شنبه, ۰۹ فروردین ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, گیلان  »   تولید نهال توت مرغوب در گیلان برای 18 استان کشور
۸ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۱۳:۲۰

تولید نهال توت مرغوب در گیلان برای ۱۸ استان کشور

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: در سال زراعی ۹۷-۹۸ تعداد بیش از ۱۶۴ هزار اصله نهال توت اصلاح شده در استان گیلان تولید و در بین ۱۸ استان کشور توزیع شد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: در سال زراعی ۹۷-۹۸ تعداد بیش از ۱۶۴ هزار اصله نهال توت اصلاح شده در استان گیلان تولید و در بین ۱۸ استان کشور توزیع شد.

علی درجانی گفت: احداث باغهای سالم، یکنواخت و اقتصادی زمانی میسر می شود که زمینه‌های لازم برای تولید نهال سالم و دارای اصالت ژنتیکی و مطابق با استانداردهای مصوب فراهم شود.

وی افزود: نهال مرغوب و استاندارد یکی از مهمترین نهاده ها برای اجرای سیاست های کلان توسعه صنعت باغبانی و ایجاد باغات یکنواخت با افزایش کمی و کیفی است که موجب کاهش هزینه های تولید در دراز مدت می شود.

درجانی ادامه داد: نهال شناسه دار گویای اصالت، سلامت و استاندارد بودن است که تحت نظارت موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال کشور تولید می شود و در حال حاضر، اصالت رقم بر اساس خود اظهاری تولید کننده نهال و تایید سلامت آن توسط سازمان حفظ نباتات صورت می گیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان خاطرنشان کرد: با تلاش کمیته فنی نهال استان، ۱۴ نهالستان دارای مجوز در شهرستانهای آستانه اشرفیه، املش، تالش، رودبار، رودسر، صومعه سرا و فومن در تولید نهال میوه های سردسیری و گرمسیری شامل هسته دار، دانه دار، دانه ریز و خشک و نهال توت اصلاح شده کی موجی به فعالیت مشغول بوده و ظرفیت تولید بیش از یک میلیون اصله نهال را دارند.

وی مهم ترین نهاده در صنعت نوغانداری را تامین نهال توت اصلاح شده و تولید تخم نوغان مورد نیاز برای پرورش کرم ابریشم دانست و اضافه کرد: در سال زراعی ۹۷-۹۸ تعداد بیش از ۱۶۴ هزار اصله نهال توت اصلاح شده در استان گیلان تولید شد و در بین ۱۸ استان کشور توزیع شد.

درجانی افزود: یارانه تولید نهال توت از سوی معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی تامین و نهال به صورت رایگان در اختیار باغداران قرار میگیرد.

وی گفت: به منظور حمایت از طرح تقویت و توسعه نوغانداری کشور، استان گیلان در سالجاری نسبت به تولید ۲۰۰ هزار اصله نهال توت اصلاح شده با اعتبار دو میلیون و هشت صد و هفتاد هزار ریال با همکاری شرکت سهامی کرم ابریشم ایران تحت نظارت کمیته فنی نهال استان اقدامات لازم انجام شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان طرح توزیع نهال و اندام های تکثیری یارانه دار درختان مثمر را با هدف جلوگیری از آلودگی باغات دانست و گفت: درختانی مانند زیتون، گردو، بادام و فندق، ازگیل و….و گیاهان دارویی ( گل گاوزبان و گل محمدی) برای استفاده باغداران از نهال سالم و شناسه دار از نهالستان های دارای مجوز تحت نظارت کمیته فنی نهال برای پیشگیری از انواع بیماری های ویروسی، باکتریایی و انگلی در اختیارشان قرار گرفت.

وی تصریح کرد: در سال جاری تعداد بیش از ۲۳۷هزار و۵۱۴ اصله نهال یارانه دار مثمر و غیرمثمر (توت اصلاح شده) با اعتباربالغ بر هفت میلیون و صد و هشتاد هزار ریال در بین باغداران توزیع شد و همچنین در راستای طرح توسعه گیاهان دارویی میزان هفت میلیون و سیصد و هفتاد هزار ریال یارانه در سطح ۵/۲۹ هکتار در قالب طرح توسعه گل گاو زبان تخصیص و اجرا شد.

خبرگزاری ایسنا

مطالب مرتبط

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با هدف تولید نهاده های استاندارد گیاهان دارویی و با همکاری موسسه ثبت و گواهی بذر و نهال، برای تولید بذر گشنیز، زیره و پیاز ...
وزارت جهاد کشاورزی از باغداران کشور خواست نهال ها و اندام های تکثیری مورد نیاز خود را از مرکز معتبر مجوزدار تحت نظارت کمیته فنی نهال استان تهیه کنند. به ...
محمود حجتی شامگاه پنجشنبه در این آیین گفت: برای نخستین بار در ایران یک شرکت تولید نهال سالم 'مرکز چهارمیل زواره ' درنشان آبی تولید نهال را از موسسه ثبت و گواهی نهال کشور دریافت ...
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: اکنون برای ۳۹ میلیون اصله نهال مثمر توسط موسسه تحقیقات ثبت و گواهی نهال و بذر گواهی بهداشتی صادر شده که مجاز به جابجایی در سطح کشور ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها