دوشنبه, ۱۸ اسفند ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, چهارمحال و بختیاری  »   شیوع بیماری زنگ زرد غلات در گندم‌زارهای چهارمحال و بختیاری
۵ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۴۸

شیوع بیماری زنگ زرد غلات در گندم‌زارهای چهارمحال و بختیاری

مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: در حال حاضر بیماری زنگ زرد غلات در گندم‌زارهای شهرستان لردگان، اردل و منطقه بازفت شهرستان کوهرنگ شیوع پیدا کرده است.

مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: در حال حاضر بیماری زنگ زرد غلات در گندم‌زارهای شهرستان لردگان، اردل و منطقه بازفت شهرستان کوهرنگ شیوع پیدا کرده است.

فرشید شبانی در این باره اظهار کرد: بیماری زنگ زرد غلات به شرایط جوی وابسته است، به طوری که اگر شرایط جوی و رطوبت مساعد باشد این بیماری به سایر نقاط استان منتقل می‌شود.

وی افزود: سطح زیر کشت گندم دیم در شهرستان لردگان ۱۱ هزار هکتار و گندم آبی دو هزار و ۳۰۰ هکتار است که در حال حاضر یک‌هزار و ۳۰۰ هکتار از گندم دیم در شرایط حاد قرار داشته و آلودگی این میزان سطح، ۲۵ تا ۵۰ درصد است.

شبانی گفت: کار مبارزه با این بیماری آغاز شده و همچنان ادامه دارد و تاکنون کار مبارزه با این بیماری در حدود ۱۳۰ هکتار از گندمزارهای دیم این شهرستان انجام شده است.

وی ادامه داد: در شهرستان اردل و منطقه بازفت شهرستان کوهرنگ این بیماری نیز شیوع پیدا کرده است و در این مناطق ۲۰۰ هکتار از گندم‌زارها دچار بیماری زنگ زرد غلات شده است.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان به کشاورزان توصیه کرد که در صورت مشاهده بیماری زنگ زرد غلات سریعاً با تأیید کارشناسان گیاه‌پزشکی، سم مورد نظر را از فروشگاه‌های معتبر تهیه و اقدام به سم‌پاشی کنند.

خبرگزاری ایسنا

مطالب مرتبط

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت : فعلا خبری از شیوع زنگ زرد در مزارع گندم و جو استان نیست. فرهاد شریفی مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد ...
یک استاد پژوهش مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع‌طبیعی لرستان گفت: نکته مهم و قابل توجه در مورد شیوع بیماری زنگ زرد وجود رطوبت و درجه حرارت مطلوب به طور همزمان است ...
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: بیماری زنگ زرد در مزارع ایلام مشاهده نشده است. اسماعیل اسفندیاری در بازدید از مزارع گندم شهرستان دهلران با اعلام اینکه کشت گندم ...
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: برای مبارزه با هجوم احتمالی آفت ملخ صحرایی، ۳۰ تن سم و بیش از ۵۰ دستگاه سمپاش مختلف برای مبارزه با این آفت در ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها