شنبه, ۱۵ آذر ۱۳۹۹
»   اخبار ایران, استان ها, گلستان  »   آیا سموم کشاورزی، دارو هستند؟
۴ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۳:۵۸

آیا سموم کشاورزی، دارو هستند؟

معاون آموزش مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی گلستان گفت: باور عمومی نبستا اشتباهی نسبت به مصرف سم در جامعه ما وجود دارد و کلا مصرف سم را مضر می دانند در حالی که سم مانند دارو، هدف مشخصی را دنبال می‌کند ولی در کنار آن اثرات جانبی هم دارد.

محمدعلی آقاجانی اظهار کرد: دارویی که ما بعد از مراجعه به دکتر مصرف می‌کنیم، یک ماده شیمیایی است و با وجود آگاهی از عوارض آن، برای بهبود بیماری‌مان آن را مصرف می‌کنیم.

آقاجانی با اشاره به مصرف سم در کشورهای توسعه یافته، گفت: تعداد دفعات مصرف سم قارچ‌کش در زراعت گندم در استان ما کمتر از یک بار است درحالی که این تعداد در کشورهای اروپایی چهار بار است. اروپایی‌ها که به این مسائل اهمیت بیشتری می‌دهند پس چرا در این زمینه مصرف سم بیشتری دارند؟

وی با بیان اینکه متاسفانه به فرهنگ صحیح استفاده از سموم نرسیدیم، گفت: چند مولفه باید در سمپاشی در نظر گرفته شوند که یکی از آنها زمان صحیح استفاده از سموم است. برای هر بیماری و آفت، زمان خاصی برای سمپاشی نیاز است که در این زمان بهترین نتیجه حاصل می‌شود.

معاون آموزش مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی گلستان ادامه داد: کشاورز برای جبران این نقیصه مجبور می‌شود که دز سم را بیشتر کند و به دنبال آن اثرات ناشی از مصرف سم نیز افزایش می‌یابد.

آقاجانی بیان کرد: در مصرف سم در محصولاتی مانند میوه که مصرف مستقیم خوراکی دارند، باید مدت مجاز تا زمان برداشت رعایت شود. بر روی قوطی سموم فاصله مجاز استفاده تا زمان برداشت قید شده است.

وی با اشاره به وجود دو نوع سم تماسی و سیستمی، تصریح کرد: سموم تماسی به داخل گیاه نفوذ پیدا نمی‌کنند و با تشکیل لایه‌ای بر روی گیاه آفات و بیماری‌ها را کنترل می‌کنند اما سموم سیستمی به داخل بافت گیاه نفوذ پیدا می‌کنند.

آقا جانی افزود: سموم تماسی در اوایل بروز بیماری برای جلوگیری از انتشار بیشتر آن مورد استفاده قرار می‌گیرند ولی سموم سیستمی زمانی که بیماری در مزارع انتشار یافته، برای درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معاون آموزش مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی گلستان خاطرنشان کرد: سموم سیستمیک ضرر بیشتری دارند اما با رعایت چندین نکته قید شده در بالا، این اثر جانبی کاهش پیدا می‌کند.

خبرگزاری ایسنا

مطالب مرتبط

۱۰ میلیارد تومان تاکنون برای مبارزه با ملخ صحرایی در سال زراعی جاری از سوی ستاد بحران کشور تخصیص داده شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل ...
رئیس سازمان حفظ نباتات با اشاره به اینکه مصرف بی رویه سم در کشور به حداقل رسیده است، گفت: به ازای هر کیلوگرم محصولی که در کشور تولید می‌شود حدود ۰.۳۵ گرم سم ...
ملخ‌ها دارند می‌آیند؛ پرشتاب، عظیم و به شدت گرسنه! اما آیا این نخستین‌بار است که شاهد هجوم ملخ‌ها به ایران هستیم؟ آیا یگانه راهِ مقابله با ملخ‌ها سمپاشی است؟ و آیا سمپاشی، ...
سمپاشی پیش بهاره موجب کاهش جمعیت آفات و افزایش تولید محصولات کشاورزی می‌شود. مدیر حفظ نباتات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان، با بیان این مطلب اظهار داشت: کشاورزان و ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها