یکشنبه, ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, مازندران  »   آغاز مبارزه زمستانه آفات مركبات از اول اسفند
۲۹ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۶:۵۳

آغاز مبارزه زمستانه آفات مرکبات از اول اسفند

مدير حفظ نباتات جهاد كشاورزی مازندران: از اول اسفند تا سه هفته، زمان مناسب برای مبارزه زمستانه در باغهای مرکبات است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به لزوم مبارزه زمستانه (پیش بهاره) با آفات و بیماری های باغهای مرکبات استان گفت: زمان مناسب این عملیات از اول اسفند به مدت سه هفته است.
عبدالرحمن زاغی افزود: باغداران مرکبات استان باید قبل از اقدام به مبارزه با آفات و بیماری های رایج باغات برای مشاوره و دریافت نسخه گیاهپزشکی با ارائه نمونه به کارشناسان حفظ نباتات و کلینیک های گیاهپزشکی مراجعه و سموم را مطابق نسخه از فروشگاه های مجاز و معتبر در قبال اخذ فاکتور خریداری کنند.
وی با بیان اینکه، روغن پاشی عمومی برای همه باغات مرکبات با استفاده از روغن امولسیون شونده و مبارزه با کنه قرمز در باغات خصوصا باغهای زیر ۱۰ سال که آلودگی آن به تائید کارشناسان رسیده ضروری است خاطر نشان کرد: استفاده از کنه کش های موثر با دوزهای توصیه شده و رعایت تناوب در کنه کش های مصرفی به منظور جلوگیری از بروز مقاومت در کنه ها نیز ضرورت دارد.
زاغی به باغداران توصیه کرد ؛ در صورت مشاهده خسارات ناشی از بیماری بلاست مرکبات، ضمن مشاوره با کارشناسان گیاهپزشکی، با استفاده از ترکیبات مسی پس از هرس زمستانه ، اواخر اسفند تا اواخر فروردین، هنگامی که درجه حرارت هوا ۱۵ تا ۱۸ درجه سانتی گراد باشد برای کنترل و کاهش خسارت این بیماری اقدام کنند.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران با تاکید بر توجه به اطلاعات هواشناسی و اطمینان از عدم بارندگی ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از روغن پاشی و رعایت اصول و نکات ایمنی تصریح کرد:به منظور حفظ محیط زیست، حمایت از دشمنان طبیعی آفات و حشرات گرده افشان و اثر بخشی بسیار پائین حشره کشها روی فرم زمستانگذران آفات، در مبارزه زمستانه استفاده از حشره کش هرگز توصیه نمی شود.

خبرگزاری صدا و سیما

مطالب مرتبط

مدير حفظ نباتات جهاد كشاورزی مازندران زمان آغاز مبارزه زمستانه با آفات و بیماری ها در باغات مرکبات استان را از پنجم اسفند ماه امسال تا سه هفته از تاریخ شروع اعلام کرد....
متاسفانه در یک دهه اخیر بیماری باکتریایی بلاست مرکبات، به دلیل شرایط اقلیمی مناسب در شمال کشور، خسارت قابل توجهی را بصورت پژمردگي و خشكيدگي سرشاخه‌ها در باغات ایجاد نموده است....
مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به مشاهده بیماری بلاست مرکبات در باغ‌های استان بر تسریع در برداشت میوه و محلولپاشی تاکید کرد. عبدالرحمن زاغی با اشاره به ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها