دوشنبه, ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, کرمانشاه  »   باغداران در شب‌های سرد زمستانی چکار کنند؟
۱۸ دی ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۱۰

باغداران در شب‌های سرد زمستانی چکار کنند؟

کارشناس هواشناسی کاربردی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه به باغداران توصیه کرد، در شب‌های سرد زمستان که دمای هوا زیر صفر می‌رود، تمهدیدات لازم برای مقابله با سرمازدگی باغات خود را بیاندیشند.

خسرو زره‌گر در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه سرماهای معمول شب‌های زمستانی کم‌کم خود را نشان می‌دهد، گفت: توصیه می شود باغداران با استفاده از مقواهای زخیم و گونی های غیرپلاستیکی که بافت زنده دارند، تنه نهال‌ها را بپوشانند تا از سرمازدگی آنها جلوگیری شود.

وی ادامه داد: استفاده از گونی های پلاستیکی برای محافظت باغات میوه در برابر سرما توصیه نمی شود، چون این گونی‌ها نه تنها کمکی به جلوگیری از سرمازدگی درخت نمی‌کنند، بلکه سرمای هوا را تشدید می‌کنند.

وی همچنین از باغدارانی که باغ های هسته دارانی مثل گیلاس، آلبالو، زردآلو، شلیل و .. دارند خواست تا تاج درختان میوه را با در نظر گرفتن منافذی برای تهویه هوا نایلون پیچ کنند.

زره گر با تاکید بر اینکه سوزاندن لاستیک در باغات برای تعدیل دمای هوا توصیه نمی‌شود، اضافه کرد: از نظر علمی سوزاندن لاستیک در باغات به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، زیرا دانسیته دود ناشی از سوختن لاستیک پایین بوده و به همین دلیل دود ناشی از آن به سرعت بالا رفته و در فضای باغ نمی‌ماند.

کارشناس هواشناسی کاربردی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در ادامه به دامداران، مرغداران و گلخانه داران هم توصیه کرد، پس از اطمینان از بسته بودن دریچه‌های تهویه هوا نسبت به کنترل مداوم سیستم  گرمایشی اقدام کنند.

زره‌گر یک توصیه هم به زنبورداران داشت و گفت: زنبورداران باید در شب های سرد سال درب کندوهای زنبورعسل را با پوشش‌های مناسب بسته و از این طریق مانع خروج ملکه و زنبورهای کارگر از کندو و از بین رفتن آنها در اثر سرما شوند.

مطالب مرتبط

کارشناس باغبانی جهادکشاورزی استان قزوین گفت: یخ آب زمستانه روشی قدیمی و موثر برای کاهش تاخیر در گل دهی درختان است. مهرپویان گفت: اگر در زمستان کاهش دما طبیعی انجام ...
سرمای شدید و بی سابقه به ۱۵۰۰هکتار از مزارع سیب زمینی، خیار سبز، کدو، بادمجان بین ۳۰ تا ۱۰۰ درصد خسارت وارد کرد و #سرمازدگی در مجموع ۱۵۰ میلیارد تومان به کشاورزان عنبرآباد ...
کارشناس باغبانی جهاد کشاورزی گلستان گفت: بهترین راهکار برای جلوگیری از خسارت سرمازدگی به درختان خصوصاً باغات مرکبات، استفاده از کودهای سولوپتاس است. به گزارش ایسنا، مریم قجر با اشاره ...
مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه سرما برای بخش کشاورزی مناسب است گفت: کشاورزان از ایجاد یخ‌آب زمستانه برای کنترل آفات و بیماری‌ها غافل نشوند. به ...
No Thoughts on باغداران در شب‌های سرد زمستانی چکار کنند؟

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها