شنبه, ۰۹ فروردین ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, کردستان  »   پیش‌بینی احتمال بروز سرمازدگی در باغات کردستان/ضرورت انجام اقدامات پیشگیرانه در مقابل سرمازدگی
۲۹ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۳۳

پیش‌بینی احتمال بروز سرمازدگی در باغات کردستان/ضرورت انجام اقدامات پیشگیرانه در مقابل سرمازدگی

مدیر روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان از احتمال بروز سرمازدگی در باغات کردستان خبر داد و گفت:‌ کشاورزان نسبت به اقدامات پیشگیرانه برای مبارزه با سرمازدگی تدابیر لازم را اتخاذ کنند.

مهدی فتحی در این باره اظهار کرد: با توجه به اعلام سازمان هواشناسی کشور که بر اساس الگوهای جوی و خروجی مدل‌های عددی عنوان می‌شود یک سامانه جوی به تدریج از دوشنبه آینده از غرب وارد کشور و روز چهارشنبه از شرق کشور خارج می‌شود.

وی افزود: انتظار می‌رود طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه شاهد باران به ویژه در صبح سه‌شنبه در سطح استان باشیم.

مدیر روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: به احتمال زیاد حداقل دما به محدوده کمتر از ۵ درجه سلسیوس برسد، لذا از کشاورزان و کارشناسان بخش کشاورزی درخواست می‌شود نسبت به اقدامات پیشگیرانه برای مبارزه با سرمازدگی تدابیر لازم اتخاذ نمایند.

وی تاکید کرد: تامین سوخت و کنترل دما و رطوبت و بستن دریچه‌های گلخانه‌ها، مرغداری‌ها و دامداری‌ها را انجام دهند و در باغات و مزارع کوهپایه‌ایی موارد پیشگیری را لحاظ نمایند همچنین از تاسیسات و سیستم‌های آبیاری زیر فشار باتوجه به پایین بودن دمای سطح زمین محافظت و مراقبت کنند.

وی خاطرنشان کرد: آماده‌سازی وسایل مورد نیاز برای مواجهه با سرمازدگی بهاره، اطراف مزارع و باغات اقداماتی نظیر بخاری باغی، سوزاندن کاه و کلش نیز نباید فراموش شود.

فتحی اظهار داشت: ایجاد پوشش پلاستیکی بروی نهال‌های جوان و درختان آسیب‌پذیر، خودداری از انجام هرس درختان، برداشت محصولات آماده برداشت نظیر سبزیجات، صیفی جات و انتقال به مکان امن و انبارهای استاندارد همچنین استفاده از ریز مغذی‌های توصیه شده به منظور تقویت درختان و باغات از اقدامات دیگر برای مقابله با سرمازدگی باید انجام شود.

مدیر روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان ادامه داد: خودداری از انجام عملیات شخم و پاکنی تاکستان‌ها همچنین آبیاری به موقع مزارع و باغات قبل از ورود موج سرما به منظور تعدیل دمای محیط ضروری است.

وی در پایان گفت: محافظت از کندوهای زنبور عسل در مقابل کاهش دما از دیگر اقدامات مهم برای جلوگیری و کاهش آسیب‌های ناشی از سرمازدگی به بخش کشاورزی است که باید در زمان اعلام شده اجرایی شود.

خبرگزاری فارس

مطالب مرتبط

رئیس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی سمیرم گفت: اداره بهبود تولیدات گیاهی اقدام به نصب دستگاه لاگر در یکی از باغات شهر سمیرم به منظور تعیین زمان مناسب مبارزه با کرم سیب نموده است....
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، با توجه به در پیش رو بودن سرما، جهاد کشاورزی مازندران روش‌های پیشگیری از خسارت سرما و یخبندان در باغات استان به ویژه باغات مرکبات ...
کارشناس هواشناسی کاربردی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه به باغداران توصیه کرد، در شب‌های سرد زمستان که دمای هوا زیر صفر می‌رود، تمهدیدات لازم برای مقابله با سرمازدگی باغات خود را بیاندیشند....
اولین سایبان باغی در قیروکارزین در حال ساخت است . مسئول طرح و برنامه مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین گفت: ساخت سایبان باغی در قیروکارزین با اعتباری بالغ بر ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها