جمعه, ۰۳ بهمن ۱۳۹۹
»   آذربایجان غربی, اخبار, اخبار ایران, استان ها  »   احتمال افزایش سن غلات در آذربایجان‌غربی
۱۸ دی ۱۳۹۸ , ساعت ۱۰:۰۰

احتمال افزایش سن غلات در آذربایجان‌غربی

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: با کاهش بارندگی‌ها، خشکی زمین و نبود پوشش مناسب برفی در سال زراعی جاری پیش بینی می‌شود احتمال افزایش آفت سن غلات نسبت به سال گذشته افزایش یابد.

جعفر وحدت در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ارومیه با اشاره به افزایش جمعیت سن غلات در مزارع اظهار کرد: با توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی آذربایجان‌غربی و سرد نشدن زیاد هوا، کاهش بارندگی‌ها، خشکی زمین و نبود پوشش مناسب برفی در سال زراعی جاری پیش بینی می‌شود احتمال افزایش سن غلات نسبت به سال گذشته وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: در سال زراعی ۹۸-۹۷ سطح مبارزه با سن غلات ۹۲هزار هکتار بوده که با توجه به تداوم شرایط اقلیمی فعلی احتمال افزایش سن در سال آینده بیشتر بوده و سطح مبارزه سال جاری در ۱۵۰ هزار هکتار مزارع گندم و جو آذربایجان‌غربی پیش بینی خواهد شد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی بیان کرد: اقدامات انجام شده برای مبارزه با آفت سن برگزاری کلاس‌های آموزشی برای کشاورزان و زارعین و و به روز کردن اطلاعات کارشناسان کشاورزی با روش‌های نوین و همچنین مقرر شدن ۳ کارگاه آموزشی منطقه‌ای در شمال و جنوب و مرکز آذربایجان‌غربی در حال برگزاری است.

وی تصریح کرد: مبارزه به موقع با عوامل خسارت زای گندم مانند علفهای هرز، آفات و بیماری‌ها و رعایت مسائل مربوط به تغذیه سبب ارتقای کیفیت گندم خواهد شد‌.

وحدت خاطر نشان کرد: برگزاری کلاس های آموزشی برای کشاورزان و کارشناسان ، کاهش سمپاشی های بی رویه با رویکرد حفاظت از محیط زیست ، استفاده از سموم کم خطر و رعایت اصول مبارزه شیمیایی با استفاده از سمپاش های مناسب ، کالبیراسیون سمپاش‌ها و اطلاع رسانی و پیش آگاهی مناسب از مهم‌ترین برنامه های مدیریت حفظ نباتات در سال زراعی جاری است.

خبرگزاری فارس

مطالب مرتبط

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ارزوئیه گفت: با توجه به کاهش بارندگی در سال زراعی جاری احتمال طغیان آفات سن و شته در محصول گندم وجود دارد. امیری گفت: جلسه هم ...
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: این استان در مدیریت کنترل آفت سن گندم و تولید گندم پاک رتبه برتر کشوری را دارد. به نقل از روابط ...
اماکن زمستان گذران سن غلات در ارتفاعات و مراتع شهرستان مرودشت پایش می‌شوند. طاهره امیری مسئول حفظ نباتات مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت گفت: عملیات پایش هرساله در سه فصل ...
مدیر جهاد کشاورزی خلخال گفت: کبک عامل مهم از بین رفتن آفت سن گندم بوده ولی شکار غیرمجاز این حیوان موجب افزایش آن در مزارع گندم و جو این شهرستان شده است....
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها