شنبه, ۰۵ مهر ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   داده های ایستگاه های هواشناسی هر ساعت مخابره می شود
۲۰ مرداد ۱۳۹۵ , ساعت ۱۲:۲۹

رئیس اداره جهاد کشاورزی سازمان هواشناسی:

داده های ایستگاه های هواشناسی هر ساعت مخابره می شود

رئیس اداره جهاد کشاورزی سازمان هواشناسی گفت: داده های 413 ایستگاه هواشناسی هر ساعت یا کمتر از آن به مرکز مخابره می شود تا براساس آن آخرین وضعیت هواشناسی تجزیه و تحلیل شود.

رئیس اداره جهاد کشاورزی سازمان هواشناسی گفت: داده های ۴۱۳ ایستگاه هواشناسی هر ساعت یا کمتر از آن به مرکز مخابره می شود تا براساس آن آخرین وضعیت هواشناسی تجزیه و تحلیل شود.

مسعود حقیقت روز چهارشنبه اظهار کرد: در این ایستگاه ها شاخص های نظیر دما، بارش، رطوبت، سمت و سوی باد، نماد اعماق خاک و دمای سطح خاک یادداشت برداری می شود.
وی با بیان اینکه پنج هزار ایستگاه هواشناسی در کشور در گرایش های مختلف وجود دارد، اظهار کرد: علاوه بر این دو هزار و ۵۰۰ ایستگاه باران سنجی نیز در کشور فعال است که در این ایستگاه ها فقط مقدار بارندگی اندازه گیری می شود.
وی از ۲۵۰ ایستگاه اقلیم شناسی در استان خبر داد و گفت: برای اینکه بتوانیم بخش کشاورزی را دقیق و مراحل رشد گیاه را پایش کنیم حدود ۴۵ مرکز تحقیقات هواشناسی کشاورزی در کشور داریم که هم مراحل رشد گیاه و هم پارامترهای آب و هوایی را اندازه گیری می کنند و از این طریق به کشاورز کمک می شود.
حقیقت با بیان اینکه استان خراسان شمالی این نوع ایستگاه را ندارد افزود: قرار است بزودی در منطقه شیروان یا فاروج این عملیات انجام گیرد.
رئیس اداره جهاد کشاورزی سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه ۱۳ ایستگاه جو بالا در کشور وجود دارد گفت: این ایستگاه ها در سطح زمین تا سطوح فوقانی جو یا جو ارتفاع بالا را پایش می کنند که ۹ راهدار دارد که به شکل شعاع ۲۰۰ کیلومتر وضع جوی منطقه را رصد می کند.
حقیقت افزود: همچنین ۹ ایستگاه گرد و خاک و آلودگی وجود دارد که بحث آلودگی و ذرات معلق جو را پایش می کند و در مجموع ایستگاه های متنوع دیگری است که هدف همه ایستگاه ها این است تا بتوانیم جو اطراف ایران و خود ایران را پایش کنیم.
وی با بیان اینکه کشاورز استفاده بهینه از شرایط اقلیمی را می خواهد افزود: کشاورز خواهان آب و هوا، شرایط و بارش خوب است.
حقیقت گفت: براساس نظر خواهی از استان ها و مطالعاتی که انجام شده در برنامه ششم پیش بینی کردیم چند ایستگاه هم دیدی، ایستگاه هواشناسی کشاورزی، ایستگاه جو باران و … را راه اندازی کنیم.

 

لینک کوتاه خبر: http://goo.gl/MYfQ6I

خبرگزاری ایرنا

مطالب مرتبط

جلوگیری از ورود سیلاب و باران به استخرهای پرورش ماهی، هرس شاخه‌های خشک شده در باغات و ریختن آنها پای درختان به عنوان تله برای جمع آوری آفات و آبیاری مزارع زعفران در مناطق کوهستانی ...
اداره هواشناسی کشاورزی توصیه‌هایی را برای روزهای هفتم تا دوازدهم اردیبهشت ماه به شرح ذیل ارائه کرد؛   استان‌های آذربایجان‌ شرقی، آذربایجان غربی و زنجان باغبانی: محدودیت در عملیات سم پاشی و محلول پاشی به دلیل وقوع بارش‌های ...
اداره هواشناسی کشاورزی توصیه‌هایی را برای روزهای بیست و هشتم، بیست و نهم و سی‌ام فروردین‌ماه به کشاورزان سراسر کشور به شرح زیر ارائه کرد؛   استان‌های آذربایجان‌ شرقی، آذربایجان غربی و زنجان باغبانی: احتیاط در انجام عملیات ...
اداره هواشناسی کشاورزی توصیه‌هایی را به کشاورزان سراسر کشور برای روزهای پنجشنبه هفدهم تا سه شنبه بیست و دوم فروردین ماه به شرح زیر ارائه کرد: استان‌های آذربایجان‌ شرقی، آذربایجان‌ غربی و زنجان باغبانی: احتیاط در انجام عملیات ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها