جمعه, ۱۵ اسفند ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, کردستان  »   پیش‌بینی احتمال بروز سرمازدگی در باغات کردستان/ضرورت انجام اقدامات پیشگیرانه در مقابل سرمازدگی
۲۹ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۳۳

پیش‌بینی احتمال بروز سرمازدگی در باغات کردستان/ضرورت انجام اقدامات پیشگیرانه در مقابل سرمازدگی

مدیر روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان از احتمال بروز سرمازدگی در باغات کردستان خبر داد و گفت:‌ کشاورزان نسبت به اقدامات پیشگیرانه برای مبارزه با سرمازدگی تدابیر لازم را اتخاذ کنند.

مهدی فتحی در این باره اظهار کرد: با توجه به اعلام سازمان هواشناسی کشور که بر اساس الگوهای جوی و خروجی مدل‌های عددی عنوان می‌شود یک سامانه جوی به تدریج از دوشنبه آینده از غرب وارد کشور و روز چهارشنبه از شرق کشور خارج می‌شود.

وی افزود: انتظار می‌رود طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه شاهد باران به ویژه در صبح سه‌شنبه در سطح استان باشیم.

مدیر روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: به احتمال زیاد حداقل دما به محدوده کمتر از ۵ درجه سلسیوس برسد، لذا از کشاورزان و کارشناسان بخش کشاورزی درخواست می‌شود نسبت به اقدامات پیشگیرانه برای مبارزه با سرمازدگی تدابیر لازم اتخاذ نمایند.

وی تاکید کرد: تامین سوخت و کنترل دما و رطوبت و بستن دریچه‌های گلخانه‌ها، مرغداری‌ها و دامداری‌ها را انجام دهند و در باغات و مزارع کوهپایه‌ایی موارد پیشگیری را لحاظ نمایند همچنین از تاسیسات و سیستم‌های آبیاری زیر فشار باتوجه به پایین بودن دمای سطح زمین محافظت و مراقبت کنند.

وی خاطرنشان کرد: آماده‌سازی وسایل مورد نیاز برای مواجهه با سرمازدگی بهاره، اطراف مزارع و باغات اقداماتی نظیر بخاری باغی، سوزاندن کاه و کلش نیز نباید فراموش شود.

فتحی اظهار داشت: ایجاد پوشش پلاستیکی بروی نهال‌های جوان و درختان آسیب‌پذیر، خودداری از انجام هرس درختان، برداشت محصولات آماده برداشت نظیر سبزیجات، صیفی جات و انتقال به مکان امن و انبارهای استاندارد همچنین استفاده از ریز مغذی‌های توصیه شده به منظور تقویت درختان و باغات از اقدامات دیگر برای مقابله با سرمازدگی باید انجام شود.

مدیر روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان ادامه داد: خودداری از انجام عملیات شخم و پاکنی تاکستان‌ها همچنین آبیاری به موقع مزارع و باغات قبل از ورود موج سرما به منظور تعدیل دمای محیط ضروری است.

وی در پایان گفت: محافظت از کندوهای زنبور عسل در مقابل کاهش دما از دیگر اقدامات مهم برای جلوگیری و کاهش آسیب‌های ناشی از سرمازدگی به بخش کشاورزی است که باید در زمان اعلام شده اجرایی شود.

خبرگزاری فارس

مطالب مرتبط

کارشناس باغبانی جهادکشاورزی استان قزوین گفت: یخ آب زمستانه روشی قدیمی و موثر برای کاهش تاخیر در گل دهی درختان است. مهرپویان گفت: اگر در زمستان کاهش دما طبیعی انجام ...
سرمای شدید و بی سابقه به ۱۵۰۰هکتار از مزارع سیب زمینی، خیار سبز، کدو، بادمجان بین ۳۰ تا ۱۰۰ درصد خسارت وارد کرد و #سرمازدگی در مجموع ۱۵۰ میلیارد تومان به کشاورزان عنبرآباد ...
کارشناس باغبانی جهاد کشاورزی گلستان گفت: بهترین راهکار برای جلوگیری از خسارت سرمازدگی به درختان خصوصاً باغات مرکبات، استفاده از کودهای سولوپتاس است. به گزارش ایسنا، مریم قجر با اشاره ...
مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه سرما برای بخش کشاورزی مناسب است گفت: کشاورزان از ایجاد یخ‌آب زمستانه برای کنترل آفات و بیماری‌ها غافل نشوند. به ...
No Thoughts on پیش‌بینی احتمال بروز سرمازدگی در باغات کردستان/ضرورت انجام اقدامات پیشگیرانه در مقابل سرمازدگی

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها