سه شنبه, ۱۲ اسفند ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, خراسان شمالی  »   توصیه‌هایی برای دلمه‌خورها
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۹:۲۹

توصیه‌هایی برای دلمه‌خورها

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: باغداران برای مبارزه با بیماری سفیدک انگور عملیات سم پاشی را در باغات خود انجام می‌دهند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: باغداران برای مبارزه با بیماری سفیدک انگور عملیات سم پاشی را در باغات خود انجام می‌دهند.

محمد رضایی در پاسخ به این مطلب که شنیده شده باغداران به منظور مبارزه با بیماری سفیدک انگور در باغات از سم استفاده می‌کنند اما این سم خطرناک بوده و استفاده از برگ‌های آن در پخت غذاهایی همچون دلمه احتمال بروز بیماری‌ها را به وجود می‌آورد؟ اظهار کرد: باغداران باید طی سه مرحله به منظور مبارزه با این بیماری، باغات انگور خود را سمپاشی کنند.

وی ادامه داد: دو سم مخصوص مبارزه با این بیماری در بازار موجود است، اما به علت وجود ماده مانکوزب در آن و امکان سرطان زایی آن به کشاورزان توصیه شده و دستورالعمل برای آنها صادر شده است که از این دو سم قبل و بعد از گل دهی استفاده نکنند.

رضایی ادامه داد: حضور باغداران در باغ و اثر سم بر روی آنها و همچنین حضور تعدادی از کارگران که مشغول جمع آوری برگ‌های نازک برای فروش در بازار به منظور پخت دلمه هستند، سبب شده تا این دستورالعمل صادر شود.

وی با بیان اینکه این ماده هفت تا ۱۰ روز در برگ و میوه ماندگاری دارد، اظهار کرد: توصیه شده اگر احتمالاً این سم در باغات نیز استفاده شد طی فاصله هفت تا ۱۰ روز از جمع آوری برگ خودداری شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: اگر نگرانی در برخی از افراد وجود داشت که احتمالاً ماده مذکور در برگ انگور خریداری شده وجود دارد، می‌توانند به مدت هفت روز آن را در یخچال نگهداری کرده و سپس استفاده کنند که بعد از گذشت این مدت مواد باقی مانده سم کاملاً از بین رفته است.

وی بیان کرد: طبق دستورالعمل، کشاورزان می‌توانند از آن دو سم در مرحله سوم که دیگر برگ‌های انگور ضخیم شده و جمع آوری نمی‌شود و قابل استفاده برای پخت دلمه نیز نیست، استفاده کنند.

خبرگزاری ایسنا

مطالب مرتبط

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان همدان گفت: در حال حاضر در حال تولید کنه‌ای مهارگر هستیم که در محیط‌های گلخانه‌ای و به ویژه محصول خیار استفاده کنیم چرا که خیار جزء محصولاتی است که ...
یکی از کارهایی که در کشت دوم برنج باید انجام شود، استفاده از سموم فراوان برای از بین بردن کرم نسل سوم ساقه‌خوار است، سمومی که مدت ماندگاری فراوانی در گیاه برنج دارند و به ...
مدیر جهاد کشاورزی سربیشه گفت: کشاورزان برای مبارزه با آفات مختلف با یکدیگر همکاری کنند چرا که مبارزه و از بین بردن آفات باید با همکاری تمامی کشاورزان و به صورت منطقه ای انجام شود. مریم ...
مشاورسازمان حفظ نباتات با رد غیر کیفی بودن سموم کشاورزی تولید داخل گفت: زمان برداشته شدن سم های ایرانی از روی محصولات کشاورزی حداقل دو روز و حداکثر دو ماه است. محسن عصار با اشاره به ...
No Thoughts on توصیه‌هایی برای دلمه‌خورها

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها