سه شنبه, ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, دسته‌بندی نشده, کردستان  »   محلول پاشی تغذیه ای مزارع گندم و جو کردستان آغاز شد
۱ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۱۳

محلول پاشی تغذیه ای مزارع گندم و جو کردستان آغاز شد

رئیس مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی کردستان گفت: محلول پاشی بیش از 40 درصد مزارع گندم و جو این استان به منظور جبران خسارت های ناشی از بارندگی ها و تامین مواد غذایی مورد نیاز آغاز شده است.

رئیس مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی کردستان گفت: محلول پاشی بیش از ۴۰ درصد مزارع گندم و جو این استان به منظور جبران خسارت های ناشی از بارندگی ها و تامین مواد غذایی مورد نیاز آغاز شده است.
محمد حسین سدری روز چهارشنبه در این باره اظهار داشت: امسال با توجه به بارندگی های زیاد و کمبود نیتروژن در خاک مزارع گندم و جو نیاز به محلول پاشی داشتند که در این راستا از ۲ روز پیش با همکاری کشاورزان این طرح آغاز شده است.
وی با اشاره به اینکه در سال جاری ۵۹۲ هزار هکتار از مزارع استان زیر کشت گندم و ۲۹ هزار هکتار نیز زیر کشت جو رفته است، افزود: محلول پاشی زمانی تاثیر دارد که عناصر غذایی از طریق ریشه نتواند جذب گیاه شود.
سدری یادآور شد: در این محلول پاشی از عناصر سنگین نظیر آهن، منگنز، روی، مس، ریز مغذی، فسفر و ازت استفاده می شود.
وی با اشاره به اینکه بهترین روش این اقدام مه پاشی است، گفت: محلول پاشی باید زمانی صورت گیرد که نوع و تعداد کمبود مشخص، فیکسه شدن مواد غذایی در خاک، شستشوی زیاد از خاک، کمبود رطوبت و حرارت پایین داشته باشد.
سدری تاکید کرد: هنگام محلول پاشی سرعت وزش باد باید حداقل باشد چرا که وزش باد هدر رفتگی کود را به صورت محسوس افزایش می دهد.
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی کردستان در خصوص تاثیر محلول پاشی نیتروژن افزود: این مساله در وزن دانه، درصد پروتئین دانه، طول سنبله، تعداد سنبله و مراحل رشدی باعث افزایش عملکرد شده و در نهایت باعث بالا رفتن کیفیت خمیر حاصله از آرد گندم و نیز کاهش ضایعات می شود.
استان کردستان بدلیل داشتن بیش از یک میلیون و ۱۱۰ هزار هکتار زمین قابل کشت مرغوب و مستعد یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی بویژه گندم در غرب کشور به شمار می رود و جایگاه دوم کشوری در تولید این محصول را به خود اختصاص داده است.

خبرگزاری ایرنا

مطالب مرتبط

0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها