یکشنبه, ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
»   آذربایجان غربی, اخبار, اخبار ایران, استان ها  »   احتمال افزایش سن غلات در آذربایجان‌غربی
۱۸ دی ۱۳۹۸ , ساعت ۱۰:۰۰

احتمال افزایش سن غلات در آذربایجان‌غربی

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: با کاهش بارندگی‌ها، خشکی زمین و نبود پوشش مناسب برفی در سال زراعی جاری پیش بینی می‌شود احتمال افزایش آفت سن غلات نسبت به سال گذشته افزایش یابد.

جعفر وحدت در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ارومیه با اشاره به افزایش جمعیت سن غلات در مزارع اظهار کرد: با توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی آذربایجان‌غربی و سرد نشدن زیاد هوا، کاهش بارندگی‌ها، خشکی زمین و نبود پوشش مناسب برفی در سال زراعی جاری پیش بینی می‌شود احتمال افزایش سن غلات نسبت به سال گذشته وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: در سال زراعی ۹۸-۹۷ سطح مبارزه با سن غلات ۹۲هزار هکتار بوده که با توجه به تداوم شرایط اقلیمی فعلی احتمال افزایش سن در سال آینده بیشتر بوده و سطح مبارزه سال جاری در ۱۵۰ هزار هکتار مزارع گندم و جو آذربایجان‌غربی پیش بینی خواهد شد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی بیان کرد: اقدامات انجام شده برای مبارزه با آفت سن برگزاری کلاس‌های آموزشی برای کشاورزان و زارعین و و به روز کردن اطلاعات کارشناسان کشاورزی با روش‌های نوین و همچنین مقرر شدن ۳ کارگاه آموزشی منطقه‌ای در شمال و جنوب و مرکز آذربایجان‌غربی در حال برگزاری است.

وی تصریح کرد: مبارزه به موقع با عوامل خسارت زای گندم مانند علفهای هرز، آفات و بیماری‌ها و رعایت مسائل مربوط به تغذیه سبب ارتقای کیفیت گندم خواهد شد‌.

وحدت خاطر نشان کرد: برگزاری کلاس های آموزشی برای کشاورزان و کارشناسان ، کاهش سمپاشی های بی رویه با رویکرد حفاظت از محیط زیست ، استفاده از سموم کم خطر و رعایت اصول مبارزه شیمیایی با استفاده از سمپاش های مناسب ، کالبیراسیون سمپاش‌ها و اطلاع رسانی و پیش آگاهی مناسب از مهم‌ترین برنامه های مدیریت حفظ نباتات در سال زراعی جاری است.

خبرگزاری فارس

مطالب مرتبط

کارگاه آموزشی یک روزه با عنوان مبارزه با سن غلات با حضور کشاورزان و دهیاران بخش رخ برگزار شد. به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، در این کارگاه آموزشی، کشاورزان با ...
معاون رییس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی مرند نسبت به ریزش سن غلات در این منطقه هشدار داد و گفت: در سالجاری گندم‌های سن‌زده به هیچ عنوان خریداری نخواهد شد....
مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: با رهاسازی حدود ۲۰ هزار هکتار دیمزار غلات به دلیل خشکسالی سازمان جهاد کشاورزی این استان برای مبارزه با آفات در این مزارع با کمبود ...
سمپاشی و آفت زدایی حشره سن مادر، برای اولین بار با استفاده از پهپاد در سطحی بیش از ۱۰ هکتار در شهرستان اشتهارد استان البرز انجام شد. به گزارش خبرگزاری ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها