چهارشنبه, ۱۷ آذر ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, کردستان  »   4300 هکتار از مراتع کردستان علیه آفت ملخ سمپاشی شد
۲۲ خرداد ۱۳۹۵ , ساعت ۹:۴۵

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان کردستان:

۴۳۰۰ هکتار از مراتع کردستان علیه آفت ملخ سمپاشی شد

به گزارش گیاهپزشکی ایران (ippn.ir) و به نقل از ایرنا محمد غفوری مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: چهار هزار و سیصد هکتار از مراتع و مزارع این استان به صورت رایگان علیه آفت ملخ سمپاشی شد. وی در این باره افزود: امسال با توجه به بارش های بهار مناسب و وضعیت خوب مراتع، آفت ملخ در برخی مناطق استان گسترش پیدا کرده بود.
وی همچنین اضافه کرد: کارشناسان این سازمان در بررسی های میدانی خود با مشاهده افزایش میزان این آفت از اندازه استاندارد، سمپاشی این مراتع را در دستور کار قرار دادند و با همکاری بهره برداران بیش از چهار هزار و ۳۰۰ هکتار از مراتع و مزارع سمپاشی شد.
وی اظهار کرد: با توجه به اینکه مراتع در مناطق سخت گذر قرار دارند و دسترسی به آنها بسیار مشکل است، سمپاشی در این مراتع نیز با استفاده از سمپاش های کوله پشتی، با استفاده از دست و پرهزینه انجام می شود.
مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: برای سمپاشی این مقدار مراتع علیه آفت ملخ در کردستان در مجموع یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال هزینه شده است.
آفت ملخ یکی از آفات مخرب محصولات کشاورزی به شمار می رود که در صورت مبارزه نکردن با آن خسارت های جبران ناپذیری به مزارع و باغ ها وارد می سازد.
آفت ملخ همه ساله خسارت های زیادی را به مراتع، مزارع کشاورزی و محیط زیست وارد کرده که باید برای مقابله جدی و ریشه کنی آن چاره اندیشی های لازم صورت پذیرد. ملخ از جمله آفت های همه چیزخوار برشمرده می شود و به هر نوع گیاه و سبزینه ای حمله و از آن تغذیه می کند.
استان کردستان به خاطر داشتن بیش از یک میلیون و ۱۱۰ هزار هکتار زمین قابل کشت مرغوب و مستعد یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی به ویژه گندم در غرب کشور به شمار می رود و جایگاه سوم کشوری در تولید این محصول را به خود اختصاص داده است.

 

لینک کوتاه خبر: http://goo.gl/yhK1Hx

خبرگزاری ایرنا

مطالب مرتبط

برخی از کشاورزان استان گلستان می‌گویند سموم کشاورزی که در مزارع خود استفاده کرده اند، بی اثر بوده اند. آنها علت را بی کیفیتی سموم می‌دانند. ....
مدیر جهاد کشاورزی جویبار گفت: متوسط مصرف آفت کش ها در این شهرستان کمتر از میانگین مصرف دنیا و کشور است که در حدود 4 دهم گرم به ازای هر کیلوگرم محصول است....
مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی گلستان گفت: کک کلزا نام آفتی است که این روز‌ها مزارع کلزا را تهدید می‌کند و اگر کشاورزان مراقبت نکنند موجب بروز خسارت در مزارع کلزا می‌شود....
۱۰ میلیارد تومان تاکنون برای مبارزه با ملخ صحرایی در سال زراعی جاری از سوی ستاد بحران کشور تخصیص داده شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل ...

پاسخ دهید

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها