دوشنبه, ۰۷ مهر ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   تغییرات اقلیمی، تولیدات باغی ایران را تهدید می‌کند
۶ شهریور ۱۳۹۵ , ساعت ۱۳:۲۰

معاون سازمان حفظ نباتات کشور:

تغییرات اقلیمی، تولیدات باغی ایران را تهدید می‌کند

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور گفت: تغییرات اقلیمی تولیدات باغی ایران را تهدید کرده و هر روز شاهد کاهش تولیدات باغی در کشور هستیم

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور گفت: تغییرات اقلیمی تولیدات باغی ایران را تهدید کرده و هر روز شاهد کاهش تولیدات باغی در کشور هستیم.

یحیی ابطالی ظهر امروز در مراسم افتتاح کنگره ملی گیاه‌پزشکی ایران که در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران در کرج هم‌اکنون نیز در حال برگزاری است، اظهار داشت: تغییر شرایط اقلیمی آفتی برای تولیدات باغی محسوب می‌شود که در صورت ادامه این روند طی سال‌های آینده تولیدات باغی در کشور ۲۵ درصد نسبت به آنچه امروز تولید می‌شود، کمتر خواهد شد.

وی ادامه داد: تاکنون کنترل و روش خاصی برای جلوگیری از این روند در کشور انجام نشده است.

این مسؤول با بیان اینکه مسؤولیت ما درخصوص حفظ محصولات باغی و تولید در این عرصه بسیار خطیرتر شده است، افزود: در این راستا استفاده از خدمات و توان محققان پزشکی امری مهم محسوب می‌شود.

ابطالی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه باید اقدامات اساسی و کارشناسی شده در این زمینه صورت گیرد، خاطرنشان کرد: این تغییرات اقلیمی به نفع کشورهای اروپایی و آمریکایی است، چرا که آنها ساعت آفتابی بیشتری را تجربه می‌کنند.

وی در ادامه سخنان خود به برخی از مشکلات در زمینه وجود آفات و بیماری‌ها و استفاده از سموم در ایران اشاره کرد و گفت: باید از روش‌های سنتی در این زمینه خارج شده و به سمت استفاده از دانش روز در زمینه استفاده از سموم در بخش کشاورزی دست پیدا کنیم.

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور بیان داشت: باید در این زمینه از تنوع‌ بخشی سموم مختلف در کشور به صورت کارشناسی شده و دقیق استفاده شود.

ابطالی ادامه داد: دانش استفاده از سم در کشور ما بسیار پایین است و باید اقدامات کارشناسی شده و دقیق در این زمینه پیاده‌سازی شود.

وی غفلت در این زمینه را ضرر به تولید محصولات باغی دانست و خاطرنشان کرد: متأسفانه وجود بیماری‌های ویروسی نفس باغبانی کشور را خواهد گرفت، لذا استفاده از آفت‌کش‌ها و کنترل آن باید با کارشناسی و علم روز انجام شود.

گفتنی است کنگره ملی گیاه پزشکی ایران به مدت ۴ روز با حضور کارشناسان و محققان گیاه‌پزشکی در کرج ادامه دارد.

 

لینک کوتاه خبر: http://goo.gl/4vXFVV

خبرگزاری فارس

مطالب مرتبط

رییس موسسه گیاه پزشکی از دانشجویان و محققان کشور خواست که در پایان نامه و رساله های خود حوزه های مرتبط با گیاه پزشکی و نقش آن در رفع مشکلات مختلف جامعه را مد نظر ...
دبیر بیست و سومین کنگره گیاه‌پزشکی ایران با بیان این که کنگره گیاه‌پزشکی ۵۰ ساله شد، گفت: بیست و سومین کنگره از پنجم تا هشتم شهریور ماه در دانشگاه منابع طبیعی گرگان برگزار می شود. کامران ...
دبیر اجرایی بیست و سومین کنگره گیاه پزشکی ایران از ارائه ۸۵۰ مقاله به دبیر خانه این کنگره خبر داد. دکتر کامران رهنما در نشستی خبری که در محل دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان ...
بیست سومین کنگره گیاه پزشکی ایران از پنجم تا هشتم شهریورماه به میزبانی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار می شود. کامران رهنما دبیر اجرایی این کنگره در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها