چهارشنبه, ۱۳ فروردین ۱۳۹۹
»   آذربایجان غربی, اخبار, اخبار ایران, استان ها  »   احتمال افزایش سن غلات در آذربایجان‌غربی
۱۸ دی ۱۳۹۸ , ساعت ۱۰:۰۰

احتمال افزایش سن غلات در آذربایجان‌غربی

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: با کاهش بارندگی‌ها، خشکی زمین و نبود پوشش مناسب برفی در سال زراعی جاری پیش بینی می‌شود احتمال افزایش آفت سن غلات نسبت به سال گذشته افزایش یابد.

جعفر وحدت در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ارومیه با اشاره به افزایش جمعیت سن غلات در مزارع اظهار کرد: با توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی آذربایجان‌غربی و سرد نشدن زیاد هوا، کاهش بارندگی‌ها، خشکی زمین و نبود پوشش مناسب برفی در سال زراعی جاری پیش بینی می‌شود احتمال افزایش سن غلات نسبت به سال گذشته وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: در سال زراعی ۹۸-۹۷ سطح مبارزه با سن غلات ۹۲هزار هکتار بوده که با توجه به تداوم شرایط اقلیمی فعلی احتمال افزایش سن در سال آینده بیشتر بوده و سطح مبارزه سال جاری در ۱۵۰ هزار هکتار مزارع گندم و جو آذربایجان‌غربی پیش بینی خواهد شد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی بیان کرد: اقدامات انجام شده برای مبارزه با آفت سن برگزاری کلاس‌های آموزشی برای کشاورزان و زارعین و و به روز کردن اطلاعات کارشناسان کشاورزی با روش‌های نوین و همچنین مقرر شدن ۳ کارگاه آموزشی منطقه‌ای در شمال و جنوب و مرکز آذربایجان‌غربی در حال برگزاری است.

وی تصریح کرد: مبارزه به موقع با عوامل خسارت زای گندم مانند علفهای هرز، آفات و بیماری‌ها و رعایت مسائل مربوط به تغذیه سبب ارتقای کیفیت گندم خواهد شد‌.

وحدت خاطر نشان کرد: برگزاری کلاس های آموزشی برای کشاورزان و کارشناسان ، کاهش سمپاشی های بی رویه با رویکرد حفاظت از محیط زیست ، استفاده از سموم کم خطر و رعایت اصول مبارزه شیمیایی با استفاده از سمپاش های مناسب ، کالبیراسیون سمپاش‌ها و اطلاع رسانی و پیش آگاهی مناسب از مهم‌ترین برنامه های مدیریت حفظ نباتات در سال زراعی جاری است.

خبرگزاری فارس

مطالب مرتبط

کشاورزان دراسرع وقت سم پاشی برای مقابله با پوره سن گندم را آغاز کنند . به گزارش خبرگزاری صدا وسیما؛ سرپرست حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: کشاورزان ...
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان‌شرقی گفت: تامین امنیت غذایی در شرایط فعلی کشور که با جنگ تمام عیار اقتصادی روبه رو هستیم از اولویت ویژه‌ای برخوردار است. اکبر فتحی ...
‍مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طبس گفت: مبارزه با آفت سن گندم باید با نظارت کارشناسان و در زمان مناسب انجام شود تا هم از استفاده بیش از حد سموم و خسارت به ...
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: مبارزه با آفات در 60 هزار هکتار از اراضی بخش کشاورزی این استان در سال جاری هدفگذاری شد. مسلم مجد آبادی ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها