دوشنبه, ۱۸ فروردین ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, هرمزگان  »   اجرای طرح ردیابی و مبارزه با سوسک حنایی در نخلستانهای هرمزگان
۱۷ دی ۱۳۹۸ , ساعت ۱۵:۵۳

سرپرست حفظ نباتات جهادکشاورزی هرمزگان:

اجرای طرح ردیابی و مبارزه با سوسک حنایی در نخلستانهای هرمزگان

سرپرست حفظ نباتات جهادکشاورزی هرمزگان از اجرای طرح ردیابی و مبارزه با سوسک حنایی در نخلستانهای این استان خبر داد.

سیدعبدالرضا اشرف منصوری بیان داشت: طرح ردیابی و مبارزه با سوسک حنایی در نخلستان‌های این استان در حال انجام است.

وی افزود: سوسک سرخرطومی حنایی برای زندگی، لانه سازی و پرورش لاروها معمولاً ازتنه درخت نخل به عنوان یک بستر مناسب جهت رشد و تکثیر خود استفاده می‌کند و با ایجاد حفرات و راهروهای متعدد فضای کافی برای رشد کلنی در حال گسترش خود را به وجود می‌آورد، دراین حال طی روند زندگی سوسک سرخرطومی در تنه درخت خرما به تدریج میزان رشد و باردهی درخت را تحت تأثیر قرار می‌گیرد ونهایتا در صورت عدم مبارزه وتیمار درخت منجر به مرگ نخل خرما می‌شود.

اشرف منصوری با بیان اینکه حشرات کامل از طریق زخم‌های موجود بر روی تنه درختان خرما وارد درخت می‌شوند و شروع به تخم ریزی کرده که تعداد زیاد تخم‌ها، شرایط مناسب دمایی وعدم مبارزه به موقع می‌تواند منجر به گستردگی این افت شود، ابراز داشت: خسارت اصلی این آفت توسط مرحله لاروی است، لاروها ضمن تغذیه از دستجات آوندی، جوانه مرکزی، کانال‌هایی در جهت مختلف بالا و پایین ایجاد کرده و در اثر تغذیه از دستجات آوندی درختان حالت تشنگی از خود نشان می‌دهند.

به گفته وی، استفاده از فرمون های جلب حشرات بالغ وشکار انبوه، عملیات به زراعی و هرس در فصول سرد سال وتیمار درخت با استفاده از سموم شیمیایی، از روش‌های مبارزه با این افت قرنطینه‌ای خطرناک است.

این مسئول در خصوص اهمیت ردیابی دقیق و احتمال آلودگی در استان خاطر نشان کرد: نقاط حساس و مهم شرق استان با تملک ۷۰ درصد سطح کشت این محصول استراتژیک از جمله زیارتعلی رودان، هشتبندی میناب، جاسک وعلاوه بر آن حاجی آباد با رقم صادراتی پیارم جهت پیشگیری از آلودگی، نیاز به ردیابی دقیق ومکرر واعمال قرنطینه‌ای دارند.

اشرف منصوری ادامه داد: مناطق آلوده استان شامل منطقه دشتی پارسیان، کمشک و گچوییه بستک درغرب استان و همچنین قشم در فضای سبز تحت تملک منطقه آزاد هستند.

اشرف منصوری با بیان اینکه عملیات ردیابی در نقاط حساس استان باید به صورت مستمر در طول سال خصوصاً از بهار تا پایان تابستان و اوایل پاییز به وسیله ردیابی فرمونی و ردیابی دیده بانی توسط تیم تخصصی ماهر انجام گیرد، اظهارداشت: اوج فعالیت این آفت در فصول گرم سال بوده که این مسئله به افزایش سختی، مشقت، هزینه انجام عملیات ردیابی و حذف کانون‌های آلودگی می‌افزاید.

وی تصریح کرد: با توجه به جایگاه، ارزش اقتصادی و فرهنگی نخلستان‌ها در جنوب کشور، انجام عملیات ردیابی و هزینه کرد آن بسیار الزامی و ضروری است.

خبرگزاری مهر

مطالب مرتبط

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دشتستان گفت: سوسک سرخرطومی حنایی نخلستان های استان بوشهر را تهدید می کند. منصور نوذری در کارگاه آموزشی، آشنایی و ردیابی آفت قرنطینه ای سوسک سرخرطومی حنایی بیان کرد: با توجه به ...
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان جهرم گفت: این مرکز به همراه سه کلینیک‌ گیاه‌پزشکی زیر نظر مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان در حال پایش، ردیابی و نمونه‌گیری آفات باغ‌های مرکبات و ...
با حضور محمد علی باغستانی رییس سازمان حفظ نباتات کشور، احمد حمزه نماینده مردم پنج شهرستان جنوب کرمان، سید یعقوب موسوی رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان و مسئولان محلی، اولین آمادگاه ملخ جنوب کشور ...
نخلستان‌داران کشور با تصور اینکه درختان نخل کشورهای عربی از کیفیت مناسب‌تری برخودار هستند اقدام به قاچاق پاجوش این درختان با لنج به کشور می‌کنند، غافل از اینکه همراه با ورود این پاجوش‌ها آفت قرنطینه‌ای ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها