چهارشنبه, ۰۸ بهمن ۱۳۹۹
»   آذربایجان شرقی, اخبار, اخبار ایران, استان ها  »   2.5 تن خمیر مبارزه با آفت کرم خراط در مراغه توزیع شد
۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۱۳:۴۷

مدیرجهاد کشاورزی مراغه

۲.۵ تن خمیر مبارزه با آفت کرم خراط در مراغه توزیع شد

مدیرجهاد کشاورزی مراغه از اجرای طرح مبارزه با آفت کرم خراط در بیش از 100 هکتار از اراضی و باغات زیرکشت گردوی در این شهرستان خبرداد و گفت: در این راستا 100 عدد تله فرمونی و 2.5 تن خمیر در بین کشاورزان توزیع شده است.


مدیرجهاد کشاورزی مراغه از اجرای طرح مبارزه با آفت کرم خراط در بیش از ۱۰۰ هکتار از اراضی و باغات زیرکشت گردوی در این شهرستان خبرداد و گفت: در این راستا ۱۰۰ عدد تله فرمونی و ۲.۵ تن خمیر در بین کشاورزان توزیع شده است.

اسماعیل کریمی روز شنبه در جمع خبرنگاران افزود: مبارزه بیولوژیک با این آفت و پیشگیری و جلوگیری از تکثیر و تولید مثل آفت کرم خراط در دستور کار جهاد کشاورزی قرار دارد.
وی گفت: تله های فرمونی برای شکار انبوه، بر روی درختان گردو نصب شده و آثار پیشگیرانه و موثر آن تا اواخر فصل تابستان باقی خواهد ماند.
وی اضافه کرد: همچنین برای مبارزه بهتر و موثر، خمیر سمی ویژه در سوراخ های تنه درختان گردو استفاده می شود.
کریمی گفت: آبیاری مناسب و به موقع، تغذیه اصولی و بهره گیری از شیوه های مبارزه بیولوژیک از راه های موثر در از بین بردن این آفت در درختان گردو است.
وی افزود: در راستای پیشگیری از گسترش این آفت و نیز مبارزه با آن، کلاس ها و دوره های آگاه سازی در کنار ارائه راهکارهای عملی و توزیع فرمون و خمیر در اراضی باغی این شهرستان توسط جهاد کشاورزی در حال اجراست.
«کرم خراط» حشره پروانه ای با بال های سفید و لک های گرد متمایل به آبی و لاروهای زرد رنگ با تعداد زیادی نقاط سیاه است که بیشتر تنه و ساقه درختان سیب، زیتون و گردو را از درون جویده و به محصولات خسارت می زند.
این کرم از تنه وارد درخت می شود و در صورتی که به شاخه برسد، مبارزه با آن تقریبا غیرممکن می شود.
حدود ۲ هزار و ۳۰۰ هکتار از اراضی مراغه زیرکشت درختان گردو قرار داشته و این شهرستان یکی از قطب های تولید این محصول در آذربایجان شرقی به شمار می رود.
مراغه قطب تولید محصولات باغی در آذربایجان شرقی بوده و ۲۵ درصد میوه استان در این شهرستان تولید می شود.
حدود ۲۱ هزار هکتار باغ در این شهرستان وجود دارد و هر سال بیش از ۳۰۰ هزار تن انواع میوه از آنها برداشت می شود.
شهرستان مراغه با حدود ۲۶۳ هزار نفر جمعیت در ۱۲۷ کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع است.

خبرگزاری ایرنا

مطالب مرتبط

مدیر حفط نباتات استان گلستان از انجام عملیات كنترل بیولوژیک و غیر شیمیایی در این استان خبر داد. کیانوش حق نما گفت: در سال جاري جهت ردیابی، شناسایی و پیش ...
مدیرحفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی جنوب کرمان از اجرای سه طرح پیش آگاهی کرم سیب، کرم خراط و چوب خوارهای خرما در این منطقه خبر داد. مجید فرخی روز یکشنبه در ...
فرومون های جنسی گروهی از کیمیاپیام ها (پیامهای شیمیایی) هستند که بطور طبیعی توسط حشرات تولید می شوند و در جستجوی جنس مخالف و در نتیجه جفت گیری حشرات  نقش اساسی ایفا می ...
مدیرحفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی هرمزگان گفت: ردیابی و کنترل آفت سوسک سرخرطومی حنایی خرما در چهار هزار و ۵۰۰ هکتار از نخلستان‌های این استان هدف گذاری شده است. سیدعبدالرضا اشرف ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها