بالگرد، آتش‌سوزی جنگل‌های پلدختر اطفا شد.

وی افزود: اکنون نیروهای منابع طبیعی استان لرستان در حال لکه‌گیری و رصد و پایش هستند و پس از بررسی‌ها، سطحی که دچار آتش‌سوزی شده و میزان خسارت وارده اعلام خواهد شد.

آهنگران با بیان این که روز جمعه یکم تیر ماه به محض اعلام خبر آتش‌سوزی در جنگل‌های بلوط و بادام کوهی پلدختر، ۸۰ نفر از نیروهای منابع طبیعی استان با تجهیزات و امکانات اطفای حریق به محل اعزام شدند، گفت: به دلیل واقع شدن محل آتش‌سوزی در ارتفاعات و وزش باد، آتش گسترش پیدا کرد و از این رو دو فروند بالگرد نیز برای جابجایی نیروها و انتقال تجهیزات به ارتفاعات اعزام شدند و عملیات اطفای حریق، ادامه یافت.

وی اظهار داشت: امسال به دلیل تراکم پوشش گیاهی و خشک شدن آن در جنگل‌های زاگرس، آتش‌سوزی‌ها رو به افزایش گذاشته است و بررسی‌ها نیز نشان می‌دهد بیش از ۹۵ درصد آتش‌سوزی در جنگل‌ها به عوامل انسانی بازمی‌گردد.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور ادامه داد: حدود ۹۰ درصد این عوامل انسانی در استان لرستان، سهوی و ۵ درصد عمدی گزارش شده است.

وی گفت: تاکنون ۱۷ نفر در جریان این آتش‌سوزی شناسایی شدند و به زودی این افراد دستگیر و مطابق قانون با آنان رفتار می‌شود.

آهنگران در همین حال تصریح کرد: بخشی از آتش‌سوزی در جنگل‌ها بر اثر آتش زدن کاه و کلش باقیمانده در اراضی کشاورزی توسط کشاورزان ایجاد می‌شود که در واقع ناشی از سهل‌انگاری است.

وی افزود: آتش‌سوزی در بخشی از جنگل‌های پلدختر نیز به علت آتش زدن کاه کلش مزرعه و عدم توانایی در مهار آن تشخیص داده شده است.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور با تاکید بر این که آتش زدن بقایای گیاهی و کاه و کلش مزارع طبق قوانین کشور با مجازات همراه است و با افراد متهم برخورد قانونی می‌شود، گفت: بر اساس قوانین کشور همچون ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی، ماده ۲۰ قانون هوای پاک، ماده ۴۵ قانون حفاظت و بهره‌برداری و ماده ۲۲ قانون جلوگیری از آلودگی هوا، افرادی که کاه و کلش مزارع خود را آتش می‌زنند متهم شناخته می‌شوند و قابل پیگرد و برخورد قانونی هستند.

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهادکشاورزی