جمعه, ۰۳ بهمن ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, خراسان شمالی  »   کشت کلزا راهی برای مبارزه با علف‌های هرز سمج
۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۹:۴۹

کشت کلزا راهی برای مبارزه با علف‌های هرز سمج

مدیر زارعت سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: تلاش این سازمان بر این است تا در سال زراعی آینده سطح زیرکشت کلزا در این استان را به ۳۰ هزار هکتار برساند.

مدیر زارعت سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: تلاش این سازمان بر این است تا در سال زراعی آینده سطح زیرکشت کلزا در این استان را به ۳۰ هزار هکتار برساند.

کاظمیان با اشاره به این‌که طی دو سه سال اخیر به صورت حرفه‌ای در حوزه کشت کلزا در این استان ورود پیدا کرده‌ایم، اظهار کرد: یکی از علل مهم کشت این محصول در مزارع کشاورزی مبارزه با علف‌های هرز سمج است.

وی افزود: گاهی اوقات علف‌های هرز روییده شده در مزارع دارای ریشه‌های عمیقی هستند که با سم و علف کش به راحتی از بین نمی‌روند، اما کاشت کلزا عامل مهمی برای مبارزه با این علف‌هاست و از سوی دیگر موجب حاصلخیزی خاک می‌شود.

کاظمیان با بیان این‌که تعدادی از کشاورزان محصولی همچون گندم و جو را به صورت مکرر در مزارع خود کشت می‌کنند که این امر موجب کاهش تولید در مزارع آنها شده است، ادامه داد: کلزا در تناوب کشت پیشنهاد می‌شود، که این امر سبب می‌شود تا میزان تولید محصولات در آن زمین زراعی ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش یابد.

وی اظهار کرد: در حال حاضر بیشترین سطح زیرکشت کلزا در این استان در شهرستان مانه و سملقان است که بسیاری از کشاورزان از تناوب کشت این محصول با گندم و جو رضایت کافی دارند و کاشت کلزا موجب افزایش تولید گندم و جو شده است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: از سوی دیگر سالانه مقدار قابل توجهی ارز برای خرید روغن از کشور خارج می‌شد که کاشت این محصول به خودکفایی کشور در این حوزه کمک می‌کند.

وی با اشاره به این‌که مساحت زیر کشت کلزا در سال زراعی جاری دو هزار و ۹۷۰ هکتار بوده است، گفت: از این مساحت ۷۷۰ هکتار کلزای دیم بوده است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی افزود: این سازمان به دنبال آن است تا سطح زیرکشت مزارع کلزای دیم را در استان گسترش دهد به همین دلیل در حال حاضر به دنبال موقعیت یابی برای سال زراعی آینده هستیم.

خبرگزاری ایسنا

مطالب مرتبط

کشاورزان مناطق گرمسیری استان کرمانشاه توجه داشته باشند برای مبارزه با علف هرز یولاف وحشی در مزراع گندم، حتما با کارشناسان جهاد کشاورزی مشورت کنند. مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی ...
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه تاکید کرد کشاورزان آفت زنگ زرد را جدی گرفته و با اقدامات پیشگیرانه جلوی وارد شدن خسارات به مزارع را بگیرند...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها