پنجشنبه, ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, زنجان  »   30 هزار هکتار از مزارع طارم درگیر آفت ملخ است
۲۵ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۲۱:۴۶

۳۰ هزار هکتار از مزارع طارم درگیر آفت ملخ است

سرپرست فرمانداری طارم گفت: در حال حاضر ۳۰ هزار هکتار از مزارع طارم درگیر آفت ملخ است.

ستار صفری امروز در زنجان اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که در عرصه کشاورزی شهرستان طارم با آن درگیر است، آفت ملخ است.

سرپرست فرمانداری طارم با بیان اینکه آفت ملخ بیشتر در سنین ۲ و ۳ رخ می‌دهد، اما طی بازدیدی که از مزارع انجام شده این آفت‌ها در سن یک هستند، گفت: آفت ملخ یک آفت عمومی و جزو تعهدات دولت در مبارزه محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه فراوانی ملخ‌ها زیاد است اما مبارزه با آن آغاز شده است، تصریح کرد: در حال حاضر در مرحله کانون یابی هستیم، کانون‌هایی که تراکم آنها در حال شناسایی است.

صفری با بیان اینکه کانون‌کوبی مزارع از طریق سم‌پاشی انجام می‌شود، اضافه کرد: این کانون‌کوبی از طریق نصب پرچم صورت خواهد گرفت.

سرپرست فرمانداری طارم با اشاره به اینکه کانون‌یابی با استفاده از پرچم آبی انجام می‌شود، گفت: همچنین کانون‌کوبی هم از طریق پرچم قرمز انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه از طریق این کانون کوبی‌ها سالانه ۱۵ تا ۱۶ هزار هکتار سم‌پاشی در شهرستان انجام می‌شود، تصریح کرد: یکی از مشکلات موجود در اجرای این طرح تجهیزات است که در این باره از استانداری درخواست کمک کرده‌ایم.

صفری با اشاره به اینکه دسترسی سخت به این مزارع موجب مشکل شدن کار کانون‌کوبی شده است، گفت: به همین علت این امر نیازمند تجهیزات بسیار است چون انتقال آب هم مشکل شده است.

سرپرست فرمانداری طارم با بیان اینکه طبق برآوردی که کردیم انجام امور مربوط به مقابله با آفت مزارع نیازمند ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار است، تصریح کرد: البته به علت حجم وسیع آفت ما منتظر اعتبارات استانی نشده و با استفاده از ظرفیت شهرستان در این باره اقدام کردیم اما آنچه مسلم است باید اقدام جدی در این باره صورت گیرد، چون قدرت پروازی این ملخ‌ها ۵۰ کیلومتر است.

خبرگزاری فارس

مطالب مرتبط

موج دوم هجوم ملخ های صحرایی به ایران در سال زراعی جاری به علت تغییرات دما با تاخیر و از نیمه دوم اسفندماه آغاز می شود. مدیرکل دفتر مبارزه ...
ملخ های مهاجم تا اوایل اسفندماه باز هم میهمان ناخوانده کشورمان می شوند. البته پیش بینی های فائو نشان می دهد تعداد دسته های میلیونی ملخ در سال جاری به مراتب بیش از ...
آمادگاه مدیریت ملخ صحرایی استان بوشهر روز چهارشنبه در مراسمی با حضور رئیس سازمان حفظ نباتات کشور افتتاح شد. کیخسرو چنگلوایی در حاشیه مراسم افتتاح گفت: تمهیدهای لازم برای مبارزه ...
مدیرکل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات سطح مبارزه با ملخ صحرایی در سال زراعی جاری را یک میلیون هکتار پیش بینی کرد و گفت: از آبان ماه امسال ...
No Thoughts on ۳۰ هزار هکتار از مزارع طارم درگیر آفت ملخ است

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها