یکشنبه, ۰۹ آذر ۱۳۹۹
»   اخبار, جهان  »   حشره کش های طبیعی برگرفته از سم کشنده عنکبوت ها در راه بازار
۲۰ تیر ۱۳۹۵ , ساعت ۹:۱۳

بعد از 11 سال تحقیق و کسب مجوزهای لازم:

حشره کش های طبیعی برگرفته از سم کشنده عنکبوت ها در راه بازار

بعد از 11 سال تحقیق شرکت وستارون از سازمان غذا و داروی آمریکا چراغ سبز برای ارایه آفت کش های طبیعی خود به بازار را گرفت.

بعد از ۱۱ سال تحقیق شرکت وستارون از سازمان غذا و داروی آمریکا چراغ سبز برای ارایه آفت کش های طبیعی خود به بازار را گرفت، آفت کش های بسیار موثری که برای انسان، پرندگان، ماهی ها و حشرات گرده افشان بی خطر هستند.

به گزارش گیاهپزشکی ایران (ippn.ir)، با اینکه این آفت کش ها مجوز های لازم را از آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا (EPA)  در سال ۲۰۱۴ اخذ کرده بودند اما شرکت وستارون نیاز به اخذ مجوزهای لازم از سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نیز داشت تا بتواند محصول خود را روانه بازار نماید.

در این آفت کش ها از سم کشنده و مهلک (برای انسان) نوعی عنکبوت به نام عنکبوت تارقیفی استرالیایی (Australian funnel-web spider) به عنوان ماده موثره اصلی استفاده شده است. در واقع این مواد پپتیدهایی هستند که از سم عنکبوت استخراج شده اند و قادرند حشرات هدف را بدون اینکه به دیگر حشرات غیرهدف آسیب برسانند از بین ببرند.

به گفته یکی از اعضای تیم تحقیق، در طبیعت ده ها هزار پپتید (پروتئین) با خاصیت حشره کشی وجود دارد. عنکبوت ها به تنهایی ۵ تا ۲۰ میلیون نوع پپتید سمی تولید می کنند که هر یک قادرند مسیرهای متابولیک خاصی را در حشرات هدف بگیرند، کاری که حشره کش های شیمیایی موجود قادر به انجام آن نیستند. با استفاده از این پپتیدها می توان آفت کش های بی خطر برای موجودات غیرهدف تولید نمود و مشکل بروز مقاومت به حشره کش را نیز حل نمود.

 

Australian funnel-web spider

این گروه از آفت کش ها که با نام تجاری Spear وارد بازار خواهند شد در مرحله  نخست شامل ۳ نوع آفت کش به نام های Spear-T (برای آفت گلخانه ای تریپس)، Spear-P (حشره کش انحصاری برای سوسک کلرادوی سیب زمینی) و Spear-F (برای آفات پروانه ای سبزیجات و لاروهای کاترپیلار) خواهد بود.

از مزیای مهم این آفت کش های طبیعی آن است که برای حشرات مفید و گرده افشان به ویژه زنبور عسل بی خطر هستند و جایگزین های مناسبی برای حشره کش های نئونیکوتینوئید خواهند بود.

 

لینک کوتاه خبر: http://goo.gl/RP7yJZ

مطالب مرتبط

  شرکت BioWorks که تولیدکننده آفت کش ها و کودهای زیستی است اعلام کرده که حشره کش جدید این شرکت که حشره کش ارگانیک و قارچی است در ایالات متحده به ثبت رسید. حشره کش زیستی جدید ...
  شرکت آمریکایی Marrone Bio Innovations که قبلا با تولید و عرضه قارچکش زیستی Regalia در سطح جهان شناخته شده است درصدد است تا محصولات جدید خود را در بازارهای خارج از ایالات متحده عرضه کند. این ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها