دوشنبه, ۰۵ فروردین ۱۳۹۸
»   اخبار, اخبار ایران, کرمان  »   گندم کاران جنوب کرمان مراقب بروز بیماری های گندم باشند
۱۹ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۹:۱۳

گندم کاران جنوب کرمان مراقب بروز بیماری های گندم باشند

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: گندمکاران هفت شهرستان جنوبی استان کرمان در صورت مشاهده هرگونه لکه، تغییر رنگ، سوختگی و خشکیدگی بر روی خوشه و برگ ها با هماهنگی کارشناسان پهنه مرکز خدمات نسبت به پیشگیری و کنترل عامل خسارت اقدام کنند

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: گندمکاران هفت شهرستان جنوبی استان کرمان در صورت مشاهده هرگونه لکه، تغییر رنگ، سوختگی و خشکیدگی بر روی خوشه و برگ ها با هماهنگی کارشناسان پهنه مرکز خدمات نسبت به پیشگیری و کنترل عامل خسارت اقدام کنند.

فرامرز رستگاری افزود: در روزهای اخیر شاهد بارش باران بودیم و برابر پیش بینی های هواشناسی کشور، بارش ها در انتهای فصل نیز استمرار دارد و زمینه استقرار و سطح سبز یکنواخت و مطلوب مزارع گندم فراهم گردیده که نوید بخش تولید محصول خوبی در سال جاری است.
وی ادامه داد: با توجه به تجربیات سال های قبل و شرایط اقلیمی و امکان بروز بیماری‌های لکه برگی و خوشه گندم (سفیدک، سپتوریوز، لکه خرمایی، لکه نواری باکتریایی و فوزاریوم خوشه ) و تحمیل خسارت دور از انتظار نیست.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان اظهار داشت: چنانچه با بیماری ها مبارزه نشود ۲۵ تا ۵۰ درصد عملکرد مزارع گندم کاهش می یابد.

وی در ادامه افزود: برای مبارزه شیمیایی، کنترل خسارت می توان از سموم تیلت، آلتو و ایمپکت به نسبت نیم لیتر یا فولیکور و آلرت به میزان یک لیتر و یا آرتئا به میزان ۰/۳ لیتر در هکتار استفاده کرد.
رستگاری مناسب ترین زمان استفاده از سموم را در مرحله رشد طولی ساقه، شکم خوش و پر شدن دانه برشمرد و گفت: البته زمان ظهور و پیشرفت علائم مهم است که باید مورد توجه قرار گیرد.
وی بیان کرد: محلول پاشی مزارع گندم با کودهای ریز مغذی، آمینو کلات ها و سولوپتاس به فاصله یک هفته پس از مبارزه شیمیایی و حتی در صورت قابل اختلاط بودن سموم در زمان مبارزه، راندمان را افزایش می دهد.

خبرگزاری ایرنا

برچسب های گیاهپزشکی ایران

کشاورزان در صورت مشاهده اولین علائم بیماریهای قارچی در گندم زارها به کارشناسان کشاورزی مراجعه کنند. معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گلستان گفت : رطوبت و بارندگی این روزها زمینه بروز بیماریهایی مانند زنگ قهوه ...
کشاورزان از ده روز آینده اقدامات مراقبتی از گندم زارها را برای پیشگیری و مبارزه با آفات و بیماری های گندم انجام دهند. مجری طرح محوری گندم کشور امروز در گرگان گفت : سپتوریوز ، سفیدک ...