چهارشنبه, ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, خراسان شمالی  »   طغیان آفت در تاکستان‌های خراسان‌ شمالی
۱۶ مرداد ۱۳۹۵ , ساعت ۱۱:۳۴

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خراسان‌شمالی:

طغیان آفت در تاکستان‌های خراسان‌ شمالی

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌شمالی گفت: دمای هوا و رطوبت کافی شرایط لازم را برای طغیان آفت در تاکستان‌های استان فراهم کرده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌شمالی گفت: دمای هوا و رطوبت کافی شرایط لازم را برای طغیان آفت در تاکستان‌های استان فراهم کرده است.

مجید تشکری با اشاره به بروز بیماری سفیدک داخلی در تاکستان‌های استان اظهار کرد: با وجود ارائه هشدارهای لازم و اقدامات پیش گیرانه همچنان بیماری در باغات انگور  در حال افزایش است. این بیماری باگرم شدن هوا و قطع بارندگی از بین می‌رود، اما در این مقطع از زمان نیز شاهد بارش‌های باران به خصوص در منطقه بدرانلوی بجنورد که مساحت زیادی از تاکستان‌های انگور در آن وجود دارد، هستیم.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال تاکنون باغداران چندین مرتبه اقدام به هرس و سمپاشی کرده‌اند اما تمامی این موارد نیازمند هزینه کردن است و باغداران استان از توان مالی خوبی برخوردار نیستند. امان برخی باغداران به علت سمپاشی‌های مکرر بریده و دیگر باغ‌های خود را رها کرده‌اند.

تشکری تاکید کرد: بیماری سفیدک داخلی انگور به برخی از تاکستان تا ۱۰۰ درصد نیز خسارت وارد کرده و در تاکستان‌هایی که به خوبی و از همان ابتدا مدیریت شده است میزان خسارت تا ۱۰ درصد بوده است.

وی تصریح کرد: این بیماری در باغات استان دیگر مدیریت پذیر نیست و تاکستان‌ها دچار بحران و خزان زود رس در این فصل از سال شده است.

تشکری توصیه کرد: باید اقدامات بهبودی همچون استفاده از روش‌های تغذیه‌ای و یا سمپاشی در باغات استان انجام شود تا بتوانیم این باغات را برای سال آینده حفظ کنیم.

وی بیان کرد: این بیماری تا ۸۰ درصد به تاکستان‌های منطقه بدرانلوی بجنورد و تا ۴۹ درصد به تاکستان‌های کل استان که معادل ۸۱۰ میلیارد ریال است خسارت وارد کرده است.

 

لینک کوتاه خبر: http://goo.gl/9O27iO

خبرگزاری ایسنا

برچسب های گیاهپزشکی ایران

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی از خطر طغیان بیماری سفیدک در تاکستان‌های انگور این استان خبر داد. محمد رضایی با تصریح بر اینکه رطوبت حاکم در تاکستان‌ها ...
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیروان گفت: امسال در سطح 2 هزار هکتار از باغ های این شهرستان خراسان شمالی علیه آفت سفیدک سم پاشی و مبارزه شد. سعید خوشقامت پنجشنبه سطح تاکستان های انگور در این ...
رئیس سازمان حفظ نباتات با بیان اینکه اعتبار ویژه‌ای برای مبارزه با ملخ در اختیار این سازمان قرار نگرفت،گفت:به دلیل کاهش بارندگی در پاییز و زمستان، تولید گندم حدود ۶ الی ۷ درصد کاهش می‌یابد. محمدعلی ...
سال پرباران نشان از روزهای پرمحصول و فراوانی دارد اما، بارندگی شرایط طغیان آفات و بیماری‌ها را نیز فراهم می‌کند و باغداران باید آمادگی کامل برای مبارزه را داشته باشند. برای آگاهی از مهم‌ترین بیماری ...