سه شنبه, ۰۸ مهر ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, بوشهر  »   اجرای طرح پایش مرکبات علیه آفت پسیل در استان بوشهر
۲۰ خرداد ۱۳۹۵ , ساعت ۱۷:۱۱

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر خبر داد:

اجرای طرح پایش مرکبات علیه آفت پسیل در استان بوشهر

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: طرح پایش تک تک درختان برای جلوگیری از گسترش آفت پسیل در حال اجرا است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: طرح پایش تک تک درختان برای جلوگیری از گسترش آفت پسیل در حال اجرا است.

به گزارش گیاهپزشکی ایران (ippn.ir) و به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر، مدیر حفظ نباتات این سازمان گفت: در چند سال گذشته شاهد حضور و فعالیت آفت خطرناک و قرنطینه‌ای پسیل در باغات مرکبات استان بوده ایم که در صورت عدم توجه کشاورزان برای ردیابی این آفت می‌تواند تهدیدی جدی برای مرکبات استان محسوب شود.

احمد سبحانی اظهار داشت: آفت پسیل آسیایی مرکبات یکی از آفات مهم در جهان است و باعث زردی و ریزش برگ‌ها، خشک شدن جوانه ها و ریزش میوه ها می شود و به علت توانایی آفت در انتقال نوعی باکتری که عامل بیماری خطرناک گرینینگ (میوه سبز) است بسیار حایز اهمیت است.

سبحانی تامین نهال های گواهی شده و جلوگیری از ورود نهالهای آلوده، پایش مستمر و منظم درختان مرکبات و مبارزه شیمیایی با استفاده از سموم حشره کش مناسب را به محض مشاهده اولین علایم آلودگی گامی موثر در کنترل آفت دانست.

وی افزود در حال حاضر طرح پایش تک تک درختان برای جلوگیری از گسترش و شیوع عوامل قرنطینه‌ای مرکبات توسط این مدیریت و با همکاری کلینیک‌های گیاهپزشکی در حال اجرا  است.

وی تصریح کرد: لیمو ترش، پرتقال و لیمو شیرین از جمله مرکبات میزبان آفت پسیل در شهرستان جم  هستند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: با عنایت به شناسایی باغات آلوده طی سال های اخیر و کنترل به موقع آفت در حال حاضر جمعیت پسیل مرکبات در سطح استان پایین تر از آستانه خسارت اقتصادی است.

لینک کوتاه خبر: http://goo.gl/6V5iEv

خبرگزاری مهر

مطالب مرتبط

بیماری میوه سبز یا گرینینگ باغ های مرکبات در هرمزگان کنترل شده است. سید حسن حسینی زیارتی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: قرنطینه کردن باغ های آلوده و جلوگیری از پیوند زدن ...
به گزارش گیاهپزشکی ایران (ippn.ir) حشره شناسان USDA در حال طراحی و توسعه دستگاه تله صوتی به عنوان راه حلی دوستدار محیط زیست برای کنترل آفت پسیل مرکبات که بیماری گرینینگ مرکبات را ایجاد می ...
به گزارش گیاهپزشکی ایران (ippn.ir) و به نقل از بلومبرگ، برداشت محصول پرتقال در فلوریدا در سال جاری پیش بینی می شود که به پایین ترین حد خود در 52 سال گذشته برسد. میزان کاهش ...
بیماری گرینینگ یا هوانگ لونگ بینگ (اژدهای زرد مرکبات) از خطرناکترین بیماریهای مرکبات در سطح دنیا به شمار می رود. باکتری عامل بیماری به وسیله پسیل آسیایی مرکبات انتقال پیدا می کند. این ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها