شنبه, ۲۱ فروردین ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, تهران  »   مشاهده بیماری پاخوره در مزارع گندم مرودشت
۱ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۱۰:۴۹

استاندار تهران:

مشاهده بیماری پاخوره در مزارع گندم مرودشت

کارشناس حفظ نباتات مرکز جهاد کشاورزی نقش رستم از شیوع ۱۰ درصدی بیماری پاخوره در مزارع گندم این منطقه خبر داد.

کارشناس حفظ نباتات مرکز جهاد کشاورزی نقش رستم از شیوع ۱۰ درصدی بیماری پاخوره در مزارع گندم این منطقه خبر داد.

ابوذر اسماعیلی کارشناس حفظ نباتات مرکز جهاد کشاورزی نقش رستم گفت: طبق بازدید‌های به عمل آمده حدود ۸۴۲ هکتار از اراضی گندم در منطقه نقش رستم با درجات مختلفی به بیماری پاخوره در مزارع گندم آلوده هستند.

وی افزود: در بین بیماری‌های مهم مزارع گندم، بیماری پاخوره به علت خاکزاد بودن و کنترل پیچیده آن و همین طور نبود راهکار شیمیایی جهت کنترل آن هر ساله خسارات زیادی به گندم کاران وارد می‌کند.

اسماعیلی ادامه داد: علائم این بیماری تا زمان خوشه دهی گندم برای کشاورزان وجود عینی ندارد و در این مرحله با سفید شدن ناگهانی خوشه‌ها به صورت لکه‌ای نمایان می‌شود.

وی تصریح کرد: این بیماری در مزارعی که بهره برداران سیستم تناوب زراعی مناسبی ندارند و اغلب تناوب گندم و ذرت علوفه‌ای اجرا می‌شود به چشم می‌خورد.

اسماعیلی، مدیریت صحیح بیماری را مستلزم برقراری آیش، تناوب صحیح زراعی با گیاهان غیر میزبان از جمله کلزا، تغذیه صحیح گیاه و مبارزه با علف‌های هرز گرامینه دانست.

گفتنی است، در مرکز جهاد کشاورزی نقش رستم بالغ بر ۸ هزار هکتار گندم کشت می‌شود.

باشگاه خبرنگاران جوان

مطالب مرتبط

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: برای مبارزه با هجوم احتمالی آفت ملخ صحرایی، ۳۰ تن سم و بیش از ۵۰ دستگاه سمپاش مختلف برای مبارزه با این آفت در ...
No Thoughts on مشاهده بیماری پاخوره در مزارع گندم مرودشت

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها