یکشنبه, ۰۳ شهریور ۱۳۹۸
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   سطح مبارزه با ملخ‌های صحرایی به ۴۵۰ هزار هکتار رسید
۱۱ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۱۳:۴۰

سطح مبارزه با ملخ‌های صحرایی به ۴۵۰ هزار هکتار رسید

سطح مبارزه با ملخ‌های صحرایی به ۴۵۰ هزار هکتار رسیده و خسارت وارده به برخی باغات ناشی از این آفت، چندان جدی نیست.


سطح مبارزه با ملخ‌های صحرایی به ۴۵۰ هزار هکتار رسیده و خسارت وارده به برخی باغات ناشی از این آفت، چندان جدی نیست.

محمد رضا درگاهی اظهار داشت: در حال حاضر هشت استان جنوبی کشور درگیر آفت ملخ هستند که بیشترین حضور این آفت مربوط به استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان است.

وی ادامه داد: دیگر استان‌های درگیر این آفت فارس، بوشهر، خوزستان، کهکیلویه و بویر احمد و خراسان جنوبی است که با پیش بینی‌های انجام شده در مرحله نخست تا پایان مرداد ماه، در بیش از ۷۵۰ هکتارمبارزه با این آفت ادامه خواهد داشت.

رئیس سازمان حفظ نباتات افزود: همچنین پیش بینی می‌شود که در مرحله دوم نیز در بهمن و اسفند ماه ریزش‌هایی صورت پذیرد که در این مرحله نیز باید با این آفت مبارزه شود.

درگاهی با بیان اینکه ارزش ریالی محصولات کشاورزی این هشت استان بیش از نود هزار میلیارد تومان است تاکید کرد: با اقدامات پیشگیرانه و سم پاشی‌های صورت گرفته، ​ آسیبی به محصولات نهایی باغات و زمین‌های کشاورزی این هشت استان وارد نشده و تنها خسارت‌هایی ناچیز در شمال هرمزگان به ساقه برخی گیاهان در باغات وارد شده است.

وی با اشاره به تامین اعتبار ۱۰ میلیارد تومانی مبارزه با آفت ملخ در مرحله نخست افزود: در مرحله دوم نیز نیاز به ۲۰ میلیارد تومان اعتبار است که با مکاتبات انجام شده میان وزیر جهاد کشاورزی، وزیر کشور و سازمان برنامه و بودجه، ​ مراحل تامین این مبلغ در حال طی شدن است.

درگاهی با اشاره به بازدید کیث کرسمن دبیر کمیسیون مبارزه با ملخ صحرایی جنوب غرب آسیا از ایران اظهار داشت: بازدید‌های صورت گرفته از هشت استان کشور نشان داد که ایران به خوبی توانسته با این آفت مبارزه کند و این موضوع به تائید این مقام مسئول فائو نیز رسید.

وی تصریح کرد: همچنین دبیر کمیسیون مبارزه با ملخ‌های صحرایی جنوب غرب آسیا این نکته را نیز تایید کرد که کشور‌های عربستان، عمان، یمن، قطر و امارات به وظایف ذاتی خود برای مبارزه با این آفت به اندازه کافی عمل نکرده اند همین موضوع هم موجب ورود بیش از حد این آفت از این کشور‌ها به ایران شده است.

وی ادامه داد: قرار است مسئولان فائو پیگیری‌های بیشتری در مورد این کوتاهی‌ها انجام دهند و اخطار‌های لازم برای جبران این کاستی‌ها به این کشور‌ها داده شود تا در آینده و با توجه به ریزش‌های جدید پیش بینی شده، ​ با این پدیده در این سطح مواجه نشویم.

درگاهی اضافه کرد: ملخ‌های صحرایی پس از عبور از ایران به هند و پاکستان می‌رسند و انتظار می‌رود تا مبارزه با این آفت در این کشور‌ها به گونه‌ای باشد که با تغییر جهت باد در فصول آتی شاهد بازگشت ملخ‌ها به ایران نباشیم.

وی افزود: همه امکانات در استان‌های درگیر با آفت بسیج شده اند تا خسارتی به محصولات باغی و زراعی وارد نشود.

خبرگزاری صدا و سیما

برچسب های گیاهپزشکی ایران

سطح مبارزه با آفت ملخ صحرایی در استان های جنوبی کشور به ۶۵۳ هزار و ۴۳۲ هزار هکتار رسید. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی‏، بر اساس ...
چشم هایم مثل دو ملخ، در پهنه دشت به این سو و آن سو جست می زند. از دیدن این همه ملخ متعجبم. زیر آفتاب تند خرداد ماهی دشت مغان ، ملخ ها ...
موج جدید هجوم ملخ‌های صحرایی از ابتدای تیرماه به کشور آغاز می‌شود. رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با بیان این مطلب گفت: بر اساس نقشه‌های فائو بیشترین هجوم ...
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: بر اساس نقشه‌های فائو بیشترین هجوم دسته‌های جدید در استان‌های هرمزگان، بوشهر و سیستان و بلوچستان است و این هجوم بسیار گسترده و وسیع است. محمد رضا درگاهی ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها