یکشنبه, ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   رونمایی از دو دستاورد جدید سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی
۱۶ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۲۶

رونمایی از دو دستاورد جدید سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی

مراسم جشن بزرگداشت چهلمین سال انقلاب اسلامی ایران با حضور نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی، رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، رئیس ستاد زیست فناوری معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، معاونان سازمان و رئیسان موسسه ها و مراکز تحقیقاتی روز دوشنبه ۱۵ بهمن در سالن فجر ستاد این سازمان برگزار شد.

به گزارش ” خبر گیاه پزشکی ایران” به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی در این مراسم از دو رقم جدید پنبه موتانت با نام های “پرتو” و “تابان” (با بهره گیری از فناوری های صلح آمیز هسته ای) رونمایی و ۸ دانش فنی موسسه های تحقیقاتی سازمان طی امضای قراردادهای انتقال فناوری به بخش خصوصی واگذار شد.

معاون وزیر و رئیس سازمان در سخنان خود به تشریح توانمندی های علمی ۲۰ موسسه تحقیقاتی، آموزشی و ترویجی سازمان پرداخت و توفیقات محققان سازمان در قیاس با قبل از پیروزی انقلاب اسلامی را، دارای رشدی چشمگیر توصیف کرد.

دکتر کاظم خاوازی تصویب سه قانون بخش کشاورزی شامل قانون ثبت و گواهی بذر، قانون حفاظت خاک و قانون حفاظت و بهره برداری از منابع ژنتیکی را از دستاوردهای بخش کشاورزی مربوط به دوران بعد از انقلاب برشمرد.

رئیس سازمان با اشاره به این موضوع که در سال ۱۳۵۷ کل تولیدات کشاورزی حدود ۲۶ میلیون تن بوده، افزایش آن را برای سال ۱۳۹۲ به میزان ۹۷ میلیون تن و برای سال ۹۷ به میزان ۱۲۲ میلیون تن اعلام نمود که از رشد بسیار بالایی برخوردار بوده است.

وی افزود: سازمان تحقیقات از سال ۱۳۵۸ تاکنون تعداد ۲۲۰ رقم و بذر جدید به بخش کشاورزی معرفی کرده است که این امر، حاصل پشتیبانی موسسه ها و مراکز تحقیقاتی سازمان از بخش تولید بوده است، همچنین در حوزه آموزش و ترویج از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ سرانه آموزش بهره برداران از ۲۱ دقیقه به ۱۱۰ دقیقه افزایش یافته است؛ رویدادهای پربرکتی نیز در جذب و ساماندهی مروجین کشاورزی حاصل شده و بیش از ۱۰ هزار نفر از آنان در مراکز خدمات دهستان مستقر و برای هریک از آنان پهنه بندی انجام شده است.

دکتر خاوازی جمع آوری اطلاعات روستائیان و کشاورزان را یکی دیگر از دستاوردهای سازمان نام برد که تدوین آن برای بخش کشاورزی حائز اهمیت است.

وی انتقال ۲۷۰ دانش فنی به بخش خصوصی را از اقدام های مهم سازمان در راستای برون سپاری وظائف غیر حاکمیتی نام برد که ۶۸ درصد آن مربوط به پنج سال گذشته بوده است.

رئیس ستاد زیست فناوری معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری در سخنانی با یادآوری فداکاریها و زحمات ارزنده هموطنان برای استقرار نظام اسلامی، بیان داشت: امروز انتظار می رود همه ما از فجرآفرینانی که انقلاب اسلامی را به پا داشتند، قدردانی نماییم، کسانی که با هدایت امام خمینی (ره) جان بر کف نهاده و هستی خود را نثار کردند. امروز شاهد رونمایی از دو رقم جدید زراعی بودیم که دانشمندان این سازمان سال های متمادی از عمر خود را برای دستیابی به این رقم جدید زراعی، سپری کرده اند و دسترنج تحقیق خود را برای معیشت بهتر مردم به بخش خصوصی واگذار می نمایند تا مانع خروج ارز از کشور شوند، آنان می کوشند بر پایه دانش، ایران هرچه بهتر اداره شود و یا اینکه سرمایه اقتصادی فراهم شود تا قشر کشاورز از آن بهره ببرند.

دکتر قانعی در ارتباط با دستاوردهای حوزه زیست فناوری بیان داشت:ما در مرکز رویان با بهره گیری از ظرفیت های طبیعت و الهام از الگوی خلقت، با به در خدمت گرفتن تکنولوژی های روز ، به دستاوردهایی نظیر “رویانا” دست یافتیم. وی افزود: در طبیعت چیزی به نام انگل و یا آفت وجود ندارد بلکه هرکدام از موجودات وظائفی را در طبیعت ایفاء می نمایند این دانشمندان هستند که باید با استفاده از مهارت و دانش خود به سمتی روند که بیشترین بهره وری را در کشاورزی به ارمغان آورند.

سپس در این مراسم برای اولین بار در کشور از دو محصول پنبه موتانت “پرتو” و “تابان” دارای خصوصیات متحمل به شوری و بیماری پژمردگی ورتیسیلیومی رونمایی شد که ارقام مذکور طی یک برنامه تحقیقاتی ۱۴ ساله، با تلاش محققان موسسه تحقیقات پنبه کشور با همکاری پژوهشکده کشاورزی هسته ای به ثمر نشسته است.

ویژگی های شاخص رقم پنبه “پرتو” شامل: افزایش عملکرد ۹۷۰ کیلوگرم نسبت به میانگین راندمان کشور، متحمل به بیماری پژمردگی و ورتیسیلیومی (قابل کشت در خاکهای آلوده)، متحمل به شوری خاک (شوری ۸ تا ۱۲ دسی زیمنس برمتر، کیفیت الیاف استاندارد با کیل مطلوب و مناسب برای مناطق معتدل تا گرم و خشک می باشد.

ویژگی های شاخص رقم پنبه “تابان” افزایش عملکرد ۱۱۷۰ کیلوگرم نسبت به میانگین راندمان کشور، زودرس یا میانگین طول دوره رسیدگی ۱۳۵ روز، متحمل به شوری خاک( شوری ۸ تا ۱۲ دسی زیمنس برمتر) ، کیفیت الیاف استاندارد با کیل مطلوب و مناسب برای مناطق گرم و خشک کشور می باشد.

در مراسم امضای قراردادهای انتقال فناوری به بخش خصوصی، دکتر ولدان مدیرکل دفتر امور فناوری درخصوص تعداد ۸ قرارداد انتقال فناوری واحدهای تابعه سازمان بیان داشت: امروز با امضای این قراردادها تعداد واگذاری دستاوردهای سازمان به بخش خصوصی به عدد ۲۷۸ قرارداد بالغ می گردد. وی از مسئولین تجاری سازی تحقیقات و انتقال موسسات تحقیقاتی که زحمات اصلی تنظیم قراردادها به عهده آنان بوده است قدردانی نمود. وی عناوین قراردادها را شامل موارد زیر می­باشد:

دانش فنی تولید و تکثیر بذر جو رقم گوهران که مالک دارایی آن موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر بوده به شرکت تعاونی تولید کنندگان بذر استان تهران واگذار شد.

دانش فنی تولید و تکثیر بذر لوبیا چیتی رقم غفار که مالک دارایی آن موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر بوده به شرکت دانش بنیان نگین بذر پارس واگذار شد.

دانش فنی تولید و تکثیر نخود رقم آرتا که مالک دارایی آن موسسه تحقیقات کشاورزی دیم بوده به شرکت ساکار بذر نقده واگذار شد.

دانش فنی تولید و تکثیر نخود رقم نصرت که مالک دارایی آن موسسه تحقیقات کشاورزی دیم بوده به آقای محمودپور واگذار شد.

دانش فنی تولید و تکثیر بذر کلزا رقم دلگان که مالک دارایی آن موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال وبذر بوده به شرکت ایده سازان سبز گلستان واگذار شد.

دانش فنی تولید و تکثیر بذر لوبیا قرمز رقم یاقوت که مالک دارایی آن موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال وبذر بوده به شرکت خدماتی توسعه کشاورزی زنجان کشت خیرآباد واگذار شد.

تکمیل و توسعه دانش فنی تولید ۷ آنزیم مناسب کاربرد در شوینده ها، صنایع غذایی و خوراک دام که مالک دارایی آن پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی بوده به شرکت بین المللی محصولات پارس واگذار شد.

قرارداد مشارکت در دستیابی به دانش فنی ساخت ترکیب گیاهی آفت کش و دورکننده حشرات که مالک دارایی موسسه تحقیقات گیاه پزشکی بوده با شرکت بین المللی صنایع شیمیایی پرشیانشل منعقد شد.

پایان بخش مراسم بزرگداشت جشن پیروزی چهلمین سال انقلاب اسلامی ایران قدردانی از خانواده های معظم شهدای سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی بود که با اعطای لوح تقدیر از سوی رئیس سازمان از فرزندان و خانواده ایشان تقدیر به عمل آمد. معرفی برگزیدگان مسابقه کتابخوانی فدکیه، برنامه قرعه کشی و اعطای کمک هزینه سفر به عتبات عالیات و اجرای برنامه های طنز از دیگربخش های این جشن دهه فجر سازمان بود که از سوی شورای فرهنگی سازمان به برگزیدگان جوایزی اعطا شد.

مطالب مرتبط

رییس مرکز تحقیقات ، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل گفت: یک رقم جدید پنبه زودرس با نام 'ساجدی' در این مرکز معرفی شد. حسین کربلایی خیاوی روز چهارشنبه افزود: این رقم زودرس و مناسب ...
به گزارش گیاهپزشکی ایران (ippn.ir) و به نقل از روابط عمومی موسسه تحقيقات پنبه کشور، روز سه شنبه 11 خردادماه سال جاری، با حضور دكتر جهانگيري معاون اول ریيس جمهوري، مهندس حجتي معاون ...
No Thoughts on رونمایی از دو دستاورد جدید سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها