چهارشنبه, ۰۷ خرداد ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, مازندران  »   خودداری از مصرف بیش از حد کودهای ازته برای مبارزه با بلاست برنج + توصیه های فنی
۴ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۱۰:۵۶

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران تاکید کرد

خودداری از مصرف بیش از حد کودهای ازته برای مبارزه با بلاست برنج + توصیه های فنی

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران گفت: در مبارزه زراعی با بیماری بلاست برنج، کشت ارقام مقاوم، اجتناب از مصرف بیش از حد کودهای ازته و کاشت زود هنگام در کاهش خسارت این بیماری موثر است.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران گفت: در مبارزه زراعی با بیماری بلاست برنج، کشت ارقام مقاوم، اجتناب از مصرف بیش از حد کودهای ازته و کاشت زود هنگام در کاهش خسارت این بیماری موثر است.
به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، عبدالرحمن زاغی اظهار کرد: بیماری بلاست برنج یکی از بیماری‌های مهم قارچی در مناطق برنج‌خیز روی ارقام محلی حساس (طارم) بوده که علایم آن روی برگ به‌صورت لکه‌های بیضی یا دوکی شکل مشاهده می‌شود و مرکز لکه‌ها معمولاً به رنگ خاکستری بوده و حاشیه لکه‌ها قهوه‌ای یا قهوه‌ای متمایل به صورتی است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه در ارقام حساس در شرایط مرطوب چند لکه بهم متصل شده و سبب سوختگی و پژمردگی برگ‌ها می‌شود، افزود: لکه‌های ایجادشده روی ساقه، گره و یا دم خوشه سبب پوسیدگی در محل لکه شده و در صورت پیشرفت بیماری، دانه‌ها پوک و سنبله‌ها به‌رنگ سفید مایل به خاکستری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بیماری بلاست سبب کاهش میزان محصول می‌شود و درصد شکستگی دانه‌ها هنگام تبدیل افزایش می‌یابد، گفت: مبارزه تلفیقی برای پیشگیری و کاهش خسارت بیماری و افزایش کمی و کیفی محصول ضروری است.

زاغی اضافه کرد: در مدیریت مبارزه زراعی با بیماری بلاست برنج، کشت ارقام مقاوم، اجتناب از مصرف بیش از حد کودهای ازته، کاشت زود هنگام، از بین بردن علف‌های هرز داخل و حاشیه مزارع و مصرف کودهای پتاسه و سیلیکاته در کاهش میزان آلودگی و خسارت این بیماری بسیار موثر است.

وی تصریح کرد: برای ارقام حساس و محلی در صورت لزوم طی دو مرحله مبارزه شیمیایی توصیه می‌شود.

این مسوول با بیان اینکه در مرحله رویشی اواسط پنجه‌زنی تا حداکثر پنجه زنی و مشاهده علائم بیماری روی برگ‌ها و در مرحله زایشی با ظهور ۲۰ تا ۲۵ درصد خوشه‌ها تا قبل از سفت شدن دانه‌ها مبارزه انجام شود، خاطرنشان کرد: برای نتیجه‌دهی بهتر مبارزه با بیماری بلاست برنج لازم است مبارزه شیمیایی پس از برطرف شدن شبنم انجام شود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران در خاتمه به کشاورزان توصیه کرد: با یکی از سموم توصیه شده مانند تری سیکلازول به میزان ۰.۵ کیلوگرم، وین به میزان ۴۰۰ سی سی، ناتیوو به میزان ۱۶۰ گرم، ویستا به میزان ۰.۵ کیلوگرم و فوجی وان به میزان ۱.۲۵ لیتر در هکتار علیه بیماری بلاست برنج استفاده شود.

مطالب مرتبط

برخی از کارشناسان، معتقد هستند ضدعفونی کردن بذور برنج یکی از راه‌های مؤثر پیشگیری و کاهش آلودگی بیماری‌های قارچی مانند طوقه، پوسیدگی ساقه، سوختگی غلاف برگ و لکه قهوه‌ای در خزانه و ...
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان محمودآباد گفت: استفاده از کودهای سیلیکاته می تواند مقاومت برنج را در برابر بیماری بلاست تا حد بالایی افزایش دهد. احمد صادقی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان محمودآباد با اشاره به فراهم شدن ...
مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد از زمان مبارزه بر علیه بیماری بلاست برنج خبر داد. احمد صادقی با اشاره به فراهم شدن شرایط محیطی برای ظهور و گسترش بیماری بلاست برنج، زیان اقتصادی روی ارقام حساس را ...
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان گفت: با توجه به گرم شدن هوا توصیه می‌شود کشاورزان گیلانی برای مبارزه با آفات برنج شالیزارهای خود را پایش کرده و سم‌پاشی کنند. حبیب جهانساز ظهر ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها