دوشنبه, ۱۸ فروردین ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, هرمزگان  »   ملخ های صحرایی مهاجر به سواحل بندرعباس رسیدند
۹ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۹:۰۴

ملخ های صحرایی مهاجر به سواحل بندرعباس رسیدند

مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان با جدی توصیف کردن هجوم دسته های ملخ مهاجر صحرایی گفت: روز گذشته صدها لاشه از این نوع ملخ در سواحل بندرعباس پیدا شد

مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان با جدی توصیف کردن هجوم دسته های ملخ مهاجر صحرایی گفت: روز گذشته صدها لاشه از این نوع ملخ در سواحل بندرعباس پیدا شد.

حمید دولتی عصر امروز چهارشنبه پیدا شدن لاشه ملخ های دریایی در سواحل بندرعباس را نشان از نشست و برخاست های زیاد و افزایش خطر ریزش دسته های بیشتری از این آفت در روزهای آینده دانست.
وی با اشاره به اخطارسازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در زمینه گسترده ترشدن محل فرود دسته های ملخ مهاجردر هرمزگان افزود: ردیابی این آفت باید به صورت جدی در دستور کار تمام ارگانها و نهادها ازجمله منابع طبیعی و آبخیزداری قرار بگیرد.
به گفته دبیرستاد ستاد ردیابی و مبارزه با ملخ های صحرایی هرمزگان هم اکنون علاوه براستقرار دو اکیپ ردیاب فائو، چهار تیم نیزعملیات مبارزه با این آفت را با استفاده از سم های شیمیایی موثر درشهرستانهای بندرلنگه، سیریک، میناب و بندرعباس انجام می دهند.
دولتی خاطرنشان ساخت: با حمایت موثر رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان به ازای هریک از مراکز خدمات جهاد کشاورزی در سطح این استان یک اکیپ ردیابی مجهز به سیستم های پیشرفته مستقر شده است.
وی یاد آور شد: با توجه به تلاش بی وقفه پرسنل سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان در زمینه ردیابی و مبارزه، تاکنون هیچ خسارتی به زمین های کشاورزی و باغهای این استان گزارش نشده است.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان ابراز داشت: هم زمان با ورود دسته های ملخ صحرایی به شرق، غرب و حتی مرکز این استان ازجمله بندرعباس ( دهستان شمیل) عملیات مبارزه و پاکسازی در زمین های آلوده درحال انجام است.
وی با بیان اینکه تیم های پایش و ردیابی در حال بررسی مناطق مختلف این استان هستند گفت: در صورت لزوم تیم های عملیاتی بیشتری جهت مبارزه با ملخ های مهاجر و جلوگیری از بروز هرگونه خسارتی اعزام می شوند.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان تصریح کرد: عملیات سمپاشی مناطق آلوده استان به ملخ های صحرایی تا زمان نابودی کامل دسته های آنها بدون وقفه ادامه دارد.
وجود اولین دسته ملخ های مهاجر صحرایی دریایی در هرمزگان چهارم بهمن ماه امسال در بندرنخیلو از توابع بندرلنگه درغرب این استان گزارش شد.
این ملخ ها که بومی کشورعربستان هستند به علت نبود بارش و غذای کافی به مناطق مختلف از جمله یمن، عمان و ایران (از طریق آبهای خلیج فارس) مهاجرت کرده اند که سازمان فائو هشدار مهاجرت آنها را از قبل به تعدادی از کشورها داده بود.
دومین گزارش از ورود این آفت به هرمزگان دوم اسفندماه از بخش سندرک میناب واقع در شرق این استان( درفاصله ۴۵۰کیلومتری از کانون اول در بندرلنگه) دریافت شد که نشان می دهد ملخ های صحرایی با عبور از کشور عمان، دریای عمان و سواحل مکران وارد خاک ما شده اند.
ملخ صحرایی دریایی می تواند حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلومتر بدون نشستن پرواز کند و اگر سریع با دسته های مهاجر آن (هردسته شامل ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون ملخ) مبارزه نشود تخم ریزی کرده و هرروز بر تعداد شان اضافه می شود.
مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان اضافه کرد: با وجود عملیات ردیابی و مبارزه با ملخ های صحرایی و استفاده از دو فروند هواپیمای سم پاش؛ متاسفانه هر روز شاهد افزایش دسته ها و هجوم آنها به مراتع و جنگل های منتهی به مزارع کشاورزی و باغها هستیم .

.

حمله ملخ های مهاجر به مراتع شمیل در بندرعباس
دولتی گفت: متاسفانه امروز چهارشنبه ریزش دسته های ملخ مهاجر صحرایی جدید با فاصله ۲ تا ۳ کیلومتری از باغها و مزارع کشاورزی دهستان شمیل واقع در ۶۰ کیلومتری شرق بندرعباس گزارش شده است.
وی تاکید کرد: با توجه به هشدار سازمان فائو در زمینه ورود پنج تا ۱۰ برابری ملخ های مهاجر صحرایی و تخم گذاری آنها در شهر های ساحلی هرمزگان و نزدیک شدن به زمان خروج پوره ها از تخم، اوایل سال آینده خورشیدی(سه هفته دیگر) شاهد هجوم پر تعداد این آفت به مزارع و باغهای این استان خواهیم بود.
این منبع خواستار همکاری بی وقفه و همه جانبه دستگاههای اداری ازجمله محیط زیست، اداره کل منابع طبیعی، راه و شهرسازی و همچنین نیروهای مسلح و حتی بهره برداران برای مبارزه و جلوگیری از حمله این آفت خطرناک و نابود کننده به مزارع و باغهای این استان شد.

.

دامنه خطر حمله ملخ های مهاجر صحرایی
از آنجایی که جمعیت هر دسته ملخ صحرایی مهاجربین ۲۵۰ تا ۳۵۰ میلیون عدد اعلام شده و اینکه هر یک از آنها ۸۵ تا ۹۰ تخم می گذارد، می توان تخمین زد در صورت مبارزه نکردن تنها جمعیت یکی از دسته ها با گذراندن دوره سه هفتگی تکاملی (ازپورگی تا بلوغ) به چند میلیارد عدد افزایش می یابد.
ملخ های صحرایی در مسیر عبور خود با تغذیه از سبزینه های مختلف ازجمله جنگل ها، باغهای میوه، علوفه، غلات، صیفی و مراتع آنها را از بین می برند و با توجه به قدرت تخریبی که دارند باعث قحطی نیز می شوند.

.

رییس سازمان حفظ نباتات ایران
رییس سازمان تحفظ نباتات ایران گفته است: به دلیل بارندگی در جنوب و جنوب شرق کشور که کانون ملخ صحرایی است با افزایش تهاجم ملخ‌ها مواجه خواهیم بود که برای مبارزه و کنترل با آنها نیاز به کمک و پشتیبانی دستگاههای دولتی داریم.
محمد علی باغستانی اعتبار سالیانه سازمان بحران استان‌ها برای مبارزه با ملخ های صحرایی را بین ۴۰ تا ۵۰میلیارد ریال ذکر کرد و گفت: با توجه به شرایط ویژه‌ای که امسال به وجودآمده نیاز به اعتبارات بیشتری است.
به گفته وی سال زراعی گذشته در سطح ۱۰۸ هزارهکتاراز اراضی کشور با انواع ملخ مبارزه شد و با کنترل ملخ آسیایی از وارد آمدن هرگونه خسارتی به بخش کشاورزی کشور جلوگیری شد.
‘وسعت زمین های کشاورزی هرمزگان ۲۵۹هزار هکتار با تولید سالانه دو میلیون و ۳۰۰هزارتن محصول زراعی و باغی اعلام شده که بیشترین آن به میزان یک میلیون و ۶۵۰هزار تن شامل سبزی و صیفی خارج از فصل است’.
آخرین گزارش ازحمله ملخ های مهاجر صحرایی دریایی (درغرب هرمزگان) به بندرلنگه به سال ۱۳۶۸هجری خورشیدی برمی گردد درحالیکه سال ۹۲ نیز درشرق این استان در سطح سه هزار هکتار با آفت خطرناک ملخ صحرایی مبارزه شد.
طبق اعلام مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان از سال ۹۲هجری خورشیدی تا چهارم بهمن ماه امسال ریزش ملخ صحرایی مهاجر در این استان گزارش نشده است.

خبرگزاری ایرنا

مطالب مرتبط

رئیس سازمان حفظ نباتات پیش بینی کرد: میزان هجوم دسته جات ملخ‌های صحرایی امسال نسبت به پارسال، ۳ برابر افزایش یابد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به ...
سخنگوی گمرک گفت: خروج بذر و نباتات (گیاهان) در بار مسافران پس از بررسی و اجازه ماموران قرنطینه نباتی وزارت جهاد کشاورزی در خروجی های کشور امکان پذیر خواهد بود....
جمهوری اسلامی ایران در سال گذشته با اطلاع رسانی گسترده، بموقع و همکاری همه جانبه مردم و مسئولان تجربه موفقی را در زمینه مبارزه و کنترل با هجوم آفت ملخ صحرایی کسب کرد ...
 سخنگوی سازمان حفظ نباتات کشور از بازگشت مجدد ملخ های صحرایی به دو استان جنوبی کشور همچون سیستان و بلوچستان و هرمزگان خبر داد و گفت: در ۱۰ روز اخیر سطح مبارزه ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها