شنبه, ۲۱ فروردین ۱۴۰۰
»   آذربایجان شرقی, اخبار, اخبار ایران, استان ها  »   هجوم ملخ های مراکشی و ایتالیایی به سمت آذربایجان شرقی
۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۲۰:۴۹

هجوم ملخ های مراکشی و ایتالیایی به سمت آذربایجان شرقی

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به تهاجم ملخ به مغان استان اردبیل گفت: ملخ های منطقه مهاجر نیستند و ربطی به تهاجم ملخ های جنوب کشور ندارند، اما نگرانی از خسارت زا بودن آنها وجود دارد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به تهاجم ملخ به مغان استان اردبیل گفت: ملخ های منطقه مهاجر نیستند و ربطی به تهاجم ملخ های جنوب کشور ندارند، اما نگرانی از خسارت زا بودن آنها وجود دارد.

محمود کیا روز شنبه اظهار داشت: تاکنون یک مرحله سم پاشی در کانون ملخ های آذربایجان شرقی که از سمت مغان رسیدند، انجام شده است، اما هنوز رصد اصلی برای شناسایی کانون های اصلی و پیش بینی مقدار سم لازم برای نابودی این آفت باقی مانده است.
وی افزود: این سم پاشی در منطقه «ایری بوجاق» شهرستان خداآفرین انجام شده و در واقع نوعی لکه گیری کانونی ملخ های مهاجم بوده است.
کیا با بیان اینکه این آفت فعلا تحت کنترل است اما امکان طغیان آن وجود دارد، ادامه داد: فردا /یکشنبه/ دیده بانی و شناسایی کانون ملخ های منطقه آغاز می شود تا مانع خسارت به مراتع و مزارع کشاورزان شویم، زیرا در کنار خسارت زا بودن ملخ منطقه آذربایجان که از گونه مراکشی است، خطر مهاجرت نیز در این ملخ ها وجود دارد.
وی ادامه داد: با گرمای هوا ملخ مراکشی به دنبال سبزینگی می رود اما در آذربایجان شرقی رشد این آفت هنوز طغیانی نیست.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی اظهار داشت: ۱۴ شهرستان آذربایجان شرقی در معرض این خطر هستند، اما خداآفرین و کلیبر بیشتر در معرض این خطر قرار دارند.
کیا گفت: حوالی خرداد به مدت یک ماه خطر خسارت ملخ به مراتع و مزارع کشاورزان و انواع محصولات کشاورزی وجود دارد، اما تاکنون بودجه ای برای مبارزه با این آفت تخصیص داده نشده است و سازمان از منابع مالی داخلی خود هزینه می کند.
وی همچنین با بیان اینکه پنج میلیارد ریال برای مبارزه با ملخ های مهاجم نیاز است، گفت: این موضوع باید در ستاد بحران آذربایجان شرقی بررسی و اعتبارات لازم داده شود.
آذربایجان شرقی دارای یک میلیون و ۲۲۲ هزار هکتار اراضی کشاورزی و باغی است که سالانه چهار میلیون و ۸۴۰ هزار تن محصولات کشاورزی از آن برداشت می شود.

خبرگزاری ایرنا

مطالب مرتبط

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اعلام کرد: حمله ملخ های مراکشی و ایتالیایی به مراتع منطقه مغان در شمال استان اردبیل در چند روز اخیر با اقدام به موقع ...
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اعلام کرد: حمله ملخ های مراکشی و ایتالیایی به مراتع و مزارع منطقه مغان در شمال استان اردبیل در چند روز اخیر با اقدام ...
فرماندار شهرستان پارس آباد گفت: صدها کانون ملخ مراکشی و ایتالیایی به مراتع دشت مغان حمله کرده‌اند که با تدابیر و اقدامات به موقع جهاد کشاورزی روبه‌رو شده‌اند. علی علایی ...
No Thoughts on هجوم ملخ های مراکشی و ایتالیایی به سمت آذربایجان شرقی

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها