دوشنبه, ۱۸ فروردین ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, ایلام  »   زنگ زرد به مزارع گندم دهلران نفوذ کرد
۴ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۵:۳۹

زنگ زرد به مزارع گندم دهلران نفوذ کرد


رییس سازمان جهادکشاورزی ایلام با ذکر نفوذ افت زنگ زرد به مزارع گندم دهلران از کشاورزان خواست که مواظب بیماری قارچی زنگ زرد که به مزارع گندم خسارت وارد می کند، باشند.
تراب میری روز شنبه به گفت: بیماری زنگ زرد از جمله بیماری‌های محصول گندم است که در مواقعی که رطوبت در مزرعه بالا باشد، شرایط برای شیوع آن مساعد می‌شود و در روزهایی که بارش‌ها در این استان روند افزایشی داشته احتمال شیوع آن قوت گرفته است.
وی ادامه داد: افزایش بارندگی‌های اخیر و رطوبت برای رشد این بیماری بسیار مناسب است و از کشاورزان درخواست می‌شود که به طور مداوم از مزارع خود بازدید کرده و در صورت مشاهده آلودگی در هر کیفیت و مقدار با کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی مشورت کرده و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنند.
وی بیان کرد: عامل بیماری زنگ زرد گندم قارچی به نام puccinia striiformis است که یکی از مهمترین بیماری‌های گندم در دنیا و ایران محسوب می‌شود و در زمان شیوع، موجب خسارت می‌شود.
وی گفت: علائم بیماری زنگ زرد در روی برگ‌های جوان به صورت جوش یا تاول‌هایی به رنگ زرد مایل به نارنجی ظاهر شده سپس این جوش‌ها به هم پیوسته و نوارهایی در امتداد رگبرگ‌ها در هر دو سطح برگ نمایان می‌شود.
وی ادامه داد: به کشاورزان توصیه می‌شود در صورت مشاهده این آفت با هماهنگی کارشناسان مراکز خدمات و ناظر بخش خصوصی در صورت آلودگی اولیه مزارع به این بیماری، اقدام به سمپاشی و کانون‌کوبی جهت جلوگیری از گسترش این آفت کنند.
با توجه به شرایط اقلیمی خاص که به دلیل افزایش رطوبت و بارندگی های مداوم موجب ایجاد بیماری قارچی زنگ زرد می شود و در استان شرایط ایجاد این بیماری وجود دارد باید کشاورزان مواظب مزارع خود باشند تا به محض مشاهده آلودگی مبارزه با آن را شروع کنند.
وی ادامه داد: به منظور جلوگیری از خسارت و شیوع این بیماری در مزارع استان کارشناسان به همراه مردم به بازدید مستمر از مزارع اقدام می کنند .
وی افزود: باتوجه به گسترده بودن مزارع شهرستان دهلران هواپیمای برای سم پاشی مزارع مهیا شده که در روزهای آینده مبارزه را در سطح این مزارع انجام می دهیم.
میری گفت: علائم بیماری در دهلران متاسفانه مشاهده شده و مبارزه دستی در مزارع آنها آغاز شده اما برای اطمینان از شیوع این بیماری با کمک هواپیما بزودی سم پاشی این مزارع انجام می گیرد.
وی اظهار داشت: همه تلاش ما این است که از وارد آمدن خسارت به کشاورزان جلوگیری به عمل آید تا آنان در سال جاری با مشکل مواجه نشود.
وی افزود: امیدواریم که با اقدامات پیشگیرانه استان همچنان گندم مرغوب تولید کند.
سالانه بیش از ۲۶۰ هزار تن گندم در استان تولید می شود.

خبرگزاری ایرنا

مطالب مرتبط

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: مزارع گندم این استان بیماری زنگ زرد ندارند. یحیی آذرمی روز چهارشنبه اظهارداشت: مدیریت حفظ نباتات استان و همکاران ...
مدیر جهادکشاورزی شهرستان کردکوی از بروز بیماری اسکلروتینا در مزارع این شهرستان خبر داد و گفت: کشاورزان به محض مشاهده بیماری اسکلروتینا در مزارع اقدامات لازم را انجام دهند. سیدرضا ...
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساری از مشاهده اولین علائم بیماری زنگ زرد گندم در حاشیه مزارع گندم این شهرستان خبر داد. به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد ...
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه تاکید کرد کشاورزان آفت زنگ زرد را جدی گرفته و با اقدامات پیشگیرانه جلوی وارد شدن خسارات به مزارع را بگیرند...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها