چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, فارس  »   موج جدیدی از ملخ ها به فارس هجوم آوردند
۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۲۰:۲۱

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی:

موج جدیدی از ملخ ها به فارس هجوم آوردند

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: موج جدید از ملخ های صحرایی (دریایی) به این استان هجوم آورده اند و همین امر باعث شده تا 50 هکتار از اراضی شهرستان لامرد در جنوب فارس دو باره سمپاشی شود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: موج جدید از ملخ های صحرایی (دریایی) به این استان هجوم آورده اند و همین امر باعث شده تا ۵۰ هکتار از اراضی شهرستان لامرد در جنوب فارس دو باره سمپاشی شود.

حمید دبیری روز دوشنبه با اشاره به اینکه برای مقابله با ملخ صحرایی، پیشتر ۲هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی منابع طبیعی استان فارس سمپاشی شد، اظهار داشت: امروز (شانزدهم اردیبهشت) برای ۵۰ هکتار دیگر از این اراضی نیز عملیات سمپاشی به صورت زمینی انجام شد.
وی اضافه کرد: در ابتدا قرار بود، این کار با استفاده از هواپیمای سمپاش صورت گیرد اما منطقه تراکم این آفت به گونه ای بود که نیازی به استفاده از هواپیمای سمپاش نبود.
دبیری ادامه داد: با توجه به میزان ملخ هایی که وارد این استان شده، سه روز زمان لازم است تا بتوان تمام مناطقی که ملخ های صحرایی به آن حمله کرده اند، سمپاشی شود.

.

سموم مبارزه با ملخ برای سایر جانواران کشنده نیست
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی فارس، در پاسخ به این پرسش که سموم کشنده ملخ ها چه تاثیری بر سایر موجودات دارد، گفت: هر سمی بسته به نوع و میزان تاثیرگذاری می تواند خطرناک باشد اما سمومی که در سمپاشی برای مقابله با ملخ های صحرایی استفاده می شود برای سایر موجودات کشنده نیست.
دبیری تاکید کرد: سمی که برای مقابله با ملخ ها استفاده می شود تاثیرگذاری کمتری دارد و نمی تواند باعث مرگ سایر جانداران شود اما باید توجه داشت که این سم نیز همانند سایر سموم عوارض جانبی دارد.
پیشتر معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی فارس نیز به ایرنا گفته بود: روزانه بیش از ۲۰۰ هکتار از اراضی این استان برای مقابله با آفت ملخ صحرایی (دریایی) سمپاشی می شود.
حسین پژمان افزود: بیش از ۱۵ هزار هکتار از اراضی فارس رصد و پایش شده اند با این حال اگر در هر منطقه ۵۰ الی ۶۰ ملخ در هر متر مربع مشاهده شد باید مبارزه با این آفت در دستور کار قرار گیرد از این رو به شماری از شهرستان های فارس از جمله فراشبند، زرین دشت و کازرون هشدار هایی برای مقابله با ملخ داده شده است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی فارس گفته بود: این آفت مضر برای محصولات کشاورزی از بهمن ماه ۹۷در شهرستان های لامرد و مُهر رصد و پیش بینی شد که در فروردین ۹۸ شاهد ورود موج جدیدی از این ملخ ها به استان باشیم که این پیش بینی درست بود.
ملخ‌های زرد رنگ صحرایی (دریایی)، گروهی از ملخ‌های پرنده هستند که بزرگی آنها حدودا به ۱۵سانتی‌متر می رسد و در زمره مضرترین حشرات به شمار می آیند.

خبرگزاری ایرنا

مطالب مرتبط

رییس سازمان مدیریت بحران کشور از ورود مدیریت بحران به موضوع مبارزه با ملخ‌ها در ۱۰ استان کشور خبر داد. به گزارش ایسنا، اسماعیل نجار درباره ورود ملخ‌ها به ...
کشاورزان کنیایی از ملخ‌های مهاجم به عنوان کود برای زمین‌های خود و غذا برای حیوانات خود استفاده می‌کنند. اگر چه ملخ‌های مهاجم خسارت‌های زیادی را برای کشاورزان به وجود می‌آورند، ...
معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات بيان کرد: با توجه به انجام تخم ریزی دستجات ملخ‌های صحرایی ورودی به کشور، احتمال می‌رود اواخر فروردین با توجه به خشک بودن پوشش گیاهی در مناطق ...
بشر همواره در طول تاریخ با ترس های بزرگی دست به گریبان بوده و این ترس ها موجب ایجاد خرافات و تصورات و اعتقادات خرافی بی شمار در گوشه و کنار جهان شده ...

پاسخ دهید

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها