دوشنبه, ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, هرمزگان  »   ملخ های صحرایی مهاجر در بندرلنگه کانون کوبی شدند
۱۰ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۱۱

ملخ های صحرایی مهاجر در بندرلنگه کانون کوبی شدند

مدیر جهاد کشاورزی بندرلنگه گفت: یک دسته از ملخ های صحرایی مهاجر دریایی که از عربستان سعودی وارد روستای نخیلوی این شهرستان شده بود کانون کوبی (سم پاشی و نابود) شد.

مدیر جهاد کشاورزی بندرلنگه گفت: یک دسته از ملخ های صحرایی مهاجر دریایی که از عربستان سعودی وارد روستای نخیلوی این شهرستان شده بود کانون کوبی (سم پاشی و نابود) شد.
محمد رضا شیخ زاده روز سه شنبه اظهار داشت: این دسته از ملخ های صحرایی دریایی روز گذشته وارد کشور شده بود که با گزارش به موقع امروز سم پاشی و نابود شدند.
وی ادامه داد: این دسته در فضایی به وسعت یک کیلومتر در۵۰۰ متر نشسته بودند که حدود سه هزار عضو داشت.
مدیر جهاد کشاورزی بندرلنگه اظهار داشت: این ملخ ها بومی کشور عربستان در نزدیکی دریایی سرخ زندگی می کنند که امسال به علت نبود بارش و غذای کافی به سایر مناطق مهاجرت کرده اند و فائو هشدار مهاجرت آنها را به برخی کشورها داده بود.
شیخ زاده افزود: ملخ صحرایی دریایی می تواند حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلومتر بدون نشستن پرواز کند و اگر سریع با دسته های مهاجر آن مبارزه نشود تخم ریزی کرده و بر تعداد شان افزوده می شود .
جهاد کشاورزی بندرلنگه امروز، درنامه ای به بخشداری های شیبکو، مرکزی و مهران ودهیاری و شوراهای اسلامی ورود ملخ های مهاجر را این مناطق اعلام کرده است.
«ملخ صحرایی (دریایی) در سواحل روستای نخیلو در حالت مهاجری دیده شده و حالت طغیانی پیدا کرده است، احتمال دارد دسته هایی از این آفت به روستاها و شهرهای همجوار وارد شود، توجه شود خسارت ملخ صحرایی (دریایی) در حالت تهاجمی بسیار حایز اهمیت است.
دسته های پیاده ملخ و ملخ های بالدار هرگونه سبزی سر راه خود اعم از علوفه، غله، صیفی، درخت و حتی علف های هرز را از بین می برند، ملخ های بالدار در دسته های بزرگ به پرواز در آمده و تا شعاع چند کیلومتری به تمامی شهرها و حتی کل کشور گسترش می یابند.
در بعضی سال ها ملخ مهاجر ممکن است در کشورهای مورد حمله حدود ۳۰ میلیون کیلومتر مربع را بپوشاند و نواحی تخم ریزی آن به ۱۳ میلیون کیلومتر مربع برسد.
پس در صورت مشاهده دسته های این ملخ در منطقه خود، مراتب را به نزدیک ترین مرکز یا مدیریت جهاد کشاورزی اطلاع دهید.»
«ملخ‌های صحرایی‏ به نسبت بزرگ از سایر گونه های ملخ هستند و جسم قوی و طول متوسط ۴۵ تا ۵۵ میلیمتری دارند.
بال آنها شفاف بوده و دارای لکه های تیره است اما زمانی که زمینه برای جفت‌گیری آنها مساعد می‌شود رنگ‌شان به زرد روشن تغییر می‌کند.» چون موطن اصلی این نوع ملخ مناطق بیابانی قاره آفریقاست، به آن «ملخ صحرایی» هم می‌ گویند.»
وسعت زمین های کشاورزی شهرستان بندرلنگه ۱۵هزار هکتار با تولید سالانه ۲۶هزارو ۸۸۸ تن محصول باغی و زراعی از جمله سبزی و صیفی خارج از فصل، خرما، غلات، نباتات صنعتی و مرکبات است.
بندرلنگه در ۲۴۰کیلومتری غرب بندرعباس مرکز استان هرمزگان قرار دارد.

خبرگزاری ایرنا

مطالب مرتبط

چهاردهمین اجلاس کمیته آلاینده های مواد غذایی کدکس 17-13 اردیبهشت ماه سال‌جاری (7-3 می 2021) بصورت مجازی برگزار گردید. به نقل از پایگاه اطلاع رسانی موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور، در ...
در بیش از 213 هزار هکتار از اراضی زیر کشت میزبان های مهم آفت کرم برگخوار پائیزه عملیات ردیابی آفت انجام شده و حضور این آفت در کشور ردیابی نشده است....
احتمال هجوم ملخ صحرایی در روزهای آینده به استان های جنوبی کشور بسیار زیاد است. به نقل از روابط عمومی سازمان حفظ نباتات کشور، باتوجه به پیش بینی فائو و ...
به گزارش دیده بان ملخ صحرایی سازمان فائو، گله های بزرگ ملخ های مهاجم صحرایی نابالغ شرق آفریقا و مناطقی از کشورهای کنیا، اتیوپی و سومالی، تانزانیا را مورد حمله قرار داده اند....
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها