دوشنبه, ۰۳ آبان ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, خراسان شمالی  »   زنبورهای تریکوگراما در مزارع گوجه فرنگی راز و جرگلان رهاسازی شد
۲۷ تیر ۱۳۹۵ , ساعت ۱۴:۵۵

مدیر جهادکشاورزی راز و جرگلان:

زنبورهای تریکوگراما در مزارع گوجه فرنگی راز و جرگلان رهاسازی شد

مدیر جهادکشاورزی راز وجرگلان گفت: به منظور تهیه محصول سالم و حفظ محیط زیست و همچنین کنترل و مبارزه بیولوژیک با آفات گوجه فرنگی، زنبور براکون و زنبور تریکوگراما در 15 هکتار از مزارع این شهرستان رهاسازی شد.

مدیر جهادکشاورزی راز وجرگلان گفت: به منظور تهیه محصول سالم و حفظ محیط زیست و همچنین کنترل و مبارزه بیولوژیک با آفات گوجه فرنگی، زنبور براکون و زنبور تریکوگراما در ۱۵ هکتار از مزارع این شهرستان رهاسازی شد.

علی وحیدی گفت: عوامل کنترل بیولوژیک در این فصل استفاده از زنبورهای براکون و تریکوگراما است که به عنوان از بین برنده کرم میوه خوار (هلیوتیس) در مزارع گوجه فرنگی مورد استفاده قرار می گیرند.
وی با بیان اینکه رهاسازی حشرات و زنبورها در مزارع در سه مرحله صورت می گیرد اظهار کرد: اولین مرحله رهاسازی در مزارع گوجه فرنگی در دو روز گذشته انجام شد.
مدیر جهادکشاورزی شهرستان رازو جرگلان در ادامه گفت: اگر کشاورزان از این زنبورها استفاده کنند علاوه بر اینکه هزینه سم پاشی را کاهش می دهند باعث تولید محصول سالم و عاری از سم می شوند.
وحیدی گفت: این زنبورها قدرت این را دارند که در مزارع تکثیر شوند بنابراین وقتی که در یک مرحله رهاسازی انجام می شود و کشاورزان به مدت ۱۰ روز سم پاشی نکنند زیراکه زنبورها هم به طور طبیعی تکثیر می شوند.
وی اظهار کرد: این زنبورها در مزارع همچنین به عنوان منبع غذایی از آفات مضر استفاده می کنند.
وی کاهش سموم شیمیایی و حرکت به سمت مبارزه بیولوژیک و غیرشیمیایی برای دفع آفات را از مزایای این نوع مبارزه دانست و گفت: این مهم همچنین باعث افزایش سطح سلامت و کیفیت محصولات کشاورزی می شود.
۱۳۰ هکتار از مزارع این شهرستان مرزی استان خراسان شمالی امسال زیر کشت گوجه فرنگی رفته است.

 

لینک کوتاه خبر: http://goo.gl/Di3bCl

خبرگزاری ایرنا

مطالب مرتبط

کشاورزان فاروجی با شرکت در دوره آموزشی روز مزرعه با روش رهاسازی زنبورهای تریکوگراما و براکون برای کنترل آفت کرم میوه خوار (هلیوتیس) گوجه فرنگی آشنا شدند....
مدیر جهادکشاورزی بروجرد گفت: در راستای تولید محصول سالم و کاهش مصرف سموم شیمیایی اولین مرحله مبارزه بیولوژیک با آفت پروانه مینوز به وسیله زنبور براکون در مزارع گوجه فرنگی این شهرستان آغاز ...
مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: بیش از ۹۰ درصد مزارع گوجه فرنگی در استان قزوین از روش‌های کنترل بیولوژیک (بازداری زیستی) برای مبارزه با آفات بهره می‌برند....
حوزه کشاورزی به عنوان بخش اصلی در تأمین اقلام اساسی سبد مصرفی خانوار‌ها اهمیت ویژه‌ای در اقتصاد هر کشوری دارد؛ یکی از برنامه‌های مهم اقتصادی کشورها، سرمایه‌گذاری در این حوزه است به گونه‌ای ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها