شنبه, ۰۹ فروردین ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, زنجان  »   30 هزار هکتار از مزارع طارم درگیر آفت ملخ است
۲۵ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۲۱:۴۶

۳۰ هزار هکتار از مزارع طارم درگیر آفت ملخ است

سرپرست فرمانداری طارم گفت: در حال حاضر ۳۰ هزار هکتار از مزارع طارم درگیر آفت ملخ است.

ستار صفری امروز در زنجان اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که در عرصه کشاورزی شهرستان طارم با آن درگیر است، آفت ملخ است.

سرپرست فرمانداری طارم با بیان اینکه آفت ملخ بیشتر در سنین ۲ و ۳ رخ می‌دهد، اما طی بازدیدی که از مزارع انجام شده این آفت‌ها در سن یک هستند، گفت: آفت ملخ یک آفت عمومی و جزو تعهدات دولت در مبارزه محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه فراوانی ملخ‌ها زیاد است اما مبارزه با آن آغاز شده است، تصریح کرد: در حال حاضر در مرحله کانون یابی هستیم، کانون‌هایی که تراکم آنها در حال شناسایی است.

صفری با بیان اینکه کانون‌کوبی مزارع از طریق سم‌پاشی انجام می‌شود، اضافه کرد: این کانون‌کوبی از طریق نصب پرچم صورت خواهد گرفت.

سرپرست فرمانداری طارم با اشاره به اینکه کانون‌یابی با استفاده از پرچم آبی انجام می‌شود، گفت: همچنین کانون‌کوبی هم از طریق پرچم قرمز انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه از طریق این کانون کوبی‌ها سالانه ۱۵ تا ۱۶ هزار هکتار سم‌پاشی در شهرستان انجام می‌شود، تصریح کرد: یکی از مشکلات موجود در اجرای این طرح تجهیزات است که در این باره از استانداری درخواست کمک کرده‌ایم.

صفری با اشاره به اینکه دسترسی سخت به این مزارع موجب مشکل شدن کار کانون‌کوبی شده است، گفت: به همین علت این امر نیازمند تجهیزات بسیار است چون انتقال آب هم مشکل شده است.

سرپرست فرمانداری طارم با بیان اینکه طبق برآوردی که کردیم انجام امور مربوط به مقابله با آفت مزارع نیازمند ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار است، تصریح کرد: البته به علت حجم وسیع آفت ما منتظر اعتبارات استانی نشده و با استفاده از ظرفیت شهرستان در این باره اقدام کردیم اما آنچه مسلم است باید اقدام جدی در این باره صورت گیرد، چون قدرت پروازی این ملخ‌ها ۵۰ کیلومتر است.

خبرگزاری فارس

مطالب مرتبط

گروه های مختلف برای مبارزه با آفت احتمالی ملخ صحرایی در چرام آماده شده اند. تاحی اصل فرماندار چرام، با اشاره به برنامه ریزی‌های انجام شده وآمادگی برای مقابله با ...
معاون تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به سمپاشی 350 هکتار در این استان برای مقابله با آفت ملخ دریایی، گفت: ملخ دریایی تاکنون در یک شهرستان در مرحله تهاجمی و در ...
ستاد نظارت و کنترل آفات عمومی کشاورزی در شهرستان بهمئی راه اندازی شد. رئیس جهاد کشاورزی بهمئی گفت: این جلسه در شرایط کنونی با محوریت ملخ صحرایی و سن گندم ...
فرماندار بوشهر گفت: با توجه به مشاهده ملخ صحرایی در برخی از شهرستان های این استان برای مبارزه و پیشگیری از شیوع این آفت همکاری همگانی بویژه دستگاه های اجرایی ضروری است.عباس ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها