چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   كنترل بیماری گموز مركبات با استفاده از قارچ‌كش آلیادو
۲۷ تیر ۱۳۹۵ , ساعت ۹:۰۳

در پژوهشكده مركبات و میوه‌های نیمه‌گرمسیری صورت گرفت:

کنترل بیماری گموز مرکبات با استفاده از قارچ‌کش آلیادو

لازم به ذکر است شرایط اقلیمی مناطق جنوبی کشور به نحوی است که قارچ عامل بیماری گموز در تمام طول سال فعال می‌باشد لذا کاربرد قارچ‌کش با دوز فوق در دو نوبت بهار (از اوایل فروردین ماه تا نیمه اول اردیبهشت ماه) و پاییز (از اواخر شهریور تا نیمه اول مهر ماه) پیش‌بینی شده است.

به گزارش گیاهپزشکی ایران (ippn.ir) و به نقل از روابط عمومی پژوهشکده مرکبات و میوه‌های نیمه‌گرمسیری، مهندس یعقوب محمد علیان عضو هیات علمی و مجری طرح در گفتگویی اظهار داشتند: قارچ فیتوفتورا در مناطق کشت مرکبات کشور خصوصا استان‌های جنوبی که شرایط اقلیمی برای فعالیت عامل بیماری گموز مرکبات در طول سال مساعد است، شیوع دارد. ضرورت دارد تا در طوقه درختان مرکبات روی پایه‌های متداول (بکرایی و مکزیکن‌لایم) که حساس به پوسیدگی طوقه و ریشه می‌باشند، به منظور پیش‌گیری از بروز و ترمیم زخم ناشی از بیماری گموز از قارچ‌کش مناسب استفاده شود.

وی در ادمه اظهار داشت: قارچ‌کش جدید آلیادو با ماده مؤثره مانکوزب ۴۰ درصد + کلروتالونیل ۲۰ درصد و سیموکسانیل ۵ درصد به‌صورت فرمولاسیون ۶۵ درصد WP  تولیدی شرکت ماسوی اسپانیا است. این قارچکش به صورت رنگ‌آمیزی جهت کنترل گموز فیتوفتورایی و پوسیدگی ریشه درختان مرکبات توصیه شده است.

ایشان مهم‌ترین عوامل کاهش تولید مرکبات را مسایل باغبانی (انتخاب پایه، رقم مناسب و هرس) و مدیریت صحیح تغذیه، آبیاری و آفات و بیماری‌های گیاهی دانسته و عنوان کردند بر اساس یافته‌های تحقیقاتی بکرایی و مکزین لایم به عنوان پایه‌های مناسب جهت ارقام مرکبات جنوب کشور معرفی شده‌اند.

مهندس علیان یکی از معایب مهم این پایه‌ها را حساسیت زیاد آنها به عوامل بیماری گموز مرکبات دانسته و اظهار داشتند: مدیریت و کنترل بیماری گموز در این پایه‌ها ‌به‌ ویژه با استفاده از ترکیبات شیمیایی ضروری دانستند.

ایشان درباره روش مصرف قارچ‌کش گفتند: دوزهای مصرفی ۲۰-۲۵ گرم قارچ‌کش در یک لیتر آب به روش ضدعفونی در کنترل پیشرفت بیماری موثر می‌باشند. اثر قارچ‌کش به صورت درمان و خشک نمودن صمغ محل زخم می باشد. در برخی مواقع ظهور و ترشح صمغ جدید در محل جدید با کمی فاصله از زخم‌های قبلی مشاهده می‌گردد که می‌تواند به این دلیل باشد که اثر سم پس از گذشت چندماه کاهش یافته و نیاز به کاربرد مجدد سم ضروری می باشد.

لازم به ذکر است شرایط اقلیمی مناطق جنوبی کشور به نحوی است که قارچ عامل بیماری گموز در تمام طول سال فعال می‌باشد لذا کاربرد قارچ‌کش با دوز فوق در دو نوبت بهار (از اوایل فروردین ماه تا نیمه اول اردیبهشت ماه) و پاییز (از اواخر شهریور تا نیمه اول مهر ماه) پیش‌بینی شده است.

 

لینک کوتاه خبر: http://goo.gl/zK7JSO

مطالب مرتبط

تحقیقات اخیر گام موثری در جهت تولید و توسعه قارچ کش های غیرشیمیایی و دوستدار محیط زیست برداشته است. چندین دهه است که دانشمندان به تولید وزیکل های خارج سلولی ...
جلسه هیات نظارت بر سموم روز دوشنبه 6 بهمن بصورت برخط در سازمان حفظ نباتات برگزار شد . به نقل از روابط عمومی سازمان حفظ نباتات کشور، این جلسه با ...
جلسه هیئت نظارت بر سموم در محل سالن غدیر سازمان حفظ نباتات کشور به صورت برخط تشکيل شد. این جلسه بـا ریـاست دکتر لطيفيان معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات ...
سازمان حفظ نباتات کشور اعلام کرد: تاکنون ۱۵۰ میلیون دلار برای تدارک بهینه و هدفمند آفت کش ها در راستای کنترل عوامل خسارت زای گیاهی و جلوگیری از تهدیدات امنیت غذایی تخصیص یافته ...

پاسخ دهید

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها