یکشنبه, ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   دستورالعمل صدور پروانه حد مجاز آلاینده های کشاورزی ابلاغ شد
۲۷ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۲۰:۳۲

دستورالعمل صدور پروانه حد مجاز آلاینده های کشاورزی ابلاغ شد

وزیر جهاد کشاورزی دستورالعمل «صدور، تجدید، تعلیق، رفع تعلیق و ابطال پروانه کاربرد نشان حد مجاز آلاینده ها در محصولات کشاورزی» و شیوه نامه اجرایی آن را ابلاغ کرد.

وزیر جهاد کشاورزی دستورالعمل «صدور، تجدید، تعلیق، رفع تعلیق و ابطال پروانه کاربرد نشان حد مجاز آلاینده ها در محصولات کشاورزی» و شیوه نامه اجرایی آن را ابلاغ کرد.

محمود حجتی در این دستورالعمل که آن را به معاونان خود و روسای سازمان های تابع و جهاد کشاورزی استان ها فرستاد، هدف از «دستورالعمل صدور، تجدید، تعلیق، رفع تعلیق و ابطال پروانه کاربرد نشان حد مجاز آلاینده ها در محصولات کشاورزی» را به استناد بند (ج) ماده (۳۱) قانون برنامه ششم توسعه برای توسعه پایدار کشاورزی، امنیت غذایی و ارتقای سلامت محصولات کشاورزی و اعمال استانداردهای ملی کیفیت محصولات کشاورزی اعلام کرد.
بر پایه این دستورالعمل، وظیفه هماهنگی و نظارت بر فعالیت های مرتبط به عهده دفتر محیط زیست و سلامت غذا و در استان ها به عهده رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان است.
دفتر به ارائه گزارش فصلی به وزیر موظف شده است.
در شیوه نامه اجرایی آمده است این دستورالعمل در سال ۱۳۹۷ با اخذ نظر معاونت های تخصصی، سازمان های جهاد کشاورزی استان ها و با هدف تسریع و بهره مندی از سامانه های نوین، ساده سازی فرآیندها و استفاده از خدمات رسان ها و شرکت های تخصصی موضوع ماده ۲ قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی مورد بازنگری قرار گرفت.
برخی از مهمترین اصلاحات انجام گرفته در این دستورالعمل به شرح زیر است:
اجرای مدیریت تلفیقی محصول (آی.سی.ام) به جای مدیریت تلفیقی آفات (آی.پی.ام)، کاهش بروکراسی اداری و صرفه جویی در وقت و انرژی به منظور اعمال مدیریت سبز و تسهیل و ساده سازی طی مراحل درخواست تا تولید از طریق درگاه الکترونیکی و پنجره واحد خدمات و بکارگیری خدمات رسان های مختلف از قبیل کلینیک های گیاهپزشکی، آزمایشگاه های تجزیه خاک و آب و گیاه، شرکت های خدمات فنی و مهندسی کشاورزی و شرکت های بازرسی مورد تایید سازمان ملی استاندارد و غیره.

.

مراحل اخذ نشان حدمجاز آلاینده ها در محصولات کشاورزی
با توجه به الکترونیکی شدن فرآیند اخذ پروانه، دریافت هرگونه وجه اضافی غیرقانونی در مجموعه ستاد وزارت جهاد کشاورزی و سازمان های جهاد کشاورزی استان ها برای ارائه خدمات برای اخذ نشان حد مجاز آلاینده ها در محصولات کشاورزی ممنوع است.
متقاضی اخذ نشان حدمجاز آلاینده ها در محصولات کشاورزی باید برای ثبت نام از طریق لینک ‘درخواست تولید محصولات گواهی شده’ در پایگاه اطلاع رسانی محصولات گواهی شده و ارگانیک، شناسه و رمز عبور خود را دریافت کند.
سپس باید درخواست صدور پروانه کاربرد و مدارک مورد نیاز (تصویر پروانه فعالیت، تصویر آگهی ثبت نام یا علامت تجارتی، شناسنامه واحد تولیدی و فرم های مربوط) در سامانه تکمیل و بارگذاری شود.
پس از ثبت مدارک، متقاضی نسبت به انتخاب مدیر کنترل کیفیت از بین اسامی مندرج در سامانه اقدام می کند.
رئیس مرکز خدمات جهادکشاورزی، ضمن بررسی مدارک و مستندات دریافت شده، نسبت به تایید یا رد مدارک،اقدام و نتیجه را به متقاضی برای طی مراحل بعدی ارسال می کند.
در صورت تایید مدارک، متقاضی نسبت به عقد قرارداد با مدیر کنترل کیفیت معرفی شده در سامانه اقدام می کند. مدیر کنترل کیفیت باید ثبت اطلاعات و بارگذاری مدارک مورد نیاز را انجتم دهد.
همچنین متقاضی باید با یکی از شرکت های بازرسی ذیصلاح معرفی شده در سامانه قرارداد ببندد. شرکت بازرسی کننده باید نسبت به بارگذاری قرارداد، جمع آوری و تکمیل مدارک خود در سامانه اقدام کند.
متن کامل این دستورالعمل و مراحل بعدی آن در درگاه اطلاع رسانی محصولات گواهی شده و ارگانیک به نشانی cerganic.maj.ir قابل دسترسی است.

خبرگزاری ایرنا

مطالب مرتبط

چهاردهمین اجلاس کمیته آلاینده های مواد غذایی کدکس 17-13 اردیبهشت ماه سال‌جاری (7-3 می 2021) بصورت مجازی برگزار گردید. به نقل از پایگاه اطلاع رسانی موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور، در ...
وزیر جهاد کشاورزی، دستورالعمل «صدور، تجدید، تعلیق، رفع تعلیق و ابطال پروانه کاربرد نشان حد مجاز آلاینده ها در محصولات کشاورزی» را ابلاغ کرد. به گزارش "خبر گیاه پزشکی ایران" ...
مدیرکل دفتر محیط زیست و سلامت غذا در وزارت جهاد کشاورزی گفت: آیین نامه اجرایی دستور العمل استاندارد تولید محصول گواهی شده تدوین و از سوی وزیر جهاد کشاورزی به استان ها ابلاغ ...
مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط‌زیست از پایش و ردیابی آلاینده‌ها در محصولات کشاورزی برای نخستین‌بار در سازمان حفاظت محیط‌ زیست خبر داد. شينا انصاري درباره ميزان مصرف سموم در مناطق كشور گفت: براساس بررسي‌هاي ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها