دوشنبه, ۱۸ فروردین ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   نمایندگان فائو برای بررسی آفت ملخ دریایی به ایران می آیند
۲۷ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۶:۴۱

نمایندگان فائو برای بررسی آفت ملخ دریایی به ایران می آیند

یک نماینده سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) از آمادگی این سازمان برای مقابله با آفت ملخ دریایی در ایران خبر داد و گفت: کارشناسان فائو برای تحلیل شرایط آفت ملخ دریایی به ایران سفر می کنند.

یک نماینده سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) از آمادگی این سازمان برای مقابله با آفت ملخ دریایی در ایران خبر داد و گفت: کارشناسان فائو برای تحلیل شرایط آفت ملخ دریایی به ایران سفر می کنند.

«حفیظ جانوف» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران در حاشیه بازدید نمایندگان فائو از مزرعه آزمایشی طرح «ایران- سیمیت» در دشت آزادگان اظهار داشت: فائو از پیدایش آفت ملخ دریایی در برخی استان های ایران مطلع است و کارشناسان این سازمان در رم و وزارت جهاد کشاورزی با یکدیگر در ارتباط هستند.
وی افزود: کارشناسان فائو در آینده نزدیک برای تحلیل شرایط و کمک به رفع این مشکل، به ایران می آیند.
جانوف اضافه کرد: فائو در مبارزه با آفت ملخ، تجارب جهانی زیادی از جمله در ماداگاسکار دارد که می توان از آنها در ایران استفاده کرد.
این کارشناس فائو، با ابراز رضایت از شرایط پلتفرم دشت آزادگان که در مرحله داشت گندم است، اظهار امیدواری کرد زحمت کشاورزان نتیجه خوبی داشته باشد.
وی افزود: در این پلتفرم چند رقم گندم با روش کشاورزی حفاظتی که اساس کشاورزی پایدار است اجرا شده است.
جانوف تاکید کرد: باور داریم که کشاورزی حفاظتی در این منطقه در آینده بیشتر می شود و کشاورزان می توانند از امتیازات این روش بهره مند شوند.
وی با اشاره به لزوم آموزش کشاورزان در این پلتفرم، گفت: اطمینان داریم که با همکاری جمهوری اسلامی ایران، وزارت جهاد کشاورزی و فائو این طرح در سطح وسیع تر به اجرا درمی آید.
«حفیظ جانوف» و «تاگوچی ماکیکو» نمایندگان فائو در این بازدید بودند.

.

۴۸۰ هزار هکتار کشاورزی حفاظتی
معاون تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خوزستان نیز در این بازدید، با اشاره به اجرای طرح افزایش عملکرد و بهره وری گندم (ایران – سیمیت) در چهار نقطه (مزرعه آزمایشی) استان، گفت: در خوزستان ۴۸۰ هزار هکتار کشاورزی حفاظتی (کم خاک ورزی یا بی خاک ورزی) در حال اجرا است.
محمد قاسمی نژاد از اهداف طرح «سیمیت» را کشاورزی حفاظتی دانست که عملیاتی فارغ از کشاورزی سنتی و به منظور حاصلخیزی خاک، بهبود وضعیت خاک و صرفه جویی در مصرف انرژی است.
وی با بیان اینکه کشاورزی حفاظتی در دنیا بالغ بر ۱۸۰ میلیون هکتار و در کشور در ۱.۷ میلیون هکتار اجرا شده افزود: طرح «سیمیت» در دزفول، دشت آزادگان، شوش و اندیمشک اجرا می شود.
به گفته وی عملیات شوش به دلیل بارندگی ها به تاخیر افتاده و به کشت تابستانه موکول شده است.
قاسمی نژاد هدف دیگر سیمیت را عملیات «به نژادی» عنوان کرد و گفت: این طرح در زمان حاضر در مرکز تحقیقات صفی آباد دزفول در حال مطالعه است تا ارقام برتر گندم شناسایی و معرفی شود.
وی ادامه داد: در هر پلتفرم ۶ سناریو وجود دارد که تناوب های زراعی منطقه و ارقام برتر مورد بررسی قرار می گیرد.
قاسمی نژاد همچنین اظهار داشت: از مزایای دیگر طرح «سیمیت» این است که سه ضلع مثلث تحقیقات، ترویج و کشاورز، در این پلتفرم ها در کنار هم قرار می گیرد و تمام یافته ها همزمان به کشاورز انتقال داده می شود، از سوی دیگر نظر کشاورز نیز در تمام کمیته های فنی و تصمیم گیری ها اعمال می شود.
اجرای طرح افزایش عملکرد و بهره وری گندم و نظام های گندم بنیان در ایران (طرح مشترک ایران و مرکز بین المللی سیمیت)، مرداد ماه امسال، در پنجاه و نهمین جلسه کمیته فنی گندم کشور به تایید رسیده است. این پروژه با مشارکت فائو (سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد) در سال زراعی گذشته در کشور آغاز شده که هدف آن افزایش ۲۵ درصدی عملکرد گندم است در استان هایی که به صورت دیم کاشته می شود و ۳۰ درصد افزایش در استان های که به صورت آبی کشت می شود.
در این طرح سه اصل مهم فائو در کشت زراعت شامل حذف گاو آهن برگردان ( کشاورزی حفاظتی)، حفظ ۳۰ درصدی بقایای گیاهی و تناوب در کشت رعایت می شود.
در حاشیه بازدید نمایندگان فائو از پلتفرم دشت آزادگان، کارگاه آموزشی برای تعدادی از کشاورزان نیز برگزار شد.

خبرگزاری ایرنا

مطالب مرتبط

رئیس سازمان تحقیقات، ترویج و آموزش کشاورزی گفت: 6800 برند فرمول کود و 14 هزار مورد سموم مورد آزمایش قرار گرفته که ۱۵ درصد از انواع کودها و ۷ درصد از انواع سموم طی آزمایشات ...
 رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در جریان مراسم امضای اسناد پروژه افزایش بهره وری نظام های تولیدی غلات ...
تفاهم نامه همکاری در زمینه افزایش بهره وری نظام های تولیدی غللات محور و افزایش بهره وری گندم و نظام های زراعی گندم بنیان در ایران امروز (شنبه) بین وزارت جهاد کشاورزی و دو سازمان ...
وزارت جهاد کشاورزی و مراکز بین المللی تحقیقات کشاورزی «ایکاردا» و «سیمیت» امروز اسناد پروژه های همکاری مشترک امضا کردند. به گزارش گیاهپزشکی ایران (ippn.ir) و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، هدف ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها