شنبه, ۰۹ فروردین ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, مازندران  »   مبارزه با بیماری‌های لکه برگی و فوزاریوم خوشه گندم
۲۵ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۳:۲۹

مبارزه با بیماری‌های لکه برگی و فوزاریوم خوشه گندم

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران بر ضرورت مبارزه با بیماری های لکه برگی و فوزاریوم خوشه گندم تاکید کرد.

عبدالرحمن زاغی گفت : در بازدیدهای میدانی کارشناسان جهاد کشاورزی استان از مزارع گندم شهرستان‌های ساری، جویبار ، میاندورود و بهشهر , علائم اولیه بیماری‌‍ های لکه برگی به ویژه بیماری های زنگ زرد، سپتوریا، سفیدک سطحی و حتی فوزاریوم خوشه در این مزارع گندم مشاهده شد.

وی با اشاره به استرس های ایجاد شده ناشی از بارندگی ها و آبگرفتگی مزارع , افزود : با توجه به پیش بینی اداره کل هواشناسی استان مبنی بر بارندگی در روزهای آتی، شرایط اقلیمی برای توسعه و طغیان بیماری های مذکور مساعد است, لذا ضرورت دارد با بیماری های لکه برگی و فوزاریوم خوشه گندم مبارزه شود .

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران به حضور کارشناسان برای پیش آگاهی و شبکه مراقبت در مزارع گندم و اطلاع رسانی گسترده به بهره برداران گندمکار اشاره کرد و گفت : برای تسریع در انجام مبارزه شیمیایی با بیماری‌های فوق با سموم توصیه شده موجود تاکید می شود و تاخیر در انجام مبارزه و از دست دادن روزهای آفتابی حتی بمدت ۲۴ ساعت، کاهش عملکرد اقتصادی را بدنبال خواهد داشت.

خبرگزاری صدا و سیما

مطالب مرتبط

کشاورزان در صورت مشاهده اولین علائم بیماریهای قارچی در گندم زارها به کارشناسان کشاورزی مراجعه کنند. معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گلستان گفت : رطوبت و بارندگی این روزها زمینه بروز بیماریهایی مانند زنگ قهوه ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها